Studujte na MIT

MIT, neboli Massachusetts Institute of Technology, je věhlasná univerzita zaměřená především na techniku. V žebříčku Academic Ranking of World Universities se nachází celosvětově na čtvrtém místě. Na prvním je Harvard. Pro srovnání – ČVUT je někde na osmisté pozici (číselně 800 +/- autobus).

Neponoukám vás, abyste si podali přihlášku a odjeli studovat do USA. Mozkové závity můžete totiž trénovat i na dálku a nemusíte za to ani nic platit.

MIT

Na MIT si můžete vytvořit studijní plán sobě na míru, podle vašich cílů a absolvovat online kurzy. Blíží se totiž doba, kdy budou důležitější vaše znalosti a dovednosti, než že jste získali diplom na nějaké univerzitě. Jako podnikatele mě nezajímá váš diplom, ale co umíte. V některých případech, například kdybyste se ucházeli o pozici statik či projektant pozemních staveb, je samozřejmě potřeba doložit kompetence úředně potvrzeným lejstrem (zde potvrzením, že jste členy „klubu“ ČKAIT).

Podstatné je vědět, umět, být zapálený do svého oboru a mít kvalitní ukázky vaší práce (např. vámi vytvořený software, různé výrobky, technické plány, obchodní plány, apod.). Pokud si reference nevytvoříte, tak je samozřejmě problém ucházet se o odbornou práci jen s tím, že jste absolvovali kdovíjaké kurzy na MIT. Na to vám nikdo neskočí. O to těžší je nový způsob vzdělávání – nutí vás totiž získávat praktické dovednosti, které budete muset také vhodně prezentovat. Budete se muset umět prodat. Nějaký cár papíru s razítkem školy vašeho potenciálního zaměstnavatele už moc zajímat nebude. (Šílená HR oddělení zatím spíše ano, ale i to se může brzy změnit.)

Co budete na MIT potřebovat? Angličtinu a také silné dovednosti, o kterých na tomto webu často píši, zejména soustředěnost, vytrvalost, cílevědomost, vědět jak se učit, no a také matematiku, ale to je otázka … Každopádně peníze potřebovat nebudete. Většina kurzů je zdarma. Pozor! Některé série kurzů se tváří, jakože je nutné zaplatit, ale mnohdy stačí rozkliknout jednotlivé kurzy a uvidíte, že nic platit nemusíte.

Jak začít?

https://www.edx.org/school/mitx

https://ocw.mit.edu/courses/find-by-topic/

(Prozkoumejte i možnosti MITx MicroMasters.)

Nemusíte samozřejmě studovat jen kurzy od MIT. Na stránce edx.org je zapojena řada dalších univerzit. Přejdete-li na úvodní stranu edx.org, můžete si odfiltrovat kurzy podle svého zaměření.

 

Jako úplně první doporučuji naučit se pečlivě vše, co objevíte v kurzu https://www.edx.org/course/how-to-learn-online.

Prostudujte si také klíčové prvky filozofie úspěchu, zejména práci s pamětí, tvorbu užitečných návyků, naučte se jak se učit efektivně.

 

Jak si sestavit studijní plán?

Čemu se chcete věnovat, v čem chcete zazářit? Láká-li vás podnikání a chtěli byste rozjet nějaký startup, zřejmě budete do svého studijního plánu zařazovat entrepreneurship kurzy a kurzy související s technologickou oblastí, ve které chcete prorazit.

Já absolvuji online kurzy proto, že mě to baví. Celoživotní vzdělávání mi pomáhá rozšiřovat obzory a řadu věcí v životě také uplatním, ne hned, ale postupem času. Absolvuji především kurzy, které mohou pozitivně ovlivnit mé myšlení a tím i podnikání. Samostudiem se soustavně připravuji na budoucnost, která přijde za pět, deset nebo více let. Jde o to být stále na cutting-edge. Příležitosti se objevují nahodile v průběhu života. Jste-li připraveni, potom tu správnou příležitost rozpoznáte a díky naučeným dovednostem třeba i uspějete.

Nevíte-li zatím, k čemu byste chtěli vědomosti z online kurzů využít, můžete například vyhledat Degree Charts & Roadmaps / Curriculum, a sice různých oborů a jet podle univerzitních programů. Podle mě je lepší dát si tu práci a sestavit si studijní plán sobě na míru. Plánování nepodceňujte. Chybně sestaveným studijním plánem si můžete svůj rozlet dost přibrzdit.

https://web.mit.edu/education/schools-and-departments/

Jak je to s matematikou?

Matematika je vysoce uznávaný předmět zejména proto, že umožňuje školám vyselektovat studenty. Ti nedostatečně zapálení snadno odpadnou. Matematiku totiž nelze okecat. Využití nabytých znalostí matematiky v praxi je sice sporné, protože většinu výpočtů můžete provádět v Excelu, v Matlabu či v jiném software, ale je přinejmenším zajímavé všelijaké kejkle matematické si ručně vyzkoušet a zažít. Nicméně, rozhodnete-li se absolvovat master degree online a získat titul v některém z technických oborů, potom budete matematiku rozhodně potřebovat (a také fyziku a dost  peněz, i když budete studovat třeba na nějaké o trochu méně prestižní americké univerzitě).

Budete-li chtít absolvovat jakékoliv univerzitní kurzy matematiky, je nejprve zapotřebí mít naučenou středoškolskou matematiku, tzn. především algebru, goniometrii, funkce, kombinatoriku, teorii pravděpodobnosti a další oblasti. Na technických univerzitách, je nutné se zaměřit zejména na různé chytáky a speciální postupy. Typicky například doplnění na čtverec. Takové věci musíte umět jako když bičem mrská.

Doba naštěstí pokročila. Učit se matematiku může být zábavné a dokonce i atraktivní. Nevěříte? Naučte se počítat s Nancy. Nancy je shodou okolností absolventka MIT. Má spoustu fanoušků a umí perfektně počítat. (Hlavně neřešte nikde v komentářích, jak dokáže psát zrcadlově obráceně. Udělali byste ze sebe blbce. Každý ví, že jenom překlopí obraz při editaci videa.)

Kvalitně a především zábavným způsobem umí učit yaymath. Vřele doporučuji. S ním si matematiku určitě oblíbíte a budete se divit, proč vás nechytla už na střední. (Ne, nebudete se divit. Takto kvalitního učitele byste v ČR určitě nikde nenašli. Byl by proto naprostý zázrak, kdyby vás matematika na střední bavila.)

 

Proč se samostudiem vůbec začít?

Možná se to k vám už dostalo, možná ještě ne, ale svět právě prochází velkými změnami, které jsou důsledkem informační revoluce. Vše co jen půjde bude zautomatizované. Práci, kterou mohou vykonávat počítače/stroje, už nebudou dělat lidé (ve státní sféře sice ano, ale na ně také jednou dojde). Průměrní přijdou o práci a když se sebou nezačnou něco dělat, propadnou se mezi nejchudší vrstvy obyvatelstva. Chcete být průměrní? Já určitě ne. Více na toto téma se dozvíte například v ryze americké knize Average Is Over (Tyler Cowen).

 

Závěr

Chápu, že řada lidí nemá zatím k tomuto způsobu vzdělávání důvěru. Jde přeci jen o něco nového, netradičního. Osobně vidím v online vzdělávání jenom samé výhody. Jakoby nevýhodou je, že musíte mít dobrou sebedisciplínu, ale to je pouze jedna z mnoha dovedností a lze se jí naučit. Velkou výhodou potom je například možnost stopnout si přednášku, případně posunout trochu nazpět a nechat nové informace dobře zapustit do paměti. Při standardních přednáškách když na chvíli ztratíte pozornost, tak už se třeba do konce hodiny nechytíte. Kvalita videopřednášek bývá o mnoho vyšší, než těch živých přednášek. Přednášející mohou nudné pasáže natočit znova, mohou vymazat chyby a přednášky zdokonalovat. Také nemusíte nikam dojíždět – ušetříte spoustu času od zbytečného cestování.

Mohu vás ujistit, že například v IT oborech už hodnotu online kurzů dobře rozpoznávají. Specializace, kterou online vzdělávání umožňuje, totiž přináší firmám zaměstnávajícím IT odborníky konkurenční výhody. Oni nepotřebují, abyste měli přehled o všem možném a nemožném. Potřebují schopné tahouny, kteří nemají problém průběžně se vzdělávat a jsou odborníky na konkrétní oblasti, např. umělá inteligence, analýza dat apod. Další obory budou následovat. Tradiční školství sice zůstane, ale online vzdělávání mu bude zostra šlapat na paty.

 

alternativní výuka elektroniky

Alternativní způsob výuky

… se jednou může stát normálním způsobem výuky. Podívejte se na ukázku výukové hodiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *