Zapamatovat si větší čísla bez pomocného systému je v podstatě nemožné. Pamatujeme si většinou jenom velmi často používaná čísla (např. své vlastní telefonní číslo). Baví-li vás zlepšovat své dovednosti, měli byste mít v hlavě i pár jednoduchých systémů pro získání nadpřirozených schopností, jaké mají zpravidla jen postavy ve filmech a seriálech. Jednou z takových schopností je třeba právě umět si zapamatovat dlouhé náhodné číslo. Lidé, kteří se účastní přeborů v pamatování, si dokáží podobnými systémy, jaký se teď hned můžete naučit, pamatovat i několik stovek číslic (vlastně tisíce, ale nechci vás hned v úvodu vyděsit).
Princip je jednoduchý. Stačí se naučit například následující kódovací tabulku a potom symboly zastupující jednotlivé číslice používat pomocí své představivosti.
Jak tento systém používat?
Řekněme, že si chcete dobře zapamatovat například číslo 889265031.
Nejprve musíte nahodit svou představivost. (To je to, co dnes většině lidí chybí, protože příliš používají chytré telefony a počítače a na nějaké představy si neudělají čas.)
Zástupné symboly by měly spolu alespoň trochu interagovat. Například bagr může nabírat přesýpací hodiny, labuť útočí na bagr, golfová hůl na labuť, hák zahákne prsten a želízka se zahřívají svíčkou. Pokud nějakou takovou představu zvládnete v mozkovně detailně vykreslit – včetně dějů probíhajících mezi předměty – potom si číslo můžete vybavit snadno i po delší době.
Pozor! Pro někoho může být docela šok začít efektivně používat mozek bez jakýchkoliv pomůcek, bez papíru a tužky, bez mobilu …
Ne snad, že by si někdo potřeboval pamatovat čísla (kromě čísel platebních karet, která nedoporučuji ukládat kamkoliv do počítače, nebo dokonce na cizí servery), ovšem jako trénink představivosti je toto ideální. Mozek snadno zakrňuje. Nenechte si jej vysušit pohodlností. Navíc je docela zábavné umět podobná kouzla.
Nesnažte se pamatovat si hned příliš dlouhá čísla. Postupujte pomalu. Jako každá dovednost i superpamatování čísel se musí vybudovat zvolna a pečlivě, tedy nechcete-li dělat chyby.
Jistě sami přijdete na to, jak systém zdokonalit a utvořit k obrazu svému. Například je dobré představovat si oddělené bloky obrázků, některé symboly zveličovat, propojovat čárami, nebo v představách obarvovat. Fantazii se meze nekladou.
Budete-li si chtít vytvořit vlastní grafické symboly, předem bych vás chtěl upozornit, že nemá smysl kódovat čísla pomocí jednoduchých znaků typu # $ % □ & * ¤ §. Proč? Protože na tyto znaky se neváží asociace. Nelze s nimi tvořivě pracovat tak, jako s obrázky živočichů, předmětů, nástrojů, apod. Brzy vám dojde, že paměť pracuje s bohatou sítí asociací, které právě drží informace nad propadlištěm nevědění, jako pavoučí síť mouchu obalenou lepkavým vláknem. Čím výstřednější, tím lépe se to bude pamatovat. Jenom nezapomínejte využívat asociace a tvořivost.
a co treba pomoci barev, nebo barev zvuku