50 způsobů jak zlepšit myšlení

Údajně využíváme jen 2% z celkových možností našeho mozku. Když však sleduji projevy spoluobčanů, ať už v diskusích na internetu, nebo v reálném životě, mám pocit, že je to odhad vysoce nadhodnocený. Myšlení používáme jen výjimečně. Lidé dělají a říkají neuvěřitelně hloupé věci, kterými škodí sobě i druhým. Je přirozené žít v souladu se stádem, nicméně chová-li se stádo sebedestrukčně, je lepší se odtrhnout a začít používat rozum, i za cenu, že to (zpočátku) dost bolí a že se budete cítit jako vyvrhelové společnosti.
Následující cvičení vám mohou trochu napomoci myšlení aktivovat. Chcete-li dosáhnout zlepšení, bude zapotřebí vybudovat silné návyky, které myšlení podpoří dlouhodobě, zejména se jedná o návyk neustále zkoušet nové věci, nové postupy a prozkoumávat nové pohledy na to, co již znáte. Zkoumejte hranice své zóny pohodlí a záměrně je překračujte. Stačí i jenom na chvilku, ale pravidelně každý den.

Jak zlepšit myšlení

Zlepšit myšlení = probouzet je … neustále, vytrvale, dlouhodobě.

Jak probouzet myšlení?

  1. Naučte se každý den něco nového. Stačí tomu věnovat 10 minut. Jste-li na správné cestě poznáte tak, že pociťujete nepohodlí a zvládáte je překonat.
  2. Přestaňte používat GPS. Člověk má neomezeně velkou paměť. Vejde se vám do hlavy cokoliv. Jde jen o to trochu se snažit. Pokud někam cestujete, namapujte cestu do hlavy například pomocí Google Street View. Dělám to tak od té doby, co je Street View k dispozici. Nikdy jsem nezabloudil a navíc mám často ten zvláštní pocit déja vu. 🙂
  3. Pokládejte si každý den řadu otázek. Probuďte svou zvědavost. Ptejte se a zpochybňujte i zcela zřejmé věci: „Mohu se naučit něco nového?“, „Dal by se každý den zužitkovat lépe?“, „Šlo by to a to provést efektivněji?“ …
  4. Nepoužívejte kalkulačku na jednoduché výpočty. Zopakujte si matematiku prvního stupně ZŠ. Naučte se nazpaměť malou i velkou násobilku, sčítejte a odečítejte z hlavy.
  5. Denně intenzivně cvičte, nebo dělejte dlouhé svižné procházky. V nejhorším případě stačí jezdit na rotopedu, a sice minimálně 5 minut, ale intenzivně. Myšlení tím lze dobře nakopnout.
  6. Přejděte ze sacharidů na ketony. Tělo jde napájet buď cukrem (tzn. sacharidy) nebo tukem (ketony). Ověřil jsem si to sám na sobě. Jde o nejzásadnější změnu, jakou můžete provést, aby vám to začalo dobře myslet. Zároveň se zbavíte únavy a budete touto změnou také předcházet civilizačním nemocem. Více se dozvíte na stránce o keto.
  7. Hrajte na mobilu nebo na počítači extrémně složité hry. Vyhýbejte se hrám jednoduchým. Ty rozvíjejí myšlení jen prvních pár minut. Potom už pouze ztrácíte čas.
  8. Zkuste Sudoku, Tetris, Starcraft II, křížovky, shapez.io, šachy …
  9. Skoncujte s pasivním sledováním dementních videí na Youtube (ale výuková samozřejmě stojí za to dále sledovat, tedy pokud nové věci hned zkoušíte), nebo se sledováním TV (ještě dnes opravdu někdo čumí na bednu??) Sledujte pro zábavu raději TED talks, nebo Talks at Google.
  10. Vědomě každý den zklidněte mysl alespoň na 15 minut. Vím, je to hrozně těžké, ale vyplatí se to. O to lépe potom totiž myšlení funguje.
  11. Nebojte se používat nástroje oběma rukama. Naučte se například šroubovat šroubovákem druhou rukou. Nebo také čistit zuby druhou rukou. Ve společnosti je hluboce zakořeněný mýtus o rozdělení na leváky a praváky (podobně pomýlené je i rozdělení mozku podle funkcí na levou a pravou hemisféru). Brzy sami uvidíte, že se i druhou rukou naučíte pracovat úplně stejně, jako tou aktuálně „dominantní“. Střídejte to. Dokonce i psát lze po zácviku oběma rukama stejně dobře. Tedy alespoň u mě to funguje. Nevím, možná jsem jen „zvláštní“, ale spíše věřím tomu, že dělení na leváky a praváky je opravdu jen mýtus.
  12. Vymýšlejte nezvyklé aktivity. Například čtěte článek v knize či na tabletu otočeném vzhůru nohama.
  13. Kompletně na pár dní přestavte nábytek (nebo alespoň snadno přesunutelné věci) v bytě/domě.
  14. Přemýšlejte o věcech. Jak fungují? Jak je kdo vyrobil? Z jakých jsou materiálů? Dalo by se bez těch věcí obejít? Dalo by se na nich něco vylepšit?
  15. Když je možné zvolit chůzi namísto jízdy autem či hromadnou dopravou, udělejte to! Při chůzi se dobře přemýšlí. (Pro jistotu si vždy berte s sebou něco na zapsání zajímavých myšlenek. Poznámky do mobilu stačí.)
  16. Pořiďte si nelinkované sešity a zkoušejte vizualizovat své myšlenky pomocí grafických symbolů. Obrázek totiž vydá za tisíc slov. 😉 Lze při tom v nejhorším případě využít například i techniky kreslení mind map.
  17. Vytvořte si v hlavě alespoň 3 velké paměťové paláce a zavěšujte do místností v nich představených důležité informace. Mapujte do svých paměťových paláců i telefonní čísla.
  18. Napište čas od času článek bez jakéhokoliv záměru. Zcela uvolněně a bez sebekritiky sepište cokoli vás právě napadne. Může to být docela zábavné.
  19. Když cítíte první známky únavy a mysl odmítá pracovat, napůl si zdřímněte (asi tak na 5 až 25 minut; u každého je to trochu jinak).
  20. Po 25 minutách intenzivního přemýšlení si dejte alespoň 10 minut pauzu – nejlepší je trochu se projít.
  21. Zapisujte si nápady.
  22. Když něco přečtete, shrňte podstatné body a myšlenky a hledejte provázanosti.
  23. Sepište alespoň jednou za půl roku, jak byste chtěli ovlivnit své okolí, aby bylo více harmonické, zajímavější a lepší.
  24. Zkuste některé dny zpomalit tempo na polovinu a sledovat při tom své pocity.
  25. Skládejte puzzle.
  26. Přátelte se s inteligentními lidmi a zároveň morálně narovnanými (vím, tohoto je opravdu těžké dosáhnout, ale náhoda je blbec – teoreticky lze takové lidi potkat).
  27. Vždy, když slyšíte nebo čtete cizí slovo, najděte jeho český význam a začněte jej používat (cizí slova jsou například sofistikovaný, ekvivalent, potencionální, dogma, …).
  28. Naučte se nazpaměť chytré citáty slavných osobností a vybavujte si je celé zpaměti.
  29. Navštivte každý týden alespoň jedno nové místo, například novou ulici, kde jste ještě nebyli. Sledujte při tom pozorně nové prostředí, nápisy, poutače, zákoutí.
  30. V pracovním životě zkoušejte dodat o 10% práce navíc, než kolik je po vás vyžadováno. Nic ale za to neočekávejte.
  31. Dýchejte vědomě, zhluboka, lépe. Automatické přirozené dýchání je minimalistické a stačí tak akorát na udržení člověka při životě. Vy však potřebujete růst.
  32. Vyberte si nějakou vaší běžnou činnost a sepište podrobně jednotlivé kroky (algoritmus) této činnosti.
  33. Máte nějaký středosvětový názor? Prozkoumejte až na kost ostatní názory v té oblasti. Kupříkladu se to může týkat politiky, víry a vlastně přesvědčení obecně.
  34. Nemáte-li dosud žádnou zkušenost s programováním, vyzkoušejte Scratch – vizuální programování pro děti. Pokud již něco o programování víte, hrajte si s Pythonem (dá se s ním dělat cokoliv a je z pokročilých jazyků nejjednodušší).
  35. Pořiďte si IQ testy s vysvětlivkami. Nejprve však vždy zkuste najít řešení bez nahlížení do nápovědy!
  36. Vymýšlejte vlastní IQ testy.
  37. Sedněte si na lavičku a nakreslete dané prostředí s tím, že přikreslíte něco, co by to místo učinilo zajímavějším, nebo lepším.
  38. Vymýšlejte nové vynálezy z oblasti sci-fi. Mohou být i daleko za hranicemi „teoreticky uskutečnitelného“.
  39. Studujte metafory (a potažmo lingvistiku).
  40. Pročítejte sbírky vtipů a přemýšlejte, proč vám přijdou některé vtipy tak zábavné a jiné méně nebo vůbec.
  41. Nainstalujte si do počítače některou z distribucí Linuxu. (Lze mít na jednom disku Windows i Linux zároveň.)
  42. Zkoumejte optické iluze.
  43. Vymýšlejte, k čemu dalšímu by šlo použít běžné předměty (např. pravítko, sklenici, papírovou krabici …). Na kolik využití přijdete? 5? 10? 50?
  44. Vyberte si každý týden náhodně nějakou firmu a vymýšlejte, jak byste jejich nabídku služeb či produktů vylepšili nebo rozšířili.
  45. Dělejte brainstorming.
  46. Jezte tak, abyste denně alespoň na hodinu pociťovali hlad. Hlad stimuluje mozek k vyšší činnosti (a navíc aktivuje na buněčné úrovni regenerační procesy).
  47. Studujte jak funguje mozek.
  48. Vyhýbejte se pohodlí. Nepohodlí je dokonalou živnou půdou pro sebezdokonalování.
  49. Čtěte, čtěte, čtěte! (existuje mnoho výtečných knih; pokud možno se vyhýbejte beletrii a podobným časožroutům, anebo alespoň takové knihy čtěte se zapojením kritického myšlení)
  50. Zásobujte mozek superpotravinami: losos, ořechy, tmavá čokoláda, kurkuma, avokádo, šalvěj, sádlo, borůvky, brokolice, vajíčka

 

Aby podobné pomůcky pro nastartování myšlení fungovaly dlouhodobě, musíte se ve chvíli, kdy jsou již prováděné automaticky, začít věnovat něčemu novému, zařazovat do života nové pomůcky pro nastartování myšlení, nové výzvy, nebo alespoň neustále vylepšovat vše okolo vás. Nezůstávejte stát na místě!

Mozek se snaží neustále šetřit energií jak jen to jde. Myšlení je velmi energeticky náročné, proto musíte budovat automaticky prováděné návyky. Ty jsou méně náročné na vykonání, než myšlení. Jakmile dojde dostatečným počtem opakování k vytvoření návyku (může jít například i o naučení různých tahů v šachách), myšlení prefrontálního kortexu je tím uvolněno od namáhavé činnosti a může se zakousnout do nové výzvy. Člověk potřebuje, aby jeho myšlení nepolevovalo, ale naopak se neustále trénovalo, protože jinak dochází k problémům. Myšlení je nejlepší obrana proti blbosti, hlouposti, propagandě, idiocii, finančním problémům, chytrákům a vychytralcům, ideologiím, kolektivismu, teokraciím, emočním problémům, společenským parazitům a dalším jevům, se kterými se chtě nechtě musíme neustále střetávat.

Na cestě ke zlepšení kognitivních funkcí Vám může být nápomocná Filosofie úspěchu – což je myšlenkový směr pro racionální sebezdokonalování.

Se zdokonalováním myšlení úzce souvisí trénink krátkodobé pracovní paměti. V této paměti lze udržet jen několik málo objektů najednou. Čím lépe se naučíte tuto paměť používat, tím lepší máte inteligenci. Přečtěte si, jak dosáhnout IQ 120 a více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *