Dear Moon

V létě roku 2018 jsme se dozvěděli, že Elon Musk dopraví v roce 2023 k Měsíci a zpět japonského miliardáře Yusaku Maezawa. Ten chce vzít s sebou bandu umělců z rozličných oblastí, jmenovitě filmového režiséra, malíře, tanečníka, spisovatele, hudebního skladatele, módního návrháře, sochaře, fotografa a architekta. Jedná se o zcela nevídaný nápad, který by mohl inspirovat velké množství pozemšťanů.

Přiznám se, že v prvním okamžiku mi to přišlo absurdní. Proč tam po více než padesáti letech posílat namísto vědců a inženýrů umělce? Neměl by se Měsíc stát spíše než „galerií“ odrazovým můstkem pro expanzi lidstva do blízkého vesmíru? Umělci tam na nic nepřijdou! Jenže pak mi došlo, že tím zásadním, co může nastartovat vesmírnou zlatou horečku, jsou jen a jen emoce. Umělci jsou specialisté na práci s emocemi!
Má-li se o vesmírné zdroje začít zajímat více lidí, potom není lepší způsob, než poslat do předních linií právě umělce. V historii lidstva je to velký zlom, protože normálně se vždy do předních linií posílali nedobrovolně naverbovaní muži nastrojení do uniforem (pod pohrůžkou smrti; wtf?!). Tam nahoře je však prostor nikoho. Vojáci jsou tam k ničemu. A když pošlete vědce, inženýry a techniky, bude to zajímavé jen pro zapálené nadšence jako jsem já. Umělci v první linii jsou jediné rozumné řešení.

Reálně vidím oblet Měsíce v BFR nejdříve v roce 2030. BFR je revoluční dopravní prostředek, který bude muset stejně jako jakýkoliv jiný stroj podstoupit řadu zkušebních testů, při kterých se objeví nečekané problémy. Jen stěží se může podařit vymyslet a zkonstruovat bezchybný spolehlivý stroj napoprvé. SpaceX si v tomto případě nemůže dovolit sebemenší chybu. V sázce jsou nejen životy podivných vesmírných turistů, ale také další rozvoj civilizace. Zdroje na Zemi se krátí, zdroje ve vesmíru jsou však nekonečné. Příležitost vybudovat ve vesmíru základy nové civilizace se již nikdy v budoucnu nenaskytne. Čeká nás buď zářný růst ke hvězdám, nebo temný zánik. Vyberte si, kterou cestou chcete jít, ale příliš s volbou neotálejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *