Kopíruje bitcoin bublina NASDAQ dot com bublinu?

Poslední dobou se objevují spíše zprávy, které mají za cíl snížit cenu bitcoinu. Mohou však ovlivnit chování většiny investorů?
Je možné, že bitcoin bublina bude mít podobný průběh jako bublina kolem roku 2000, kdy lidé bláznili při prudkém rozvoji webových stránek a internetu obecně? Bude zde paralela?
Pro mozek je tuto grafickou teorii velmi snadné přijmout. Nenechte se však mýlit. Pozadí dot com bubliny bylo docela jiné, než v případě bitcoinu. Navenek vypadají obě bubliny stejně. NASDAQ je však o investování do cenných papírů, tzn. firem, průmyslu, do lidského snažení, které se točí kolem podnikání a které je většinou prospěšné pro společnost, čili může generovat zisk.
Oproti tomu kryptoměny jsou spíše něco jako sázky a dostihy, ruleta, čirá spekulace. Nevytvářejí hodnoty. Mají sice možnost uchovávat hodnotu, jenže míra volatility je až absurdní, aby bylo možné uchovávání hodnoty brát vážně.

bitcoin NASDAQ korelace

Bitcoin půjde dolů (čirá spekulace), ale potom jednou zase nahoru, protože se o kryptoměny zajímá stále více lidí. Bitcoin začíná čím dál více zakořeňovat v moderní společnosti (nejen že je čím dál více automatů, ale také se někteří obchodníci pokoušejí bitcoiny využít ke směně). Nevěřím, že konkurenční krypto-„měny“ přežijí. Postupně vymřou, protože všude se píše jen o bitcoinech. Nebo si snad pamatujete z hlavy názvy alespoň třech dalších kryptoměn z těch jeden a půl tisíc druhů?? Důležité je, co si lidé vybaví jako první, když se řekne kryptoměna. Proč? Protože právě to má šanci na přežití, bez ohledu na složitost ověřování transakcí, pokusy vlád bitcoin omezit a hlásné trouby přemoudrých ekonomů. Bitcoin je víc. Je to symbol digitálního pokroku. Nejde o to, že by byl až tolik potřebný. Není. Kdyby neexistoval, nic by se nedělo. Jde o to, že přitahuje pozornost, protože někde v budoucnosti bude virtuální digitální měna něčím zcela přirozeným. Je to trochu podobné jako se smartphony. K běžnému životu stačí obyčejný telefon. K využívání moderních vymožeností jako je příruční internet, kapesní rychlofoťák či svítilna, se však lépe hodí smartphone. Musí to ale být zrovna iphone? Nemusí. Co do funkcí mezi obyčejným smartphonem a iphonem není v podstatě rozdíl. Důležitá je značka. Má-li jedinec iphone, připadá si významnější. Má-li jedinec bitcoiny, připadá si zkrátka více in, než když má jen běžnou fiat měnu jako jsou koruny nebo dolary.

Update po roce a půl…

Bitcoin nejprve propadnul až na 3000$, ale potom šel nahoru. Sice ne tak dramaticky jak jsem předvídal, ale šel nahoru. V září 2019 je tak nějak stabilizovaný na 10000$. Moje nová předpověď je, že půjde už jenom dolů. Ne, půjde dolů a pak nahoru. Taky ne! Půjde dolů, pak nahoru, pak dolů. Prostě vím úplně to samé, co ostatní, tedy nic nevím a nemohu předvídat něco tak náladového jako je vývoj Bitcoinu, který stojí a padá jenom na emocích spekulantů. Dovolím si však spekulovat, že tím hodnotným, z čeho lidé budou mít užitek, je (zatím vedlejší produkt) – blockchain. Ten by na rozdíl od Bitcoinu mohl být při zdokonalení a masovém využití užitečný. Uvidíme.

Update po dalším roce …

Bitcoin vystřelil v souvislosti s přepadením US Capitolu na 40000$. Takže jde zase dolů a potom … potom půjde nahoru! Ne! Dolů! Ne! Nahoru! Ne! Těžko říct, ale kdo si chce něco dalšího o bitcoinech přečíst, doporučuji například kontroverzní článek https://theconversation.com/what-is-the-real-value-of-a-bitcoin-96386  . Je to článek vskutku velmi kontroverzní, protože objasňuje, proč má bitcoin nulovou hodnotu a předvídá, že jednou se k této hodnotě vrátí. Tak už nevím.

Komentář k příspěvku

  • 30. 8. 2019 at 11:21
    Permalink

    Jsem opravdu zvědav, jestli je Vaše teorie správná a všechny konkurenční kryptoměny postupně vymřou. Ale není to vůbec nesmyslná teorie bych řekl.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *