Systém

Pilířem úspěchu je mít SYSTÉM, který dlouhodobě denně používáte. Jde o souhrn nástrojů a postupů umožňujících tvořit hodnoty, generovat příjmy, inovovat, studovat … zkrátka nestát na místě a posouvat se neustále dopředu. Kdo žádný systém nemá, jen těžko může v životě něco dokázat.

Díky SYSTÉMU se neustále občerstvují, zdokonalují a rozšiřují naše dovednosti, což jsou prostředky k dosažení úspěchu a zároveň i to největší bohatství, jaké lze získat. Pro každého může fungovat něco trochu jiného. Neberte nic dogmaticky. Komponenty, ze kterých se celek skládá, zde uvádím pouze jako příklad. Kdo si s tím dá práci, najde jistě i lepší komponenty, se kterými dosáhne nevídaných výsledků.

Syntéza filozofie úspěchu

Každý SYSTÉM by měl být co nejsilněji zakořeněný díky pečlivě budovaným návykům, protože jedině díky kvalitním návykům je možné zvládat rušivé vlivy (např. naše nálady, nebo externí negativní vlivy).

Návyky je možné trénovat kupříkladu pomocí aplikace v chytrém telefonu. Nejčastěji odkazuji na osvědčenou aplikaci Loop – Habit Tracker, která je zdarma a bez reklam. (Jak návyky s touto aplikací trénovat uvádím v příspěvku Účinná tvorba návyků.)

 

Z čeho se může skládat?

Je vhodné najít si konkrétní postupy, techniky a nástroje. Já používám kupříkladu denní plánovač pro zapisování a řešení úkolů podle priorit, aplikaci v mobilu, díky které trénuji nové návyky, aplikaci Pomodoro pro zlepšení soustředěnosti, dechové techniky (rovněž dobré na zvyšování soustředěnosti), pravidelný úklid, píšu si tento blog (abych měl vždy po ruce nejcennější informace) a další.
Váš Systém může mít úplně jiný základ. Podstatné je, aby vše dohromady fungovalo a abyste díky tomu rostli a posouvali se vpřed.

 

Co by měl splňovat, aby byl účinný?

  1. dlouhodobé opakování (denní, týdenní, …)
  2. zohledňovat priority (zajistit vykonávání úkolů s nejvyšší prioritou vždy na prvním místě)
  3. přehlednost
  4. jednoduchost

Jak může vypadat workflow?

systém

Co výše naznačené schéma znamená konkrétně?

  1. Máte zápisník (nebo soubor na Ploše), ve kterém si uchováváte a pěstujete Cíle. Na toto místo se chodíte směrovat a ujišťovat, že jdete správným směrem a sice například jednou za měsíc nebo jednou za čtrnáct dní.
  2. Z přehledu cílů extrahujete jednotlivé konkrétní úkoly do seznamu úkolů. Aby měl takový seznam smysl, je nutné úkoly uspořádat vždy podle důležitosti, tzn. nastavit priority.
  3. Aplikace v mobilu se následně stará o připomínání co máte dělat. A to celé dohromady je zkrátka SYSTÉM. Ne že by se jednalo o systém ideální, ale určitě je funkční.

 

Připadá-li vám výše naznačené příliš složité, vězte, že lze s úspěchem používat i jednodušší postupy. Například máte-li zvolený zcela konkrétní směr, dejme tomu vystudování školy nebo vydělávání peněz, potom stačí koncentrovat své úsilí třeba jenom do trénování mininávyků. Cíle nemusíte procházet, ani úkoly. Prostě jenom neustále rozvíjíte sama sebe prostřednictvím tréninku souboru návyků. V takovém případě stačí mít aplikaci v mobilu, kde si odškrtáváte každý den trénované návyky. Chcete-li hodně vydělávat, trénujete finanční návyky (investování, inovace, optimalizace …). Chcete-li mít dobré studijní výsledky, trénujete paměť a studijní techniky. Chcete-li být v kondici, trénujete návyky zaměřené na zlepšování fyzičky a zajištění kvalitních stravovacích návyků. Až tak jednoduše lze SYSTÉM pojmout.

 

Proč se vůbec snažit?

Svět je dnes velmi komplikovaný. Ztrácíme se v něm. Proč se vůbec snažit? Proč každý den vstávat a podstupovat namáhavé rutiny? Doufám, že nečekáte nějakou nápovědu. Každý člověk dokáže sám přijít na to, proč stojí za to trochu pohnout kostrou.

Krajinka