7 + 7 způsobů jak zvýšit váš (energetický) potenciál

K fyzickému pohybu, i k myšlenkovému pohybu, potřebujeme energii – motivaci. Motivace je vždy o energii, o vůli k pohybu.

Získávání energie

1. Zajistěte pro sebe dostatek fyzického pohybu

Vaším nosným základem je fyzické tělo. Cvičení stimuluje pohyby tekutin i celých orgánů uvnitř těla. Díky většímu pohybu bránice během sportovních aktivit dochází ke stimulaci lymfatického systému, který je důležitý pro zajištění odvádění odpadních látek od miliard buněk vašeho těla. Znečištění způsobuje stagnaci, vyšší odpor, méně energie pro jednotlivé buňky. Nedostatečné pročištění těla se stává značnou zátěží.
Nejlépe se mi osvědčilo plavání. Není příliš namáhavé na klouby a stimuluje dobře dýchání (a tím lymfu).

 

2. Zajistěte pro sebe dostatek ovocných šťáv

Ovocné šťávy slouží nejen k dodávání fruktózy, která je výborným palivem pro organizmus, ale též podporují pročišťování těla. Tyto šťávy je nejvhodnější získávat přímo z čerstvého ovoce lisováním. (Nedoporučuji kupovat krabicové šťávy ani koncentráty. Obsahují většinou přidaný cukr a konzervační látky.)

 

3. Inspirujte se úspěšnými lidmi

Krátkodobě je velmi inspirující přečíst si biografie některých významných osobností. Zajímat vás mohou především jejich myšlenkové pochody, vnitřní a vnější motivátory, vytrvalost, odvaha dělat věci jinak, vůle a další dovednosti.

 

4. Zapisujte si úspěchy

Zpětná vazba je důležitá. Ve chvílích kdy se nedaří, kdy vládne chaos a ztrácíte víru v dokončení toho na čem pracujete, budou vaše oprášené vzpomínky na úspěšná tažení cennou oporou. Paměť co se týče vzpomínek na úspěch bohužel často selhává (nebo alespoň v mém případě).

 

5. Zapojujte svoji přirozenou hravost

Hravost má v sobě vždy zábavu a radost, což jsou tažné síly, vřídla energie. Pramen energie má vždy větší cenu než strašák. Hrajte si na detektiva, tajného agenta, na pana továrníka, na malé dítě, … hrajte si se slovy a věcmi, zazpívejte si, imitujte někoho, udělejte něco překvapivého, smějte se. Nejenže tím uvolníte mysl od neustálého tlaku, ale podpoříte tvořivost a svého uměleckého ducha.

 

6. Stýkejte se s pozitivně naladěnými lidmi

Lidé, ze kterých vyzařuje optimizmus, dokáži svou energii přenášet na druhé. Budete-li se stýkat s těmito energetickými roznětkami, pomohou vám objevit v sobě více energie (a víry v úspěch).
A pozor na vampíry! Energetický vampírismus je velmi rozšířený. Mnozí lidé jsou zvrácení. Libují si v možnosti povyšovat se nebo přenášet své problémy či negativismus na druhé. Nelze jim to vyčítat – vždyť jsou tohoto chování plná média -, ale nelze se jim podvolovat. Jednoduše vampíry ignorujte. Najdou si snadno jinou oběť (či soudruha vampíra).

 

7. Mějte vždy po ruce zdroj povzbuzujících myšlenek

Vytiskněte si seznam inspirativních myšlenek či citátů. V zatěžkávacích zkouškách se velmi hodí. Čtěte si je však jen výjimečně. Tyto myšlenky a citáty mohou snadno zevšednit a poté se stávají frázemi, které již nedokáží dostatečně povzbudit.

 

 

Omezování ztrát energie

1. Soustřeďte se vždy jenom na jednu věc

Nesmyslnost aplikování multitaskingu na lidský mozek nejčastěji objasňuji na následujícím příkladě. Programátor ke své práci potřebuje nejen svoji dlouhodobou paměť, ale i paměť krátkodobou, která má omezenou kapacitu a krátkou trvanlivost „dat“, nehledě na „poruchovost“. Je třeba v ní uchovávat názvy funkcí a proměnných, se kterými programátor právě pracuje. Pokud by se rozhodl pracovat na více projektech zároveň, musel by si pamatovat názvy funkcí a proměnných ze všech projektů. Nejenže by docházelo častěji k chybám, ale co je horší, dokončení projektu – tedy to nejdůležitější – by se nijak neurychlilo.

 

2. Udržujte vaší pracovnu (či pracoviště) přehlednou

Odstraňte ze stolu vše nepotřebné pro aktuální činnost. Ve vaší dlouhodobé paměti jsou odkazy na velmi mnoho informací. Vyvolání paměťových map bývá spuštěno asociačně. Pokud například máte na stole rozházené knihy, potom kdykoliv zavadíte pohledem o některou z knih, vystřelíte směrem k vašemu vědomému či nevědomému vnímání informaci o knize a jejím obsahu (pokud jste knihu již četli). Podobný vliv může mít jakýkoliv předmět, na který sklouzne během práce váš zrak.

 

3. Ignorujte informační šum

Z internetu a médií na nás neustále doráží nepotřebné informace. Naučte se rozlišovat co je pro vás prospěšné a co je škodlivé. (Škodlivé je cokoliv co podrývá vaši motivaci či jen odvádí pozornost stranou od podstatných věcí ve vašem životě.)

 

4. Vyvarujte se perfekcionismu

Nikdy nelze dosáhnout dokonalosti. Ta se totiž nachází v nekonečnu. Snaha o dokonalost vysává naprosto zbytečně velké množství vaší energie. Dokonalost = černá díra.

 

5. Přestaňte hledat svatý grál a začněte něco dělat

Už se vám stalo, že jste začali hltat jeden článek za druhým, knihu za knihou a po nějaké době jste zjistili, že jste na stejném místě jako předtím? Internet je plný nástrah. Každá informace na internetu uložená má (či měla) nějaký důvod, proč tam byla uložena. Tím důvodem nemusí být snaha pomoci druhým. Většinou jde spíše o snahu získat a udržet pozornost návštěvníků stránek. Žádná informace -byť bude sebelepší- vás nikam sama od sebe neposune. Jediné co má pro vás smysl je co uděláte – ne zítra, ne za týden, ale co uděláte nyní.

 

6. Nebojte se neúspěchu

Neúspěch je jako když vjedete do slepé uličky. Na jejím konci zjistíte, že nikam nevede, obrátíte se a jedete zpátky, abyste nalezli vhodnější cestu.
Život je tak trochu bludiště. Abychom poznali kudy vede nejlepší cesta, musíme se pořád pohybovat. Uvědomíte-li si, že každý neúspěch je vlastně přibližení k úspěchu, přestane vás „neúspěch“ vysávat a získáte odvahu jít pořád dál.

 

7. Rozpoznávejte co vás nudí a vystupujte ze zóny pohodlí

Chybí-li příležitost k růstu, dostavuje se nuda. Jsme pohodlní (stojí za tím neochota vydávat energii) a bojíme se změn (strach z neznámého a ze selhání). Nuda však vysává energii. Mezi příznaky ztráty energie patří breptání a stěžování si, jak je život těžký, jak nic nejde, jak je málo peněz, atd. Lidé, kteří si stěžují, se nudí. Jejich životní energie stagnuje.
Lékem proti nudě je vystoupit ze své zóny pohodlí.

 

 

Máte nějaký svůj vyzkoušený tip na zvýšení vnitřní motivace?

 

Komentář k příspěvku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *