Z mladší generace asi každý kdo chodí na internet slyšel o bitcoinech a někteří je již používají i jako platidlo. Zatím spíše pro zábavu, než jako běžný způsob placení, ale to se může se vzrůstající oblibou brzy změnit. Nejvíce však tato měna přitahuje spekulanty a zájemce o uchování hodnoty peněz. Média jsou plná článků o vzestupu a pádu a o všem okolo kryptoměn. Ti, kteří se zapojili do bitvy o přerozdělování zdrojů chtějí vědět, jaký bude další vývoj kurzu nejznámější kryptoměny. Objevuje se přirozeně také mnoho proroků. Rozptyl odhadu vývoje kurzu bitcoinu je neuvěřitelný. Přidám se také k předpovídání, protože opravdu nikdo na světě nemůže vývoj kurzu předpovědět z existujících informací tak, že by měl jakoukoliv jistotu. Nikoho nemůžete brát vážně, protože skutečně nikdo neví co se bude dít. Chcete-li se zapojit do bitcoinového šílenství, vězte, že jde o ruletu. Není totiž jasné, jak se k této měně postaví vládci fiat měn (a tedy jak to bude s legislativou), není jasné, jaký vliv budou mít ostatní kryptoměny, kterých je nyní již přes tisíc. Na druhou stranu je ale také zřejmé, že bitcoin má něco do sebe. Nelze padělat, velmi se o tuto konkrétní měnu zajímají média, nedá se řídit centrálně, vytěženo bude jen omezené množství (21 milionů „mincí“).
Vývoj kurzu bitcoin (BTC)
Bitcoin vznikl v roce 2008. Tehdy neměl žádnou cenu, tzn. 0$. První zlom nastal až o pět let později. Na grafu níže si všimněte prvního rozkmitu (konec roku 2013). Skok nahoru, potom pád, první dno, mírný růst, druhé dno, mírný růst a stabilizace na nové hladině.
Největší šok se však odehrává v posledních měsících. Začátkem roku 2017 vzestup až na 20 000$ a stejně rychlý pád v tomto roce. Kam až cena klesne?
Komu to ještě nedochází … Pokud jste měli před rokem 2017 nakoupeno například 100 BTC za 100 000 Kč, potom koncem roku 2017 jste je měli šanci prodat za 2 miliony, tedy s mnohonásobným ziskem. Nikdo samozřejmě nemohl tušit, že přijde tak ohromný rozkmit. Když je nyní zřejmé, že podobné věci se mohou stát, fantazie pracuje na plné obrátky. Analytici se předhánějí, kdo se ztrefí co do výše další bubliny. Někteří už prohlásili, že bitcoin může jednou mít hodnotu třeba i milion dolarů! Opačně naladěný tábor je přesvědčený, že cena spadne na nulu a bestiální kryptoměna „chcípne“.
Co určuje cenu bitcoinu
Cenu bitcoinu rozhodně neurčuje jakákoliv bankovní instituce, ale na prvním místě nabídka a poptávka. Vliv má zejména popularizace v médiích, omezené množství „mincí“, stále náročnější těžba, důvěra či nedůvěra investorů, hospodářský cyklus a mnoho dalšího. Jak se projeví třeba nemožnost další těžby z důvodu vysokých nákladů? Započítáte-li i počáteční investice, potom náklady na těžbu 1 bitcoinu jsou nyní 6 900 $. Za půl roku to bude již 14 175 $ (jenom papouškuji www.kurzy.cz/bitcoin)! Laik by z toho odhadoval, že buď půjde bitcoin k ledu nebo prudce vystřelí nahoru. 1 nebo 0. Vítejte ve světě digitální ekonomiky.
Podle mého názoru mohou hrát důležitou roli třeba i takové detaily, jako existence automatů, kde lze snadno a rychle směnit s lokální měnou. Ostatní kryptoměny například tuto vlastnost nemají a jen těžko bude vedle sebe stát několik různých automatů na různé měny. Stejně tak hardwarové peněženky se soustředí na bitcoin, ne na jiné kryptoměny. Bitcoin byl první.
Narozdíl od dolarů nelze bitcoiny tak jednoduše znehodnotit (tiskem stále dalších a dalších bankovek), což je asi nejsilnější vlastnostní kryptoměny. Na druhou stranu může být existence konkurenčních kryptoměn zásadní problém. Aktuálně existuje již více než 1300 kryptoměn! Toto štěpení je vlastně největším otazníkem jinak dokonalé atraktivní technologie, která přitahuje i ekonomy – tedy především ty neoliberální orientované na rakouskou školu.
Největší vliv na cenu budou mít ale každopádně média, dále průběh zavádění možnosti platby pomocí bitcoinů v internetových obchodech (a obchodech obecně) a chování stáda spekulatnů (což je ale řízeno také médii).
Lze předpokládat stádovité chování. Jen málo lidí si nastuduje vše kolem kryptoměn před tím, než je zakoupí. Pochopit, jak ekonomika a potažmo peníze fungují, vyžaduje hodně přemýšlení a času. Přemýšlet se chce jen málokomu a čas nemá dnes téměř nikdo. Bude to divoká jízda na horské dráze.
Zlato jako vzor pro kryptoměny
Zlato, jak možná již víte, posloužilo jako vzor pro definici vlastností kryptoměn. Zlato lze těžit dnes již jen velmi obtížně a nákladně. Jde o omezenou a tedy cennou komoditu – díky své podstatě. S přihlédnutím k míře znehodnocení standarních měn lze předpokládat, že cena zlata půjde převážně nahoru.
Jestliže bitcoin je definovaný tak, aby měl velmi podobné ekonomické vlastnosti jako zlato, pak může cena bitcoinu kolísat podobně jako cena zlata. Získá-li bitcoin dostatečné množství pozornosti, zvýší se poptávka a cena vystřelí nahoru. Jde však o to naučit se rozlišovat bubliny od rovnovážných stavů. Asi to nebude v reálu tak jednoduché jak si to představuji, ale mohlo by to tak jednoduché být. Umažte extrémní výkyvy a dostanete se k reálné tržní ceně.
Nejde tedy o to, zda by mohla jít cena nahoru, protože ta by z podstaty definice této měny zákonitě nahoru jít musela, ale o to, může-li být bitcoin účinně zakázaný tak, aby nešel používat jako alternativní měna. Osobně se domnívám, že zákazat nepůjde, ale je to jen moje domněnka.
Hledá se dno
Největší problém je kdy nakoupit (a kdy prodat – zajímáte-li se výhradně o spekulace). Chcete-li bitcoiny jako dlouhodobou investici v řádu desítek let, je v tuto chvíli (začátek února 2018) v podstatě jedno kdy nakoupíte. Pokud bitcoin přežije, nemůžete se dostat do ztráty (v dlouhodobém výhledu 10 let a více). Pokud však chcete vydělat v krátkodobém horizontu, je to velký problém. Nikdo neví, kde se nachází dno. Může být na 7000$, může být na pěti tisících a může být třeba i na sto dolarech! Podle grafu vývoje ceny zlata by mohlo jít analogicky hledat dno bitcoinu na přímce, kterou byste získali díky ořezání extrémních výkyvů. Viz graf níže.
Můžete namítnout, že cena klidně spadne tento rok až na nulu. Teoreticky je to možné, jenže o bitcoinu se hodně mluví. Fascinuje nejen ajťáky. Prodejce láká zavedení možnosti placení bitcoiny, protože to činí obchod atraktivnějším pro zákazníky. Zájem vyvolává i mezi „těžaři“, i když je dnes již nemožné na běžných počítačích něco vydolovat (alespoň ne se ziskem). Na nulu určitě nespadne. Na chvíli se může ocitnout třeba na 10$ nebo na 100$.
Zlato je zajímavé především tím, že dokáže udržet hodnotu. Těžko se však používá při směně. Oproti zlatu je zde jasná výhoda – bitcoin je snadno a neomezeně dělitelný a v budoucnu může být i snadno směnitelný. Můžete sice namítnout, že zlatem lze platit i nepřímo, jenže to bychom se dostali zpátky na stromy k tzv. bankovkám, které symbolizovaly v bance uložené zlato. Tudy cesta nevede. Jak víme, bankovky nejsou kryté zlatem, ale mírou zadlužení. Emise fiat měn jsou závislé na objemu dluhů.
Můj první odhad byl, že dno přijde v tomto roce (2018) a sice buď na úrovni 5800$ někdy v březnu, nebo na úrovni 3800$ v létě. Věřil jsem však spíše první variantě, protože natěšení investoři v téhle rychlé době nemají sílu počkat. Cena potom poroste možná i na 30000$ nebo více. Moudré šílené analytické hlavy praví, že poroste na 60 nebo i na 100 tisíc dolarů. Potom se každopádně pojede pěkně zostra dolů, protože reálná cena bitcoinu bude maximálně jenom někde mezi 5 až 8 tisíci dolarů (to je také čistá spekulace!).
Vůbec nevíme, jak na tom bude euro, dolary a další větší měny. Pokud by došlo k jejich rozkolísání, můžete se vsadit, že se lidé budou poohlížet právě po kryptoměnách. Jenže v tom je zase riziko štěpení kryptoměn.
Kdybych nějaké peníze do bitcoinů vložil, potom by to bylo při poklesu ceny pod 5800$ (například při ceně 100$/BTC) a pokud bych o ty peníze nechtěl přijít. 80% bitcoinů bych se zbavil při ceně 20 až 28 tisíc dolarů bez ohledu na to, za jak dlouho by se měla tato cena stát aktuální (hrál bych na jistotu v nejistotě; kdyby pád měl přijít dříve, prodal bych 80% při poklesu pod 20 tisíc).
Těch 20% co by mi zbylo bych si ponechal jako rezervu pro případ kolapsu dolaru. Těžko říct, kdy se současný hospodářský vzestup změní ve standardní sešup. V případě vysokého znehodnocení dolaru by se rezerva v podobě kryptoměny mohla dost hodit. Jako příznivce špičkových technologií však věřím, že sešup se konat nebude. Jediné co může být problém, je lidská blbost, která se začíná poslední dobou na můj vkus až moc šířit (nebo projevovat). Viz volby, kryptoměnová mánie apod.
Nejlepší by byl průběh podobný jako u ceny zlata. Žádný extrémní růst, pouze zhoupnutí a pozvolný růst. Pokud to bude takto, potom by investice do bitcoinu byla nejlepší jako dlouhodobá. Nedívat se na rozkmity cen, nijak to neřešit, za deset let si vyzvednout určitý menší zisk a průběžně začít měnu i používat.
Předpovědi analytiků (a jiných moudrých hlav)
Na internetu jsou stovky věštců, kteří expertním hlasem tvrdí, že nedokáží odhadnout, kam by se mohl bitcoin ubírat. Neexistuje jednotný názor a ani nemůže. Cílem podobných zpráv je pouze hnát stádo zmatených investorů sem a tam a vyždímat z nich co nejvíc peněz. Možná se nakonec dozvíme, že šlo od začátku jen právě o to přerozdělení statků, přičemž původní myšlenky byly prostředkem k oklamání mas. Uvidíme.
Věštec Tom Lee (Fundstrat) tvrdí, že koncem roku bude bitcoin obchodovaný za 25 000$ a do roku 2022 posílí až na 125 000$.
Profesor ekonomie Nouriel Roubini zastává názor, že bitcoin je jen jedna velká bublina – měna nepoužitelná v praxi. Kritizuje argument omezeného množství mincí (21 miliónů BTC). Základní kmen lze totiž neomezeně štěpit na další a další a tím navyšovat celkové množství mincí v oběhu. Otázkou je, jakou šanci mají další odnože na uchycení. Investoři podle Roubiniho kupují bitcoiny ne kvůli realistickým možnostem využití, ale čistě v sázce na vyšší budoucí hodnotu.
Trojice expertů Joe Lubina (Etherea), Nic Cary (spoluzakladatel Blockchainu) a Richard Muirhed (Fabric Ventures) prohlásili, že kryptoměny nejsou ještě ani zdaleka na vrcholu. Mnozí z oboru prý věří, že vliv kryptoměn bude mnohonásobně větší, než jaký byl dopad rozvoje internetu na přelomu tisíciletí. Řada společností se věnuje této novince a její rozvoj by měl být exponenciální. Podle Caryho je důležité sledovat podporu ze strany lidí a ta stále roste. Počet transakcí se zvyšuje a s tím roste i objem reálného využití celé technologie.
Facebook nyní zakázal všechny reklamy spojené s kryptoměnami. (Zde je vidět urputná snaha srazit cenu bitcoinů co nejníž. Že by někdo z Facebooku chtěl levně nakoupit? Nebo jde o snahu ochránit se před dopady exploze druhé bubliny, která může dosáhnout astronomických rozměrů? Hodně lidí by mohlo vinit Facebook, že tomu ještě dělal reklamu.)
Dle jistých indicií cenou bitcoinu manipulovala nejvíce firma Tether Limited (nákupem velkého množství bitcoinů a tedy zvednutím vlny umělé poptávky). Jestliže lze takto brutálně manipulovat s cenou nahoru, potom může přijít pád minimálně na úroveň ceny před manipulacemi, tzn. např. na 900$. Nebo níže, protože vznikne panika. Více viz. https://www.cnbc.com/2018/02/02/tether-what-you-need-to-know-about-the-cryptocurrency-worrying-markets.html
a http://fortune.com/2017/12/05/bitcoin-btc-price-usd-tether-limited-bitfinex/ .
Waren Buffet předpovídá kryptoměnám téměř jistý špatný konec.
Kdo chce uspět, musí víc riskovat. S odstupem dvou týdnů od mé předpovědi je zřejmé, že dno už minulo. Bylo výše než odhadovaných 5800 $a sice 7000 $. Nyní je bitcoin již téměř na 12 000 $ a nezdá se, že by měl začít padat. Je zřejmé, že většina investorů se riskovat nebojí. Zisk mají po zásluze. Teď už je k nákupu pozdě. Zdá se, že vlak už je v pohybu.
Přemýšlím, zda v této době není jednodušší a jistější ty Bitcoin raději zkusit otočit v online kasinech. Ale teď vážně, článek skvělý, a já stále zůstávám na vážkách zda se vyplatí do něj právě teď investovat s příchozími summity a regulacemi. Vypadá to tak, že za chvíli bude už jen klesat ..: /
Dobrý den, poslední rok se o bitcoiny dost zajímám. Hodně jsem toho pročetl. Jenom teda jsem si všiml, že v posledních dnech tam byl opravdu velký propad. Myslíte, že kurz se opět vrátí na původní úroveň? Přemýšlím, jestli vůbec do nákupu btc jít nebo raději ne.
Nákup kryptoměn je čistě ruleta. Sledoval jsem každý týden vývoj kurzu od té první velké horečky v r. 2017 a zároveň jsem pročítal informace, které se týkají kryptoměn obecně. Neexistují žádné spolehlivé indikátory dalšího vývoje! Není naprosto nic, podle čeho by se vývoj dal věštit! Vše jsou čiré spekulace. Kdyby se bitcoin nerozštěpil a nevzniklo tolik dalších měn, asi bych už nějaké BTC nakoupil a spekuloval bych na vývoj ceny za 5, 10 nebo 20 let. Ale v tomhle marastu? Uf. To už je lepší zatopit s penězma v kamnech.
Jednou budou kryptoměny běžné při denním používání tak jako kreditní karty nebo hotovotost, ale ta doba je ještě hodně daleko. Spekulovat, která z kryptoměn přežije a stane se i dobře použitelnou pro každodenní použití, se dost dobře nedá.