Bitcoiny? Nejde o to, zda bublina praskne, ale kdy.

Kdo říká, že cena bitcoinu poroste ke statisícům, nebo i k miliónům? Říkají to lidé, kteří jej nakoupili a musí proto bitcoin propagovat, aby se zvýšila poptávka a rostl na ceně. Chcete také rychle zbohatnout bez práce? Potom určitě nečtěte tento příspěvek, protože se vám budu snažit pošetilost v koupi bitcoinů rozmluvit všemi dostupnými argumenty. Nejsem však odpůrce blockchainu. Blockchain je digitální budoucnost. Bitcoin ale určitě není finanční budoucnost.


Spekulatéři, kteří krypto nakoupili před lety, budou dříve nebo později chtít skutečné peníze použitelné ke směně, aby si je užili. Proč by měli čekat, když už nyní se nachytalo velké množství lidí, kteří chtějí zbohatnout bez práce? Budou ještě chvíli čekat možná jen proto, že je k tomu nutí chamtivost a zvědavost, kam až cena může vystoupat. Kolik cyklů vzestupů a pádů má bitcoin ještě před sebou, než se rozsype? To nikdo neví a ani nemůže vědět.

 

Kdy roste cena bitcoinu?

Každá investice se dělá proto, aby něco fyzického přinesla, tzn. nějaký hmatatelný užitek. Část investorů uspokojí pozorování čísel na účtech, alespoň když rostou, ale normální investor chce zhodnocení, chce dividendy, za které si může něco koupit, třeba nemovitost pro další zhodnocení, nebo chce alespoň co nejbezpečněji uchovat hodnotu, aby obešel inflaci. Ale jakou hodnotu má bitcoin? Žádnou! Je to pouhá fantazie, ponziho schéma v moderním kabátě, pyramidová hra, letadlo v rouše informační doby. Cena stoupá jen když se do hry zapojují další a další spekulatéři. Čím vyšší je sázka, tím vyšší pravděpodobnost, že budou všichni jednou chtít z toho nesmyslu vycouvat opravdu rychle. Bublina jednou praskne a vy nemůžete v žádném případě vědět, kdy to bude. Bitcoin může být na dvojnásobku současné hodnoty, ale také na desetinásobku, anebo už potichu praská. Jde o tvrdý gambling, žádné investování to není. Cena stojí na  pochybném vratkém základě. Bitcoin má cenu pouze a jen a pouze když se do hry zapojují další a další spekulatéři. Kdyby se příliv nových „investorů“ zpomalil, cena se neustálí, jak někteří předvídají pomocí pochybných matematických modelů, ale spadne a dost hluboko. A dále se bude snižovat, až bitcoin nahradí jiná kryptoměna. Cílem každého „investora“ do bitcoinu je vydělat, zbohatnout, namastit si kapsu. Nikdo nekupuje kryptoměny proto, aby pomohl rozjet monetární revoluci!

 

Myšlenka je to úžasná, ale realita je jinde

Samozřejmě si uvědomuji zaklínadla spojená s bitcoiny:

  • decentralizace
  • omezení vlivu států
  • dělitelnost
  • omezené množství mincí na 21 milionů, „Kupujte! Kupujte! Nebude!!“

Jenže kryptoměn už existuje přes 8 tisíc (leden 2022)!! Není vám to ani trochu podezřelé? A pamatujete na první úžasný vyhledávač? Jmenoval se Altavista. Byl fakt skvělý. Jenže pak přišel Google. A dnes jej nejmladší generace přestávají používat. Neuvěřitelné, že? Jak něco najít bez vyhledávače? Inu, zeptáte se na socka sítích, nebo se vám rovnou ukáže to co potřebujete mít pomocí přesně cílené reklamy tamtéž a nemusíte nic ani hledat. Potřeby vám nadiktují a ve správný čas je i uspokojí.

Všimněte si, že ortodoxní zastánci bitcoinu existenci a vliv ostatních kryptoměn ignorují, nebo jim přisuzují nulový vliv a hodnotu.
Zákaz kryptoměn zákonem přijde hromadně až to celé praskne a budou v médiích od rána do večera vystavovat mentálně slabší jedince, kteří do toho nasypali své životní úspory, nebo se dokonce zadlužili.
Smutné je, že snahy o transformaci kryptoměn na platidla v podstatě selhaly. Nikdo nechce používat takto volatilní měny, takže to žádné měny, resp. platidla nejsou, ač se tak navenek tváří.

 

Mýtus uchování hodnoty

Bitcoin je přirovnáván ke zlatu. Že prý uchová hodnotu, ochrání od inflace, apod. Omyl. Zlato je veskrze užitečný kov, který má tisícero využití, v průmyslu, šperkovnictví, v medicíně … Cena zlata nemůže spadnout téměř na nulu, ledaže by došlo k těžbě na zlato extrémně bohatého asteroidu, nebo nějakou zázračně levnou technologií těžby zlata v mořích, což jsou čiré fantazie – nikdy se to nestane. Bitcoin asi také nespadne hned úplně na nulu. Vždy se najde dostatek věřících, kteří pomohou zachovat jakoukoliv pohádku při životě, byť bude mít hodnotu jen pro úzké jádro sekty.
Je sice pravda, že nákup zlata není investice, protože zhodnocení bude jen minimální, avšak je to přinejhorším dobrý způsob jak uchovat hodnotu. Bitcoin může hodnotu v dlouhodobém měřítku jenom ztratit.

Dnešní fiat měny nejsou ničím kryté. Stojí ale nikoliv pouze na důvěře, že peníze půjde v budoucnu směnit (byť se ztrátou – v důsledku inflace). Jejich používání je přikázáno zákonem! Slouží nejen ke směně, ale z pohledu státu především k odvádění daní! Nezaplatíte-li daň, riskujete vězení. Věříte, že bitcoin může nahradit fiat měny? Věříte, že má stát nějakou motivaci přejít na bitcoiny? Třeba pro lepší sledování transakcí? K tomu bitcoin nepotřebují. Stačí tokenizovat stávající měnu, což se již potichu začíná dít. Salvador sice bitcoin přijal jako platidlo, avšak tam bylo politickou motivací zvýšit tok peněz rodinám, jejichž členové pracují v USA.

 

Do čeho investovat, když ne do bitcoinu?

Narozdíl od skutečného investování, kdy musíte alespoň trochu přemýšlet do čeho peníze vložit, je „investování“ do kryptoměn velice snadné. Přemýšlet při tom vůbec nemusíte, protože nic ani vymyslet nejde. Stačí se zaregistrovat na některé z platforem a odevzdat své fiat peníze. Ti, které zafinancujete a vaše peníze si později vyzvednou, vám sice ani nepoděkují (vysmějí se vám), ale budete mít alespoň dobrý pocit, že jste cool, moderní, nad věcí a za pár let miliardáři. Kupujete kvalitativně stejné zboží, jakým jsou výherní losy. Přitom by stačilo nakupovat za finanční přebytky třeba komodity, nebo stabilní měny (rozhodně ne dolary!!! ty spadnou, protože to co FED provedl je hodně za hranou zdravého rozumu), a peníze byste si uchovali, nebo možná je i trochu pomnožili. S klidem byste mohli dát peníze i do zlata, i když je jeho cena teď poměrně vysoká.

O nákupu jakékoliv kryptoměny byste neměli uvažovat už jen z toho důvodu, že když vy získáte, někdo jiný ztratí. Při normální směně však mohou mít užitek obě strany, a většinou jej i mají. Nakupovat bitcoiny sice není kriminální aktivita, protože nejsou zakázané, ale určitě to není aktivita etická. Čím dříve bublina praskne, tím lépe. Řada lidí je tak zblblá, že si na nákup bitcoinů i půjčují. To už je skutečná katastrofa.

Snaha investovat peníze je logická. Svět se bojí inflace způsobené nekontrolovatelnými emisemi dolarů, eur apod. Pravděpodobnost zhodnocení, nebo alespoň uchování hodnoty, je však statisticky vyšší, budete-li investovat do reálných komodit, nemovitostí, do zlata a stříbra, stabilních měn, firem … namísto do fantazií popoháněných hrabivostí. Dokonce i nákup akcií, je bezpečnější, než kryptoměny. Kupujete-li akcie, kupujete kousek firmy, která něco produkuje, něčím je užitečná a je zde naděje na dividendy nebo odprodej akcií. V krizi (prasknutí bubliny) sice může cena akcií krutě spadnout, ale když se po letech trhy opět nastartují a firma přežije, ztráta nemusí být nijak závratná, nebo i můžete vydělat.

 

Mýtus omezeného množství mincí, aneb dejme si klapky na oči

Kryptoměny nemají žádný stabilní základ. Stojí jenom na víře, hype, masáži médií. Největší problém je nekonečné množství konkurenčních kryptoměn. Bitcoin by mohl nahradit fiat měny jen kdyby existoval osamoceně a ne souběžně s osmi tisíci klony! Existence byť jen jedné jediné alternativní kryptoměny rozporuje základní kámen bitcoinu a sice že jde o omezené množství mincí. Každá další krytoměna počet mincí defacto navyšuje, přičemž nikde není určeno, kolik jich může být celkem – limit žádný není! Myšlenka digitální měny s omezeným množstvím „mincí“ je úžasná, ale naprosto nerealizovatelná, protože nemůžete zakázat konkurenční kryptoměny.

Další problém je v tom, že je lidé používají výhradně ke spekulacím. Chtějí zbohatnout bez práce. Použití coby prostředku směny je jen okrajové. Nejde proto o žádné měny, ale čistě o spekulativní nástroj pro přerozdělování majetku od pomalejších a hloupějších k rychlejším chytřejším.

Videa bitcoinových knězů, mi silně připomínají videa se zázračnými generátory volné energie – v komentářích pod těmito videi se najde hodně jedinců, kteří tomu bez sebemenších pochybností věří! Nemusíte mít vzdělání na to, abyste pochopili zákon o zachování energie. K tomu stačí selský rozum. Jenže rozum je extrémně nedostatkové zboží.

 

Až bude už pozdě, dozvíte se to pozdě

Jdete-li i po výše uvedených skutečnostech do toho, tak jen doufám, že proinvestujete maximálně tolik, kolik si můžete bez obav dovolit ztratit. Až v médiích začnou převažovat negativní zprávy o bitcoinech nad pozitivními, bude už pozdě prodat.

 

Jde o něco trochu jiného

Další vlna digitální revoluce nespočívá v bitcoinu, ale v blockchainu. Chcete-li dělat revoluci, zajímat by vás měl Web 3.

A ještě taková drobnost na závěr: Co se podle vás stane s penězi, ke kterým ztratíte přístup? Kdo ty peníze získal? Kam zmizí po ztrátě přístupového hesla? Co když postupně přijdou o přístup všichni? Z 21 milionů bylo vytěženo 19 a 1 až 2 miliony mincí jsou nepřístupné (ztráta přístupu majitelů; jeden bývalý majitel se snažil prohrabat kvůli tomu skládku, aby našel svůj disk s kódy). Napište do komentářů co si o tom myslíte. Tedy pokud tady ještě vůbec někdo trochu myslí.

prásk!

Související informace:

https://www.conseq.cz/o-spolecnosti/aktuality/jan-vedral-je-treba-byt-rozumny-a-obezretny

https://www.investopedia.com/tech/most-important-cryptocurrencies-other-than-bitcoin/

 

UPDATE po roce a půl, 17. června 2022:
Pouze obrazem…

Bitcoin vývoj 2022

2023 – Dokument: Největší podvod na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *