Zajímavé výukové metody

Řeší se to poslední dobou čím dál víc. Naše školství za moc nestojí, ale nikdo neví, jak to změnit. Všichni jenom kritizují. Potřebujeme v dětech probouzet tvořivost a ne je nudit ve škole k smrti nebo přetěžovat biflováním. Čirou náhodou se mi však podařilo objevit skvělou učebnici elektroniky, ve které se můžete na funkční výukové postupy hned teď podívat, protože kniha je v elektronické verzi zdarma. (V tištěné je již asi rozprodaná.)

Netvrdím, že by přesně takto měla vypadat učebnice elektroniky. Jsem však přesvědčen, že metodické postupy v knize použité, mají pro přínosnější styl výuky hodně dobře nakročeno. Tak například studenti nezačínají teorií, ale praxí. Bude je to bavit a rychle pochopí, jak všechno funguje.

Knihu naleznete na stránce https://elektrokniha.cz/ .

Máme-li možnost děti na probíranou látku dobře navnadit, proč se tak ve školách neděje? Proč je všude nejprve otráví teorií?

Kdyby vás elektronika náhodou chytla, tak nemějte obavy, že je nutné kupovat nějaké součástky, pájet obvody a podobně. Jednoduché (i složité) obvody můžete dnes totiž sestavovat a zkoušet v online simulátorech, například zde:

http://lushprojects.com/circuitjs/circuitjs.html

Elektronika se zdá být tajemnou a nepochopitelnou – pokud nejste skalní elektronerdi či bastlíři. Máte-li možnost pohlédnout do tohoto světa jiným způsobem, brzy zjistíte, že je to technická disciplína srozumitelná a náročná je jen co do pracnosti. Tvořit obvody je velmi zdlouhavé, takže potřebujete ohromnou trpělivost.
Zkuste si ve výše uvedeném simulátoru spustit pár obvodů a pohrát si s tlačítky. Doporučuji např. Circuits -> Basics -> Ohm’s Law, Capacitor, Voltage Divider …

Za mého mládí se daly sehnat oblíbené stavebnice typu Logitronik. Úplné základy, jako například co je to integrovaný obvod a jak jej zapojit, se z toho pochopit jakž takž daly. Avšak dát dětem stavebnici a spoléhat se na to, že samy objeví jak zapojovat elektronické součástky a naučí se tvořit funkční obvody, to rozhodně nelze. Musíte je vést.

Stavebnice Logitronik z osmdesátých let minulého století. Prodávala se za 1/3 průměrného platu. Součástky se propojovaly pomocí drátků zastrkáváním do tažných pružin. Jednalo se o fotodiodu, 2x tranzistor, 2x integrovaný obvod, sluchátko, svítivé diody, kondenzátory, odpory, potenciometr, diody, tlačítka …

Vést děti při výuce můžete buď osobně, pokud tomu dobře rozumíte i z pedagogického hlediska, nebo pomocí kvalitně napsaných učebnic. Ani tato hitová stavebnice neměla příliš didakticky zpracovaný návod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *