Pilíře západní civilizace

Základy, na kterých stojí celá západní civilizace, považujeme dnes za zcela samozřejmé a jen málokdo si uvědomí, jak složitě provázaný je například průmysl. Víte, jak vznikají rozmanité předměty, se kterými se denně potkáváte? Jistě, vznikají nějak v Číně. Vše bylo ale nejprve pracně vynalezeno na západě.

Takto se například kdysi začala vyrábět valivá ložiska. Následující unikátní dokumentární film zachycuje vznik ložisek již od chvíle vytěžení železné rudy!

Dnes je vše samozřejmě zautomatizované, přičemž na prvním místě je produktivita, na druhém bezpečnost.

 

V dalším videu se můžete podívat na současné techniky obrábění, tváření a broušení kovů. Uvidíte například hluboké soustružení, výrobu trapézových plechů, výrobu ohromných trubek, CNC řezání plazmou, ohýbání trubek, zápustkové kování. Ocel a její zpracování jsou bezesporu jedním z hlavních pilířů civilizace.

 

Dalším důležitým pilířem jsou stroje, které umožňují mnohonásobně zvýšit produktivitu. Týká se to všech odvětví, ale především uvolnění pracovní síly ze zemědělství znamenalo expanzi tvořivosti všemi směry. Člověk tvořivý je nenahraditelný stroji.

Dnes pracuje v západním světě v zemědělství jen mizivé množství lidí. Přispěly k tomu i české ruce.

Je zřejmé, že přesuny ohromného množství nákladů a lidí jsou možné jen díky ropě. Chcete-li pochopit globální ekonomické dění, je dobré dát je do kontextu s energií a politikou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *