O těchto stránkách

Blog Filosofie úspěchu jsem před lety začal psát s cílem uchovávat pro sebe nejcennější informace (z knih a z praxe) týkající se dosahování úspěchu, psychologie a podnikání. Svůj účel v tomto směru plní stránky perfektně. K řadě článků se často vracím a jsou pro mne významnou externí pamětí.

Hlavní témata:

  • Jak vytvářet a rozvíjet klíčové dovednosti vysoce úspěšných lidí (zejména se jedná o budování návyků).
  • Jak vytvářet z chaosu smysluplnou organizovanost, přehlednost, hierarchii a řád.
  • V čem spočívá motivace a jak jí probouzet.
  • Jak tvořit nové, zajímavé, nepoznané věci a myšlenky.
  • Jak vést a inspirovat druhé.
  • Co způsobuje problémy v osobním životě a v podnikání, jak příčiny rozpoznat a zbavit se jich.
  • Jak bezchybně rozlišovat konstruktivní vlivy od destruktivních.
  • Jak rozpoznávat myšlenkové infekce.
  • a okrajově se věnuji i tématům, která se točí kolem extrémně náročných cílů, jako např. jak by šlo těžit suroviny mimo Zemi (přirozeně jen v myšlenkové rovině 🙂

Autor blogu

V roce 1999 jsem vstoupil do pracovního procesu a hned jako živnostník. Zvykl jsem si učit se stále nové věci. Soustředil jsem se zejména na hledání rozumných způsobů, jak předávat role ve firmách druhým lidem, a sice tak, aby z toho měly užitek obě strany. Cílem bylo uvolňovat prostor pro inovátorství a tvořivost, které mi přinášejí největší uspokojení.

Jsem přesvědčený, že základem úspěchu je sebekázeň, schopnost organizovat, soustředit se, relaxovat, být stále v pohybu, radovat se i z maličkostí, naučit se spolupracovat a především vytrvalost.

Člověk sám nezmůže dohromady nic. Času máme každý den jen 24 hodin, z toho jenom nepatrná část bývá prožita v uspokojivě tvořivém procesu. Pevně však věřím, že je možné odstínit většinu jevů, které zbytečně konzumují náš čas a trávit jej poté vytvářením pozoruhodných a smysluplných věcí, myšlenek a inspirací.

Kdybych měl na výběr čemu se věnovat na plný úvazek, tak bych psal technické učebnice a populárně naučné a jiné odborné knihy. V současné době dokončuji například knihu o programování v Pythonu. Na prvním místě jsou však kvůli rodině peníze, takže 95% času musím věnovat podnikání (ve zcela jiném oboru). Tvorba technických učebnic by mě těžko uživila. Tento artikl není ve společnosti ceněný.

Blog byl na začátku také částečně reakcí na přemnoženou „junk science“, které je dnes plný internet i knihkupectví, a na kterou jsem se v minulosti několikrát nechal napálit. Vadí mi, když něco hledám a vyhledávače na většině pozic předhazují jen komercí zdeformované informace, nebo bludy a nesmysly nepoužitelné v praxi. Je smutné, že lidé a vyhledávače dávají přednost pochybným stránkám s bezcenným obsahem, byť jde mnohdy o obsah emočně nabitý. Internet se čím dál více přeměňuje v ohromnou skládku nepoužitelného haraburdí. Chápu samozřejmě, že pro většinu serfařů je internet jen „zábavným lunaparkem“. Původně však měl sloužit vědě a poznání. Snažím se držet prvotního záměru.

Články, které zde naleznete, nejsou ani zdaleka vyčerpávající. Myšlenky vyžadující více prostoru, se však budu snažit postupně zachytit do různých knih. Vedle toho si příležitostně odkládám na web https://www.phpdeveloper.cz/ různé programátorské vychytávky, neb nejsem programátor, tak to všechno v hlavě nedržím, ale na druhou stranu programuji často a pracovní informace potřebuji dohledávat stejně jako informace, které si odkládám zde na https://www.filosofie-uspechu.cz/.

Co se týče knih, čtu hodně, ale jen odbornou a naučnou literaturu, neb jiná mě nebaví. Dříve jsem si některé přečtené knihy zapisoval do profilu na webu databazeknih.cz.

knihovna