Sebedisciplína

Osobnost je tvořena sítí samostatných propojených součástí – přání, touhy, emoce, potřeby, strachy, obavy, myšlenky, paměti, intelekt, představivost a další. Tyto součásti se vzájemně ovlivňují a bývají často v konfliktu. Strach může bojovat s touhou, emoce s intelektem, představivost může umocňovat strach nebo zvyšovat touhu … kombinací je nespočet.

Vadí vám, že nemáte kontrolu nad sebou samými?
Cítíte svůj potenciál, ale nevíte jak jej využít?

Sebedisciplína je dovednost, která umožňuje ovládat hlavní složky osobnosti a směrovat je k dosažení cílů. Sebedisciplína je režírování složek osobnosti.
Namísto „Jak se mám donutit dělat to, co bych měl dělat?“ si pokládáme otázky typu
„Jak mohu zařídit, aby část mne, která vzdoruje, mi umožnila dělat co je zapotřebí?“

Dokud jsme řízení druhými (rodiče, učitelé, vedoucí …), sebedisciplína není trénována a jako každá dovednost, která se netrénuje, ochabuje. Protože po většinu života býváme disciplinováni druhými, zřídka vytvoříme nezbytné návyky. Sebedisciplína je jako sval – musí být graduálně procvičována, aby mohla dostatečně zesílit a byla dostupná kdykoliv je potřeba. Pokud ji přestanete procvičovat, zeslábne.

Tragické a podivné na této dovednosti je, že jde o dovednost jednu z nejdůležitějších a přitom v podstatě neexistuje literatura, která by se tím zabývala. Při dosahování cílů je nevyhnutelné překonávat překážky, které jsou velmi nepříjemné. Nemáte-li dobře vytrénovanou sebedisciplínu, pravděpodobně se nepříjemným překážkám budete vyhýbat a tedy nemůžete potom uspět v takovém rozsahu, jaký je váš potenciál.
Vím pouze o knize Self-Discipline in 10 days. Autor má údajně zkušenosti s tisíci případů, ze kterých vycházel. Jako příčiny problémů uvádí vnitřní paralýzy.
„Paralýza obavami a strachem bývá silnější než nedostatečná motivace.  Stavění se našim obavám tváří v tvář vyvolává úzkost. Často se domníváme, že vyhýbáním se nepříjemným situacím po dostatečně dlouhou dobu dojde k jejich samovolnému zmizení.  Dokud nepřijmete konkrétní podvědomé obavy, nebudete schopní vytvořit důslednou sebedisciplínu. Podvědomé obavy budou zabraňovat realizaci myšlenek.“

Jak snížit vliv obav a vnitřních podvědomých konfliktů na sebedisciplínu?
Obavy jsou součástí lidské osobnosti. Musíme se naučit je rozpoznávat a přijímat jako součást života. Není sice možné zbavit se všech obav, avšak lze jejich vliv snížit na dostatečnou úroveň.
„Nejhorší čeho se máme obávat je strach sám o sobě.“

Nejběžnější obavy:

  • strach ze selhání
  • strach z úspěchu
  • strach z odmítnutí
  • strach z průměrnosti
  • strach riskovat

Inteligentní čtenáři chtějí lepší internet

Chcete, aby byl jednou internet kvalitním zdrojem informací? Potom vězte, že to záleží především na vás, čtenářích!
Co pro to udělat?
  • Byl tento článek něčím přínosný? Odkažte na něj ze svého webu, sociálních sítí nebo z diskusí.
  • Narazili jste na informace, které jsou velmi nepřesné nebo chybné? Napište zde do komentářů co je špatně a hlavně uveďte zdroj přesnějších informací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *