Dávkové spouštění programů pro vyšší efektivitu práce

Uvědomíte-li si, že každé kliknutí myší, které uděláte, vám odebere část energie z denní dávky vůle, brzy zautomatizujete i takové činnosti, jako spouštění programů. Proč? Protože je hloupé každý den otevírat jednotlivé stejné programy a složky, když stačí obětovat pár minut času a potom pokaždé jen jednou kliknout a máte práci připravenou jako na dlani.

Někdo to dělá i tak, že počítač po ukončení práce převádí do spánkového režimu, takže když jej probudíte, je vše otevřené tam, kde jste posledně skončili. Jenže ne každý používá počítač výhradně na několik málo činností, aby bylo možné mít stále otevřeno jen pár programů a složek. Je zapotřebí udržovat co nejvyšší přehlednost, jinak se snižuje soustředěnost a tím i výkonost. Pracujete-li na počítači ve více oblastech, potom následující návod pro zvýšení efektivity možná oceníte.

Já mívám v každé oblasti otevřenou řadu různých oken. Proto jsem si vytvořil několik dávkových souborů (soubory s příponou .bat) a do každé z oblastí se vrhám jedním kliknutím. Najednou se spustí několik aplikací, nastaví se cesty, otevřou soubory a mohu pokračovat v klidu v práci tam kde jsem posledně skončil. Stejně tak potřebuji-li zavřít všechna okna, kliknu opět na jeden soubor a práce se v té oblasti uzavře. Je to dobré i z toho důvodu, že když mě začne daná oblast nudit, přeskočím snadno a rychle na něco jiného (do jiné oblasti), kde budu v té chvíli mnohem soustředěnější.

Jak připravit dávkový soubor

  1. Na ploše si vytvořte soubor s příponou .bat
  2. Otevřete jej v textovém editoru (např. v PSpadu nebo v notepadu)
  3. Vložte příkazy … bude zapotřebí vyhledat přes Google „command line options“ pro každý jednotlivý program

Příklad 1:

start C:\“Program Files“\“FileZilla FTP Client“\filezilla.exe -s
start C:\“Program Files“\“Mozilla Firefox“\firefox.exe -url https://www.vášweb.cz/
start C:\Windows\explorer.exe /n,“D:\webs\vášweb“
start C:\“Program Files“\totalcmd\TOTALCMD64.EXE /L=“D:\webs\vášweb“ /d=2

Výše uvedený příklad spustí programy, které používám jako výchozí bod pro práci na konkrétním webu. FTP klient, kde vyskočí díky parametru -s přehled webů. Prohlížeč Firefox přejde na online verzi webu. A potom ještě otevřu pracovní složku v Průzkumníkovi a v Total Commanderu.

Příklad 2:

Do dávkového souboru closeAllWindows.bat nakopírujte následující řádek:
powershell -command „(New-Object -comObject Shell.Application).Windows() | foreach-object {$_.quit()}; Get-Process | Where-Object {$_.MainWindowTitle -ne \“\“} | stop-process“

V příkladu č. 2 je příkaz, který zavře všechna otevřená okna, takže mám čistý stůl a mohu bleskově spustit jinou oblast činností. Žádné otravování se zavíráním oken.

V dalším dávkovém souboru, který se týká oblasti ZÁBAVA nechám otevřít soubor s rozdělanou knihou na téma Podnikání ve vesmíru (někdy v březnu 2020 bude dopsaná), Photoshop, složku s obrázky do knihy, CorelDraw, prohlížeč nechám přejít na rozcestník, který používám při hledání námětů pro psaní a stránku na Youtube s White Noise Fan Heater Sound, která mi pomáhá odstínit veškeré zvuky okolí. To vše se připraví během asi dvou sekund.
Když se dostatečně vyžiju v téhle oblasti, spustím closeAllWindows.bat a jdu místo hraní třeba zase pracovat, takže spustím například dávku prace1.bat.

Dříve se mi často stávalo, že než jsem otevřel všechna potřebná okna a soubory a složky, zapomněl jsem v mezičase, na čem že jsem to vlastně chtěl pracovat. Teď už se mi nic takového nestává. Přechody jsou extrémně rychlé, netápu co že všechno budu pro práci (či zábavu) potřebovat otevřít a přecházím rovnou do tvořivého režimu. Investovat pár minut týdně do příprav bat souborů se rozhodně vyplatí.

Inteligentní čtenáři chtějí lepší internet

Chcete, aby byl jednou internet kvalitním zdrojem informací? Potom vězte, že to záleží především na vás, čtenářích!
Co pro to udělat?
  • Byl tento článek něčím přínosný? Odkažte na něj ze svého webu, sociálních sítí nebo z diskusí.
  • Narazili jste na informace, které jsou velmi nepřesné nebo chybné? Napište zde do komentářů co je špatně a hlavně uveďte zdroj přesnějších informací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *