Bude možné fyzicky omládnout?

Šarlatánů, kteří slibují zpomalení stárnutí, nebo omlazení, bylo, je a bude ještě hodně. Ale co když jsou někteří vědci skutečně na stopě průlomovým objevům? Nechali byste se omladit o deset, dvacet nebo i více let, kdyby to bylo možné a bezpečné? David Sinclair, profesor genetiky na Harvardu, který se zabývá výzkumem stárnutí, je přesvědčen, že bude možné omládnout již v blízké budoucnosti. Výsledky jeho pokusů na myších přinejmenším naznačují, že jsme se v mnoha věcech dost mýlili a musíme připustit, že rozhodně nelze možnost totálního omlazení vyloučit.

Můžeme namítnout, že David Sinclair se především snaží prodat svou knihu Lifespan – Why We Age – and Why We Don’t Have To. Kniha je napsána typickým americkým způsobem, příběhově a pro širokou veřejnost. Jako vždy by se dalo to podstatné shrnout na pár stránek, ale to by potom šla těžko prodat. Na druhou stranu, aby bylo možné hlouběji porozumět této oblasti, pár stránek nestačí. Musíte se coby čtenáři nějak zaháčkovat, aby vás téma chytilo a šli jste více do hloubky.

Líbí se mi různá přirovnání z knihy a z jeho přednášek. Když jednou letěl letadlem, dal se do řeči se spolucestujícím. Vysvětloval mu, čím se zabývá, přičemž ten spolucestující namítl, že snažit se zastavit stárnutí, nebo dokonce omlazovat tělo, je nepřirozené. Sinclair však odvětil: „A dokázal byste teď kolem sebe najít něco, co je alespoň trochu přirozené?“

Jsme lidé – od zvířat se odlišujeme v mnoha ohledech. Přirozené je pro nás právě přetvářet prostředí, ale i sebe. Nebojíme se tolik už ani entropie. DNA je důkazem, že entropie některé vychytávky života nemusí hned zničit. Životnost DNA je mimořádně vysoká. Nedávno se podařilo skupině japonských vědců probudit k životu sto milionů let staré bakterie. Oživeným bakteriím se daří dobře. Překvapivé je též zjištění, že DNA se nerozpadá ani ve vroucí vodě (vydrží až několik hodin).
DNA jsou v podstatě informace v digitální podobě. Ve dvojité šroubovici je uloženo naprosto vše, co potřebujete ke kompletní obnově těla, jenže časem začínají být některá místa jakoby zastřená, zašpiněná, hůře čitelná. Sinclair přirovnává DNA k DVD. Postupem času u DVD dochází k poškrábání povrchu a zhoršení čitelnosti, ale samotný záznam je zpravidla neporušený. Když povrch vyleštíte, DVD lze jako zázrakem opět načítat. Analogicky, čím je člověk déle na světě, tím hůře dochází ke čtení DNA. Přitom by však stačilo médium očistit a buňky by mohly opět načítat bez problému všechny informace, které jsou v DNA uložené. Právě tímto směrem se ubírá výzkum Davida Sinclaira, protože je na základě experimentů přesvědčen, že příčinou stárnutí je ztráta informace. Regenerace buněk by mohla probíhat v celém rozsahu i ve vysokém věku. Dokonce i koncové části chromozomů (telomery), které se odlamují, lze nahradit! Vždyť jsou detailně popsány v DNA! (Jednu dobu se věřilo, že zvrátit stárnutí nebude možné právě kvůli odlamování telomer. Toto dogma je již překonané.)

Osobně jsem přesvědčen, že výzkum regenerace buněk je pro budoucnost lidstva velmi důležitý. Zde bude probíhat další revoluce. Cílem je mimo jiné zajistit, aby lidé netrávili stáří po nemocnicích, ale produktivním způsobem. Náklady na péči o nemohoucí jinak budou extrémní. Již dnes tito lidé citelně chybí na trhu práce. Nemohou pracovat, protože se jejich těla již nezvládají regenerovat. Nemají dost energie, trpí rozličnými nemocemi, jejich myšlení také silně degeneruje. Říká se tomu, že jsou „staří“, ale ve skutečnosti jsou jenom nemocní. Stáří je nemoc spočívající v poruchách načítání informací z DNA, konkrétně problém s epigenetickými analogovými informacemi. Kdybychom přišli na to, jak dostávat zpět do formy starší lidi, potom bychom získali cenný poklad – jejich desítky let zkušeností a praxe, které mladí zákonitě mít ještě nemohou.

Je smutné, že v momentě, kdy je člověk na vrcholu svých dovedností a má největší znalosti o všem a o životě zejména, začne docházet k rychlé degeneraci a úpadku. Je mi jasné, že mnozí namítnou, jak je na Zemi málo místa a že už se sem nikdo nevejde, neuživíme se a nebudou se rodit další generace. Je však dobré si uvědomit, že prostor je omezený pouze společensky. Omezení jsou podmíněná kulturou a úrovní techniky. Kulturu lze vždy změnit, lze ji přizpůsobit aktuální situaci. Po technické stránce žádná omezení neexistují, jsou pouze omezení ekonomická. Dnes potřebujeme hlavně mozky, které se nenechají zastavit omezenými představami o tom, co lze a co nelze.

proč osídlovat vesmír

Proč osídlovat vesmír, když je na Zemi tolik prostoru?

Proč je mnohem levnější expandovat do vesmíru, než například do pouští na Zemi?

 

Knihu si můžete snadno pořídit na internetu a lze též stáhnout v audio podobě. Doporučuji podívat se i na různé přednášky a pořady, kde David Sinclair povídá o svém výzkumu. Vše dává smysl a jedná se o čistou vědu, na žádná dogmata a mýty nenatrefíte. A co víc, David vám možná pomůže stárnutí prozatím alespoň zpomalit. Již na začátku si povšimnete, že vypadá mladší než na padesát. Co za tím je? Používá nějaké tajné preparáty?

Jak zpomalit stárnutí podle Davida Sinclaira:

1) vystavujte pravidleně své buňky stresu cvičením

Proč? Fyzická námaha, kdy např. běžíte na 75% svých možností, spouští důležité regenerační procesy v těle. Je to dokázáno řadou experimentů. Dokonce tím aktivujete i dorůstání telomer! (To zdůrazňuji především těm, kdo se o procesy stárnutí zajímají hlouběji a mohou začít opět namítat, že telomery se pouze zkracují.)
Začít intenzivně cvičit je velmi důležité zejména po čtyřicítce a pokračovat je nutné stále, bez ohledu na věk!

2) omezte přísun potravy

Proč? Omezení potravy na minimum a zažívání hladu je dalším chytrým způsobem jak aktivovat procesy, které zpomalují stárnutí. Je to dáno vývojově a tím hluboce zakódované. V době nouze se organizmus více snaží. Zejména se tím daří rozhýbat mitochondrie, naše symbiotické „nanoelektrárny“. Až se vám je podaří dobře nastartovat, začnete pociťovat velké množství energie, paradoxně při nižším množství stravy.
Samozřejmě je naprosto nutné zajistit, aby potrava byla nutričně bohatá, pestrá, vyvážená. Pokud byste zažívali hlad a jedli jste typickou chudnou stravu západní civilizace (třeba knedlo-zelo-vepřo a podobné nouzovky), potom si spíše ublížíte. Je také více než vhodné si zjistit, které potraviny jsou vyloženě škodlivé.

3) vystavujte se chladu anebo teplu

Proč? Tělo v ideálních tepelných podmínkách (22°C) je líné, regenerační procesy utlumené. Abyste nastartovali regeneraci, musíte zažívat určitou tepelnou nepohodu. Opět platí, že je zapotřebí to nepřehánět. Nemá smysl z této terapie nastydnout. Ideální je například cvičit v chladu, s krátkými rukávy, ale třeba si nechat vestu, aby to neodnesla záda. Ideální míru nepohodlí musíte objevit sami.
David Sinclair také chodí denně do sauny. Tepelné nepohodlí aktivuje důležité procesy v těle i při typických teplotách v sauně.

 

Výše uvedené tři základní poučky mají dle statistik vliv na prodloužení života v průměru o 14 až 20%. Vy jistě namítnete, že za takové trápení to nestojí. Musím k tomu však dodat jednu podstatnou informaci. Žili byste navíc sice třeba jenom 15 let, ale s velkou pravděpodobností byste dožili bez nemocí, bez demence, bez bolestí, bez utrpení – tzn. plnohodnotným životem. Nejde tedy ani tolik o to žít déle, ale žít zdravěji. Stáří, tak jak je známe z vyprávění, je strašná nemoc (a bezmoc), která existuje především v důsledku chybějících návyků. Pokud se rozhodnete nepohodlí denně podstupovat, tělo vás odmění vedle lepšího zdraví také lepším myšlením a to vám pomůže vyrovnat se s nepohodlím a přijmout je jako něco samozřejmého.

Chcete-li zajít ještě mnohem dále a sice až k fyzickému omlazování, sledujte výzkum Davida Sinclaira. Možná se za pár let začnou dít překvapivé věci ve farmaceutickém průmyslu.

 

Update 2023: Možná David Sinclair jen loví naivní investory, ale možná se výzkum zrychluje více, než si kdo uměl před pár lety představit. Objevili, že každá buňka v těle má kopii genů (čili svých stavebních plánů), kterou když aktivujete, můžete obnovit stav před mnoha lety.
Více viz

 

budování návyků

Jak dlouhodobě budovat užitečné návyky?

Zatím nejúčinnější metodou je trénovat nové návyky pomocí mininávyků, které nijak neohrožují pohodlnost našeho prostředního (savčího) mozku, a využívat k tomu jednoduché aplikace v chytrém telefonu.

Komentáře k příspěvku

  • 5. 4. 2023 at 16:52
    Permalink

    1) vystavujte pravidelně své buňky stresu. To je úplná blbost !!!
    Stres urychluje stárnutí. Kdo má starosti – mý vrásky. Kdo se směje a raduje ze života, zůstává déle mladý. Stejně tak zamilovaní jsou šťastní a vypadají skvěle.

    Odpovědět
    • 16. 4. 2023 at 13:49
      Permalink

      Možná by bylo lepší nepřekládat to z angličtiny doslovně jako stres, ale jako námaha? Pod pojmem stres si u nás představíme spíše emoční vypětí, o což se v tomto kontextu však vůbec nejedná.
      Sinclair vybízí k vyšší fyzické aktivitě (námaze) a k zatěžování těla i horkem a chladem, což prokazatelně vede k regeneraci, k nastartování vyšší aktivity mitochondrií a k buněčné regeneraci. Zřejmý je tento princip obnovy zejména lidem, kteří s oblibou posilují. Ve svalech v důsledku přepětí u nich vznikají mikrotrhliny, které se následně opravují a vylepšují, což vede k posílení. Vystavením svalů napětí (stresu), následně potom díky několikadennímu odpočinku dojde k růstu svalové hmoty.

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *