Do čeho investovat

Je zřejmé, že jsou investice a „investice“. Rozhodování do čeho vložit váš čas (zejména v podobě peněz), je v dnešní době na první pohled mimořádně obtížné. Jako první většinu lidí napadne, že k investování jsou nejvhodnější akcie. Jenže když se tím začnete zabývat do hloubky, po pár týdnech přijdete na to, že svět se od dob standardního investování do akcií velmi změnil. Před mnoha lety šlo investovat s určitým zanedbatelným rizikem a mít celkem slušné šance, že se investice přinejmenším nevypaří a v době kdy se přehoupnete do důchodu pokryje alespoň inflační úpadek hodnoty peněz. Investovat do akcií bylo celoživotní dílo s rozumnou návratností. Nemovitosti jsou již také nejisté a předražené. Nebude-li dostatečná kupní síla, ceny začnou padat. A co zlato? Není jeho cena již také hodně nafouklá?Když se podíváte na grafy, ať už jde o kryptoměny nebo akcie, všude jsou vidět ohromné bubliny. Nebo snad věříte, že došlo v posledních letech k vynalezení převratných vynálezů, k objevení bezmezných zásob surovin či v masovém měřítku k vycvičení geniálních supervýkonných lidských zdrojů? Vynálezy nějaké jsou, ale určitě ne revoluční. Nová naleziště klíčových surovin pokud vím nejsou. Je to spíše tak, že dochází k vyčerpávání stávajících nalezišť. Kupříkladu cena mědi začíná jít prudce nahoru. A lidské zdroje? To je katastrofa sama o sobě.
Nepopírám zde, že díky informační revoluci probíhá kontinuálně optimalizace a zdokonalování ve všech sférách lidských činností, ale až tak super to není, aby hodnota všeho takto bezprecedentně šplhala nahoru. Uvědomte si, že se nelze vymanit z vlivu fyzikálních zákonů. Ty jsou nekompromisní. Investice má smysl pokud je šance získat z toho něco navíc, nebo alespoň neztratit a hodnotu udržet. Jenže entropie stále narůstá. Může něco chaos alespoň trochu zbrzdit?

nasdaq graf

Ačkoliv jsou v kompozitu Nasdaq největšími tahouny technologické společnosti jako je Apple, Tesla, Google, Microsoft, apod. a do mnohých z nich by se vyplatilo investovat, je těžké si byť jen představit, že na tom může vydělat každý investor. Ruleta se hraje i zde.

Největší gambling je každopádně bitcoin.

bitcoin

Plné sloupce představují objemy nákupů a prodejů. Ačkoliv je v posledních dvou letech objem nákupů zanedbatelný ve srovnání s koncem roku 2017, cena bitcoinu vyšplhala na 60 tisíc dolarů a řada spekulantů věří, že poroste až k milionům. Na to bych ale nevsázel. Kryptoměny budou mít jednou své zřejmé místo v ekonomikách, ale nikdo neví, jak se to celé ještě vyvrbí.

Leckdo si představuje investování spíše v podobě spekulanství. Tímto způsobem však dokáže vydělat jen málokdo.

 

Investovat do nemovitostí?
Investovat do nemovitostí?
cena zlata
Investovat do zlata?

 

Do čeho tedy investovat?

Jednoznačně DO VZDĚLÁNÍ! A nemám tím na mysli formální vzdělání, ale skutečné dovednosti a znalosti využitelné v praxi. Začíná totiž platit to, co říká Elon Musk:

Neztrácejte ani vteřinu času. Začněte budovat své mimořádné dovednosti a znalosti, které vám žádná univerzita nemůže dát, protože ohromné množství času byste při formálním studiu ztratili zaobíráním se věcmi, na které v praxi nemůžete narazit a které nemáte šanci zúročit. Jedině skutečné vzdělání může brzdit entropii. Elon Musk je raketový inženýr samouk. Vše díky čemu má úspěch se naučil sám. Cílem studia by nemělo být zdolávání pochybných zkoušek, zaškrtávání A/B odpovědí a podobné nesmysly, ale naučit se zdolávat jakékoliv problémy ve zvolené oblasti a naučit se inovovat. Máte-li kvalitní informace, můžete třeba i brzdit stárnutí. Možnosti světa založeného na principech, kterými v praxi šokuje Elon, jsou zatím zcela netušené a nepředvídatelné.

Kvalitně investovaný čas bude tím, co vytvoří mezi vámi a formálně vzdělanými absolventy univerzit nejviditelnější rozdíl.

Uvědomte si, že řada podnikatelů se dnes snaží jít ve stopách průkopníků typu Elon. Chtějí získat podobné konkurenční výhody jako on. Risknou to a budou si najímat skutečné odborníky. Půjdou po dovednostech. Zkušenější dobře vědí, že žádný diplom dovednosti negarantuje.
Na cestě za dobře zúročitelným vzděláním ovšem nesmíte podcenit marketing. Musíte se krom jiného naučit, jak nabyté dovednosti nabízet druhým k využití a jak dát o sobě vědět.

Sestavte si svůj vlastní studijní program. Využijte bezplatné online kurzy. Když začnete se skutečným studiem, stanou se z vás během krátké doby lidé s vysokou přidanou hodnotou. (Přirozeně ne pro korporátní organizace a už vůbec pro státní aparát, ale pro menší soukromé firmy, ve který se ještě nerozvinula byrokracie.) Na trhu práce je dnes velmi těžké najít někoho schopného. Vlastně je to už pár let nemožné. Firmy si musí produktivní zaměstnance s vysokými náklady trénovat.

Nejvíce můžete skutečné vzdělání zúročit budováním vlastní firmy. Připravte se však na to, že situace na trhu práce je opravdu tristní. Dnes je nutné automatizovat vše co jen lze. Pustit k něčemu zaměstnance je úplná noční můra. Kdo za to může? Naše školství a vlastně celá společnost! Vše je provázané. Když mají lidé své „životní jistoty“, nemusí se nijak snažit a jejich myšlení degraduje. Již dnes začínáme sklízet shnilé plody eurosocialismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *