O těchto stránkách

Blog Filosofie úspěchu jsem před lety začal psát s cílem uchovávat pro sebe nejcennější informace (z knih a z praxe) týkající se dosahování úspěchu, psychologie a podnikání. Svůj účel v tomto směru plní stránky dokonale. K řadě článků se často vracím a jsou pro mne významnou externí pamětí. Když občas sejdu z cesty, stačí se vrátit na tento web.

Hlavní témata:

  • Jak vytvářet a rozvíjet klíčové dovednosti vysoce úspěšných lidí (zejména se jedná o budování návyků).
  • Jak vytvářet z chaosu smysluplnou organizovanost, přehlednost, hierarchii a řád.
  • V čem spočívá motivace a jak jí probouzet.
  • Jak tvořit nové, zajímavé, nepoznané věci a myšlenky.
  • Jak vést a inspirovat druhé.
  • Co způsobuje problémy v osobním životě a v podnikání, jak příčiny rozpoznat a zbavit se jich.
  • Jak bezchybně rozlišovat konstruktivní vlivy od destruktivních.
  • Jak rozpoznávat myšlenkové infekce.
  • a okrajově se věnuji i tématům, která se točí kolem extrémně náročných cílů, jako např. jak by šlo těžit suroviny mimo Zemi (přirozeně jen v myšlenkové rovině 🙂 ).

Autor blogu

V roce 1999 jsem vstoupil do pracovního procesu, od začátku jako živnostník. Zvykl jsem si učit se stále nové věci. Soustředil jsem se zejména na hledání rozumných způsobů, jak předávat role ve firmě druhým lidem, a sice tak, aby z toho měly užitek obě strany. Cílem bylo uvolňovat prostor pro inovátorství a tvořivost, které mi přinášejí největší uspokojení.

Jsem přesvědčen, že základem úspěchu je sebekázeň, schopnost organizovat, soustředit se, relaxovat, být stále v pohybu, radovat se i z maličkostí, naučit se spolupracovat a především vytrvalost.

Člověk sám nezmůže dohromady nic. Času máme každý den jen 24 hodin, z toho jenom nepatrná část bývá prožita v uspokojivě tvořivém procesu. Pevně však věřím, že je možné odstínit většinu jevů, které zbytečně konzumují náš čas a trávit jej poté vytvářením pozoruhodných a smysluplných věcí, myšlenek a inspirací.

Kdybych měl na výběr čemu se věnovat na plný úvazek, tak bych psal technické učebnice a populárně naučné a jiné odborné knihy. Nedávno jsem například dokončil knihu o programování v Pythonu. Psaní knih mi ale nejde tak jak bych si představoval. Neumím si na zábavu udělat čas. Na prvním místě jsou kvůli rodině peníze, takže 95% času musím věnovat podnikání (ve zcela jiném oboru). Tvorba technických učebnic by mě těžko uživila. Tento artikl není ve společnosti ceněný.

Blog byl na začátku také částečně reakcí na přemnoženou „junk science“, které je dnes plný internet i knihkupectví, a na kterou jsem se v minulosti několikrát nechal napálit. Vadí mi, když něco hledám a vyhledávače na většině pozic předhazují jen komercí zdeformované informace, nebo bludy a nesmysly nepoužitelné v praxi. Je smutné, že lidé a vyhledávače dávají přednost pochybným stránkám s bezcenným obsahem, byť jde mnohdy o obsah emočně nabitý. Internet se čím dál více přeměňuje v ohromnou skládku nepoužitelného haraburdí. Chápu, že pro většinu serfařů je internet jen „zábavným lunaparkem“. Původně však měl sloužit vědě a poznání. Celé se to šíleně zvrtlo. Navzdory směru, kterým se vydaly masy, se snažím držet prvotního záměru.

Články, které zde naleznete, nejsou ani zdaleka vyčerpávající. Myšlenky vyžadující více prostoru, se jednou pokusím zachytit do knih. Kromě psaní na web Filosofie úspěchu si příležitostně odkládám různé programátorské vychytávky na web https://www.phpdeveloper.cz/, neb nejsem čistokrevný programátor, tak to všechno v hlavě nedržím, ale na druhou stranu programuji často.

knihovna

Co se týče knih, četl jsem dříve docela hodně, ale jen technickou, odbornou a naučnou literaturu, neb jiná mě nebaví. Některé přečtené knihy jsem si zapisoval do profilu na webu databazeknih.cz. Dnes ve větší míře sleduji rozmanité zdroje na Youtube, například kanály typu Veritasium, Applied Science, How It’s Made, Einzelgänger, TED, Real Talk, Kurzgesagt, PolyMatter, …

 

SETI, neboli Search for Extant Intelligence

Moje SETI nemá nic společného se známým programem SETI, ale trochu jej připomíná. Program SETI hledá známky mimozemské civilizace analyzováním rádiových signálů z vesmíru. Dosud však žádné známky inteligentního života neobjevil. Můj program SETI rovněž hledá známky inteligentního života. Zatím také nic, ale může to být jenom tím, že jsou všechny mé teleskopy zaměřené pouze na Zemi. Země mlčí úplně stejně, jako okolní vesmír. Je to podivně přeprázdněné místo.

Signál přijímám na frekvenci psavec@email.cz . Dekódování provádím jen jednou za čas, protože stejně přichází jen šum (spam). Bylo by skvělé, kdyby byl ve vašem signálu namodulován i odkaz na vaší planetu (tzn. odkaz na váš blog / web). Nevnucuji filosofické debaty. Stačilo by mi jenom vědět, že je někde někdo další.