Potraviny na pranýři

Civilizačním nemocem, jako je diabetes druhého typu, ateroskleróza, nemoci srdce, demence, akne, rakovina, alzheimer, parkinson a dalším, lze z velké části předcházet správnou životosprávou. Zda tyto nemoci dostanete záleží z 80% na vašich rozhodnutích. Například i na rozhodutí právě teď, zda si pečlivě pročíst tento článek, nebo zda strčit hlavu do písku jako pštros a přečíst si radši něco zábavného.

V oblasti nutriční výživy panuje řada zmatků a nedorozumění. Na každou potravinu existuje nespočet protichůdných názorů. Důvodem nejsou až tak chyby výzkumníků, jako záměrná zkreslení v důsledku marketingových tlaků na spotřebitele. Výrobci chtějí prodávat a je jim jedno, že z toho budete nemocní. Konkrétní viník se najít většinou nedá.

Existuje mnoho pseudovýzkumů, ale také mnoho průkazných vědeckých studií stojících na pevných základech. Není na nás, spotřebitelích, abychom se prodírali skrze hromady dat. To dělají specialisté na výživu a lékaři. Právě od těch přebírám informace. Sleduji dlouhodobě přes dvacet zahraničních specializovaných lékařů na výživové poradenství. Tito odborníci se prodírají daty a publikují je takovým způsobem, abychom vše dokázali pochopit. Sleduji také ohlas ze strany lidí, kteří je sledují a informace od nich aplikují. Znamená to, že procházím i tisíce komentářů a pročítám zkušenosti mnoha lidí, kterým specialisté pomohli vyléčit i velmi vážná onemocnění.

Odložíte-li řešení problémů na později, jde pouze o navyšování úroků, což se projeví v podobě utrpení, které dříve či později přijde.

Kterým potravinám se vyhýbat? (Aneb potraviny na pranýři)

  1. Průmyslově zpracované potraviny
    Na tomto bodě se shodují všichni odborníci na zdravou výživu, proto uvádím průmyslově zpracované potraviny jako největší hrozbu pro vaše zdraví.
    Jakmile surovou potravinu začne někdo všemožně zpracovávat, například drtit mletím na mikroskopický prášek (což se děje u většiny obilovin), nebo rafinovat za vysokých teplot, tzn. například oddělovat olej od zrna zahříváním (nebo chemicky), vzniká z toho problematická látka pro trávení. Víte, že mouka se mele hlavně proto, aby ji bylo možné dlouho skladovat? Nutričně hodnotné látky se průmyslovým zpracováním ničí. Zůstávají už jen sacharidy, které se při trávení štěpí na cukr.Do kategorie průmyslově zpracovaných potravin patří ale také například smažené výrobky jako jsou hranolky, nebo bramborové či kukuřičné lupínky. Jsou to jedny z nejhorších otravin. Jde o výrobky s nulovou výživovou hodnotou smažené v rostlinných olejích. Smažení dělá z těchto věcí pro tělo toxické jedy. Koblihy do stejné kategorie rovněž spadají. Brambůrky bývají navíc obohacené o chemické látky oblbující chuťové smysly, abyste toho snědli co nejvíc a kupovali další a další. Brambůrky jsou v podstatě drogy s nulovou nutriční hodnotou.

Když se postavíte před zrcadlo, jak jste na tom s velikostí břicha? Zdá se vám vše v pořádku, nebo by neškodilo břicho zhubnout?

Prediabetes, čili krůček k cukrovce, máte na 100% když se vám kolem pasu udělá tuková pneumatika a lékař vám naměří zvýšený krevní tlak. Abyste zůstali v klidu, lékař vám předepíše léky na ředění krve. Tlak poklesne a vy si myslíte, že jste za vodou. To jste ovšem na omylu. Dostali jste pouze odklad. Na váš dlužný účet jsou připsány další významné úroky, které budete muset splatit, ať chcete, nebo ne (ve formě prožívání utrpení). Tomu se přitom dá vyhnout. Právě třeba cukrovce druhého typu lze předejít a je možné ji i zvrátit. (Diabetes prvního typu je něco zcela jiného a vyléčit se zatím nijak nedá.)

Jak už krásné české slovo cukrovka naznačuje, na diabetu druhého typu se podílí konzumace cukru. Lidé jsou naprosto v klidu, i když o tomto zabijáku dobře vědí. V klidu jsou tedy až do chvíle, než se objeví značné zdravotní obtíže. Diabetes se rozvíjí postupně, ruku v ruce se stupňující se inzulínovou rezistencí.

 

2. Cukry
Ačkoliv se jedná opět o průmyslově vyráběnou otravinu, nechávám cukr v samostatné kategorii.
Cukry jsou škodlivé, bez ohledu na marketingové nálepky. Pořád jde o cukr, ať už je tam nápis BIO, eko, přírodní, třtinový, javorový, medový apod. Výjimkou je například čekankový sirup, kde výrobce uvádí, že je tam jen 5% cukru. Ale uvádí také, abyste nepřekračovali určitou denní dávku.

Omezit příjem cukrů byste měli ideálně na 0%. V nejhorším případě 25 g za den, což bylo stanoveno jako ještě neškodná dávka.

Prvním krokem k vyvážené stravě je vyhodit všechny cukry ze spižírny. Cukr způsobuje závislost. Nutí vás jíst mnohokrát za den a přitom máte pořád hlad. To je sice skvělé pro výrobce a podejce, že z vás dostanou víc peněz, ale špatné pro vás, protože dlouhodobou konzumací cukru si zaděláte na inzulínovou rezistenci a také projíte zbytečně víc peněz, než je nutné. Odvykání od cukru trvá několik týdnů, ale rozhodně stojí za to tím projít. Abstinenční příznaky lze po několik týdnů zmirňovat používáním Erytritolu, což je sladidlo s nula procenty cukru, které používate-li je jen pár týdnů či měsíců po dobu odvykání, vám pomůže zůstat psychicky celkem v pohodě.

Zdaleka však nestačí jen vyhodit pytle s cukrem. Cukr výrobci dávají dnes téměř do všeho. Je v pečivu, cereáliích, v jogurtech, v nápojích, dokonce se přidává i do nízkotučných mléčných výrobků, aby šly lépe na odbyt.

Většinou první námitkou ze strany závislých na cukru je nazlobený dotaz: “A z čeho jako máme brát energii, když ne z cukru?!! Co je to zase za pitomost?!!”. Popořadě. Energii lze získávat i jen z tuků, prostřednictvím ketonů, ale není to nutné, protože existuje rozmanitá strava nízkosacharidová, tedy s nižším obsahem sacharidů, které jsou vázané ve vláknině. Díky tomu dochází k uvolňování cukrů výrazně pomaleji, nedochází k inzulínovým špičkám a nehrozí tedy ani vznik inzulínové rezistence (nejíte-li příliš často), která je v případě nadměrné konzumace cukru nevyhnutelná.

Cukrovka druhého typu, je zákeřná krajně nepříjemná nemoc, které se lze vyhnout díky změně životního stylu, změnou stravovacích návyků. To si samozřejmě uvědomujete, někde na pozadí, dejme tomu, ale řešit změnu životního stylu nechcete, protože si myslíte, že to jde odkládat. Momentálně cukrovku nemáte, takže žádný problém tu není. Nebo je? Mnoho lidí postižených touto nemocí žije v přesvědčení, že jde na ně jenom stáří. Vyhýbají se návštěvě lékaře. Jsou unavení, často spí i přes den, a navenek působí jakž takže v pohodě. Jenže zůstanou-li u stejných návyků, potom je to konečná. Diabetes druhého typu je vážný celosvětový problém. Odhalených případů je v ČR 10% obyvatel. Neodhalených možná 4%. Neléčená cukrovka končí předčasnou smrtí, ale před ukončením pacient mnohdy ještě zažívá opravdové peklo. Nezřídka tito lidé oslepnou, přijdou o ledviny a musí chodit na dialýzu, nebo podstoupují amputaci nohou. A to vše jen proto, že buď nevědí, jak diabetes zvrátit změnou životního stylu, nebo je jim to úplně jedno a nic neudělají, nezačnou si zjišťovat potřebné informace a strkají hlavu do písku jako pštros.

Říkáte si, 10%, to nic není. To je jen každý desátý čech. Jenže cukrovka je úzce spojena s inzulínovou rezistencí. Odhadem 80% populace má inzulinovou rezistenci (různé úrovně rezistence). Zde je jádro nebezpečí. Inzulínová rezistence, ruku v ruce s mitochondriální disfunkcí, jsou hlavní příčinou vzniku cukrovky, vysokého rizika infarktu, mrtvice a dalších onemocnění. Změřit inzulinovou rezistenci si nechává jen málo lidí. Běžná zdravotní prohlídka to neodhalí.

  1. Slazené či jinak sysené nápoje, energetické nápoje apod. – tyto substance naprosto nepřichází v úvahu. Opět je dávám do samostatné kategorie, i když jde o průmyslově zpracované otraviny. Výjimkou jsou pouze minerální vody nebo voda sycená CO2 (oxidem uhličitým), bez dalších přísad.
    Slazené nápoje obsahují vysoké množství cukru. Jedná se tedy přesněji řečeno z poloviny o cukru, z poloviny o fruktózu. Fruktóza je nebezpečná substance, která se ukládá v podobě tuku do jater a způsobuje ztučení jater, zejména u mladých lidí, kteří konzumují nadměrné množství slazených nápojů.

Čemu se okamžitě zcela vyhýbat, máte-li nadváhu?

Koncerny a prodejce zajímá pouze prodej. Na kvalitě potravin doopravdy záleží jen mizivému množství spotřebitelů, takže se o to logicky nestarají ani výrobci. Naštěstí mají alespoň povinnost uvádět na etiketách složení výrobků. Na nás spotřebitelích je naučit se vyhýbat otravinám se závadným složením. Co znamená, když je na etiketě napsáno kupříkladu Sacharidy 25g, z toho cukry 10g? Znamená to, že výrobek obsahuje 10 g cukru na 100 g váhy, tzn. při váze třeba 250 g je tam 25 g cukru, tj. denní maximální bezpečná dávka.

Sacharidy jsou řetězcové cukry, tedy jednoduché cukry pospojované do řetězců. Zjednodušeně bychom mohli říct, že jde o polysacharidy a monosacharidy či disacharidy. Monosacharidy dostanete z polysacharidů (například uvařením – vazby se zbortí), nebo pomocí enzymatických procesů. Takže dohromady jsou z toho nakonec vždy jednodušší cukry, mono či disacharidy. Ovšem polysacharidy bývají vázané na vlákninu, zejména jde-li o skutečnou potravinu a ne o průmyslově zpracovanou otravinu. Díky vláknině probíhá uvolňování cukrů pomaleji, což je důležité pro zajištění kontinuálního zásobování glukózou, když už se bez tohoto typu paliva nemůžete obejít. Při konzumaci jednodušších cukrů, jako jsou cukr, fruktóza a laktóza (laktóza je disacharid), dochází v těle ke zvýšení hladiny inzulínu, což je hormon pro zajištění ukládání přebytečné energie do tuků. Proto tloustenete. Právě kvůli tomu, že máte v krvi často mnoho nadbytečné glukózy (což je v podstatě cukr). Kdybyste chtěli přijímat stejné množství cukru jako má typický dnešní spotřebitel ve zvyku, musel by celý den od rána do večera bez přestání chodit, aby přebytečnou energii zpracoval bez nutnosti uložit ji na horší časy do tukových buněk.

Naučte se ignorovat marketingové nápisy. Jsou téměř vždy zavádějící. Nejsou vyloženě lživé, to by se výrobci dostali do potíží s právníky, ale snaží se nám vnuknout asociaci, že právě daný výrobek je zdravý. Typické jsou hlášky typu “Mysli na zdraví.” Je to jen volná hláška, ale vy díky tomu, že nemáte chuť přemýšlet, si to dáte do souvislosti asi takto: “Hele, píše se tady, abych myslel na zdraví. To by určitě nenapsali na závadný výrobek. Šup s tím do košíku!” No a protože jste si nepřečetli na etiketě, že to má 80g cukrů na 100g, tak si svou volbou užijete i spoustu drogového potěšení. Uložený tuk se bude třeba jednou hodit, že?

Přečtěte si článek Keto dieta a začněte se zbavovat závislosti na cukru.