Poděkování klientům placených bankovních služeb

Ze zvědavosti jsem si procházel v bankovním výpisu čísla účtů, resp. kódy bank. Objevil jsem zvláštnost nad zvláštnosti. Lidé se bojí přejít k bankám, které neúčtují žádné poplatky. Ve stovkách příchozích částek jsem nenašel ani jednoho uživatele fio banky a jen jednoho z mbanky. Sám jsem přešel k jedné z těchto bank, kde se nic neúčtuje, hned jak jsem si pročetl jejich podmínky. Do té doby jsem přicházel na bankovních poplatcích běžně i o několik tisíc ročně.
Možná namítnete, že nevýhodou jsou nízké úroky. Kdo vám však brání posílat peníze na spořící účty? Podotýkám, že je možné otevřít spořící účty, kde se také nic neplatí a můžete mít ročně i 2% úrok.

Nemyslím si však, že jsou za neochotou mít bezplatné bankovní služby jen obavy z téhle podivnosti. Domnívám se, že jde především o neznalost, setrvačnost, domnělý nedostatek času (ale kde ušetříte několik set až tisíc korun za 10 minut??) a  pohodlnost. Lidé se jakýmkoliv změnám urputně vyhýbají. V tomto případě je to ale jen dobře. Kdyby se totiž příliš zvýšil zájem o bezplatné bankovní služby, došlo by nevyhnutelně k opětovnému zpoplatnění. Proto je dobře, že se držíte své zajeté banky. Děkuji Vám za sebe a všechny klienty bank bez poplatků.

„Co to jako má být? Žádné poplatky??! To je moc divné! Za to, že dávám bance k dispozici své peněžní prostředky, bych přece měla platit!“

Komentáře k příspěvku

  • 20. 1. 2013 at 22:19
    Permalink

    Taky jsem přesvědčený, že se za tím skrývá pohodlnost.;-) Osobně mám 2 transakční a 4 spořící účty u 5 bank a ani za jeden neplatím žádný poplatek.
    Je to ironie, že si chudí stěžují kolik mají málo peněz a přitom jimi plýtvají jako by jich měli hodně a bohatí kolikrát obrací každou korunku.

    Odpovědět
  • 8. 7. 2014 at 13:31
    Permalink

    Pohodlnost v setrvání u zpoplatnění svého účtu to nebude.Je to podle mne opatrnost a skušenost z předchozích divokých let kdy padaly banky a kampeličky.Účet jako takoví je výmysl lidí kteří chtěli a chtějí vydělat na cizí práci,samozřejmě je tu otázka rychlích plateb a pod a kontrola.A právě ta kontrola nad penězi lidí je v podstatě v současné době asi jedna z nejdůležitějších věcí.Kontrolovat finanční toky bohatství či chudobu v tomto světě.Tím že člověk přejde k bance bez poplatků ušetří to je bez debat ovšem banka vaše peníze (imaginární) neskladuje ani nehromadí ale obchoduje s nima.Vám vzniká pocit jak jste na tom získali ale přitom jste dali vydělat jednotlivcům nebo lépe řečeno společnostem jednotlivců kteří vaše peníze půjčí vašim známím ,lidem kteří je potřebují za pěkně tučnou odměnu v podobě úroků a zase vydělají.To se vyplatí nemyslíte?Tak na co poplatky.Osobně již několik let účet nemám nikde a své peníze opečovávám sám.Společnost je tlačena k zakládání účtů a pokud možno co nejdříve ,junior účty a pod.Vznikl dojem že je to povinnost a nezbytnost která je vyžadována.Ovšem není,neexistuje zákon ani jiné nařízení k povinnosti mít účet.A výnos? Spočítejte si kolik vám vlastně váš účet vynáší a kolik dokážete (nebo můžete) utratit.Není to v chudobě ani v bohatství jak píše Milan.Je to v nastavení a vnímání lidí a hodnot.

    Odpovědět
    • 10. 7. 2014 at 18:22
      Permalink

      @Jindra: Riziko ztráty našetřených peněz je i v případě, kdy dáváte bankovky doma do slamníku. Můžou vás vykrást, byť je ta pravděpodobnost asi dost mizivá.

      Z mého pohledu jsou spořící účty dobré k akumulaci prostředků, které když dosáhnou určité výše, tak je potřeba investovat a zhodnocovat peníze prostřednictvím té investice (např. nemovitost, firma, výrobní prostředky) a nikoliv směšnými úroky 2% apod. přes banku.
      Vnímám jako nesmysl hromadit peníze bez záměru co s nimi. Jde o to, že peníze na účtě ztrácí postupně hodnotu (inflace).
      Můžete sice bankovky na investici nahromadit doma, ale představte si, jak potom půjdete někam platit v hotovosti třeba se dvěma miliony, které jste šetřil x let. Mně stačilo, když jsem jednou nesl v hotovosti 120 tisíc na nákup auta. (Slabší povahy může z tolika peněz chytat paranoia. V silném rozrušení je pak možné spadnout třeba pod auto nebo dostat infarkt.)

      Běžný bankovní účet používám především proto, abych mohl denně provádět platby na jiné účty. Byla by velká ztráta času posílat firmám za jejich výrobky a služby hotovost. Dokážete si představit chodit posílat peníze osobně do bank nebo na poštu? Přitom v bance jsem byl naposledy před pár lety při zřizování účtu.

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *