Ztučnělá játra

Ztučnělá játra je přehlížený vážný civilizační problém. Máte-li zvětšené břicho, lidově pneumatiku kolem pasu a vyšší krevní tlak, máte s nejvyšší pravděpodobností také ztučnělá játra. Zanášení jater ale není řehole pouze obézních lidí! Dnes má do určité míry ztučnělá játra většina dospělé populace a dokonce už i některé děti.

Dorazila k nám největší pandemie v historii lidstva a nikdo tomu v ČR nevěnuje pozornost. Farmafie si mne ruce. Bude vysoká spotřeba inzulínu v injekcích a dalších preparátů, či drog pro zamaskování problému záplatováním. Začít situaci řešit u kořene problému se nikomu nechce. Důsledky předčí Covid, jen s tím drobným rozdílem, že vás ztučnělá játra nezabijí za pár dní, ale během deseti, patnácti, či dvaceti let. Mezitím začnete pociťovat nedostatek energie. Budete často unavení. Objeví se typické civilizační choroby, které vám budou lékaři ochotně záplatovat rozmanitými farmaceutickými preparáty. Typicky začne docházet k zanášení cév, což je zadělávka na infarkt nebo mrtvici.
Nebo se vám začnou tvořit ledvinové kameny, což je důsledkem nutnosti nějak přebytky cukru vypustit z těla. Kdyby se přebytky nevypouštěly, došlo by ke kolapsu. Jedinec by upadl do bezvědomí. Ledvinové kameny jsou „domečky“ bakterií, které v ledvinách hodují na vypouštěných přebytcích cukru. Tyto bakterie cukr milují. Jedná se o zvláště miniaturní druh bakterií (jsou čtyřicetkrát menší než běžné bakterie), proto dlouho unikaly pozornosti vědců.

játra
Játra

Proč nastává pandemie ztučnělých jater? K tomu se hned dostaneme. Nejprve bych ale rád probudil vaší zvědavost. Nezajímali jste se někdy alespoň trochu co že to máte v těle za orgány, jak fungují a k čemu jsou dobré? Je škoda, že ve školách se učí jen odříkávat nazpaměť poučky a nevedou se namísto biflování diskuse. Když Pepíček odříká správně definici jater, neznamená to vůbec, že pochopil jak fungují a že se začne zajímat o to, jak svým játrům umožnit co nejlépe prosperovat. Pepíček je veden pouze k tomu, aby se hnal za pěknou známkou, kterou přinese domů a dostane pak od babičky třeba i něco sladkého za odměnu.

K čemu vlastně slouží játra?

Játra jsou v podstatě chemická továrna. Tato továrna má přibližně 500 funkcí. Probíhají zde rozmanité chemické transformace. Přebírají přijatou potravu k dalšímu zpracování. K přísunu látek slouží portální žíla (porta), což je mohutný žilní kmen, který sbírá krev z kapilár břišních orgánů (tj. žaludku, z tenkého střeva, sleziny).

Jednou z funkcí je transformace cukrů na glykogen, což je polysacharid sloužící mimo jiné coby pohotový zdroj energie. Přebytek se ukládá v podobě tuků do tukových buněk k pozdějšímu použití. Tato funkce bohužel v posledních dekádách extrémně převažuje, protože přebytek cukru je dnes na denním pořádku. Z jater jsme si udělali továrnu na obezitu a civilizační nemoci.

Pro zajímavost uvádím ještě jednu funkci jater a sice detoxikační, což by vás ale také mělo hodně zajímat. Dostane-li se do jater něco špatného, jedy, toxické látky, “léky”, tak se játra tyto látky snaží zneutralizovat, rozebrat na neškodné částečky, nebo k nim něco přidat, a zbavit se jich, ideálně přes žlučník do střev a ven. Civilizace bohužel přinesla na prah jater ohromné množství nových jedovatých substancí, což představuje zbytečnou další zátěž.

Musíme játra mít? Jsou nutná?

Každý orgán v těle má nějakou důležitou funkci. Játra mají veledůležité funkce. Snažit si je ničit je hazardování se životem, nebo přinejmenším se zdravím. Sice mohou ještě trochu fungovat a zajistit vaše přežívání i když přijdete o 90%, ale bude to pro vás peklo. Starat se o zdraví jater přitom není vůbec složité.

Víte, že ještě tak před padesáti lety měli problém se ztučněním jater v podstatě jenom alkoholici? Alkohol se ukládá v játrech do podoby tuku. Jiným orgánem nelze zpracovat. Nelze trávit ve střevech. Nadměrné pití alkoholu znamená nadměrné ukládání tuků v játrech. Jak jsme si již řekli, játra fungují i jako detoxikační orgán. Alkohol není pro organismus ničím užitečný. Játra si přirozeně dávají za úkol tento jed zlikvidovat. Jenže ztučnělá játra se dnes začínají vyzkytovat i u dětí. Postižené děti přitom alkohol nepijí. Co je příčinou? Změnila se najednou nějakým strašným způsobem naše DNA? Nikoliv, jsme (až na drobné občasné mutace) stále stejní. Změnil se pouze způsob stravování. Děti dnes už nepijí vodu, ale jen různé Pepsi, Coca-Cola, Fanta, Red Bull, Sprite, Kubík a desítky dalších slazených tekutin. Tyto nápoje obsahují velké množství cukru nebo sladidel. Cukr v nápojích je zpoloviny fruktóza. Fruktózu přitom vnímají játra podobně jako alkohol! Dojde k uložení v podobě tuku, ale přímo v játrech.

V krevních testech nelze běžné ztučnění jater odhalit. Váš lékař to vyčte až když se blíží cirhóza, což je konečná patologocká fáze, kdy je v podstatě 90% jater odepsáno. Klidně vám vyjdou pěkné krevní testy, ale jde jen o falešný pocit bezpečí. Máte radost, že ještě nepůjdete pod kytky, jenže pohroma může být hned za rohem.

Játra jsou důležitým orgánem, o který bychom měli dobře pečovat, i když je možné ještě chvilku přežívat i tehdy, fugují-li už jen z deseti procent.

 

Proč nám játra ztučňují?

  1. z důvodu konzumace alkoholu
  2. kvůli nadměrné konzumaci cukrů
  3. hlavní příčinou u dětí je pití slazených nápojů (fruktóza se usazuje v játrech podobně jako alkohol – jinam tuto substanci tělo nechce pustit)
  4. kvůli vniknutí toxických látek do těla (z procesovaných otravin, přepálených tuků, nebo třeba i polyfluoralkyl uvolňující se z Tefal pánví, apod.)
  5. kvůli konzumaci průmyslově zpracovaných otravin
  6. kvůli častému jedení
  7. v důsledku nedostatku pohybu (příjem energie je mnohem vyšší, než běžná spotřeba)

Ztučnění játer úzce souvisí s inzulínovou rezistencí.

Tělo je velice přizpůsobivé. Nezkolabuje hned. Nechá vás pěkně si to vyžrat. Kolaps bývá spojen s krvácením, selháním ledvin a dalšími nepříjemnostmi. Je mi jasné, že řada uživatelů když přijde řeč na tyhle hororové záležitosti uteče, tzn. schová hlavu do písku jako pštros. Je to přirozená reakce. Zakrýt si oči a zacpat uši. Problém jakoby zmizí. Avšak vyřešit trable se ztučnělými játry lze docela snadno. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči, když se mi dodržením několika málo pravidel podařilo shodit nadbytečných 10 kg umístěných v břiše za necelý měsíc. Je mi jasné, že snažit se kohokoliv přimět aby zlepšil svou životosprávu je zbytečné plýtvání časem. Kdo se chce uzdravit, začne sám vyhledávat informace a hned je aplikovat. Lidé, kterým záleží na svém zdraví, nepotřebují navádět. Udělají cokoliv pro to, aby se uzdravili. Komu je zdraví šumafuk, přepne rychle na nějaké zábavné video a pak na další a další, nejlépe na Tiktoku, a problém žádný nevnímá. Když mu po letech začne být každou chvíli špatně, zajde k lékaři. Ten diagnostikuje třeba diabetes druhého typu, naordinuje inzulín a jede se vesele dál. Problém “vyřešen”. Typický našinec si neuvědomí, že nasedl na lopatu zdlouhavého utrpení, které se bude stupňovat. Smyčka kolem krku se utahuje velmi pomalu.

Nechci vás strašit, ale infarkt nebo mrtvice jsou ty lepší alternativy. Diabetes přináší řadě pacientů i velice nepříjemné mučební radosti, jako je selhání ledvin a následné docházky na dialýzu, oslepnutí, amputace dolních končetin a další zábavné věci. V klidu si to promyslete. Abyste se tomu bezpečně vyhnuli, stačí budovat nové návyky, kterými překryjete zlozvyky. Máte-li již různé zdravotní komplikace, doporučuji konzultovat další kroky s lékaři a nutričními specialisty, ale pouze s takovými, kteří se neustále vzdělávají. Jejich kompetence (či nekompetence) poznáte snadno, až se trochu zorientujete v této problematice.

Cukr v podobě glukózy může být doručen do kterékoli buňky v těle coby palivo. Jenže fruktóza může být zpracována pouze v játrech. Fruktóza je zvláště nebezpečná, protože musí být při zvýšeném množství rovnou metabolizována a ukládá se v podobě triglyceridu právě v játrech a okolo orgánů v břiše.

Největšímu přetížení vystavíte játra budete-li pít ovocné šťávy zbavené vlákniny. Máte-li nakoupené například pomerančové džusy, měli byste je ihned jít vylít do odpadu. Dát si jedno nebo dvě jablka denně, jsou-li vypěstována bez chemických přípravků, je přitom celkem v pohodě. Ale třeba jablečný mošt, i kdyby byl z extra super bio jablek, je zbaven vlákniny, takže jde opět o koncentrovanou fruktózu. Obecně všechny uhlohydráty (čili sacharidy), jsou dříve či později přeměněné na jednoduchý cukr (na glukózu), takže při nadměrném množství dojde k regulaci glukózy prostřednictvím inzulínu a následnému uskladnění v podobě tuků na horší časy.

Neškodná denní dávka cukru je 25 g (to jsou přibližně 2 polévkové lžíce).

Jak vyléčit ztučnělá játra? Přejděte na stránku Ztučnělá játra léčba.

Nebo si prostudujte co je to nízkosacharidová dieta. Ale nejrychlejší cestou ke stabilizaci vašeho zdraví je zahájit okamžitě keto dietu a po nějaké době přejít na nízkosacharidovou dietu.