Svět se díky internetu rychle mění. Hledáte práci a něco umíte? Potom se vám nabízí stovky a tisíce pracovních příležitostí každý den a nemusíte ani dojíždět nikam do zaměstnání. Jenže opravdu musíte něco umět. O jaké pracovní příležitosti se jedná a kde je možné je najít?
Po jaké práci je poptávka
Největší zájem je tradičně o IT pracovníky (s dovednostmi expertů), kterých je dlouhodobě nedostatek. Podobně je na tom ale i řada jiných oblastí. Najít schopného programátora, grafika, designéra, marketéra, prodejce, textaře … prostě kohokoliv kdo něco opravdu umí, je VELKÝ problém (a pro vás velká příležitost). Obecně je na trhu práce až trapný nedostatek tvůrčích pracovníků. Věřím, že v blízkých letech bude on-line poptávka po tvořivých lidech narůstat.
Jaké profese jsou na internetových tržištích práce nejvíce žádané?
- programátor & kodér
- web-designér
- grafik
- textař (autor článků)
- SEO marketingový pracovník
Začíná však být zájem o najímání na dálku i u dalších profesí:
- administrativa (správa e-shopů, péče o zákazníky, asistence)
- účetní a finanční služby
- klasické technické obory (elektro, strojní, chemické, stavební inženýrství …)
- právní služby
Povšimněte si, že IT je v pozici průkopníka do nového prostoru. Klestí cestu neprozkoumanou oblastí skutečné tele-komunikace, tedy komunikace na dálku, která se bude postupně blížit více a více reálné komunikaci uvnitř firem (dokud to jen servery a datové linky budou zvládat).
Vývoj směřuje jednoznačně k vytvoření globální hustě propojené civilizace, do které se máme ještě šanci zapojit. Čechů je však zatím na světových trzích práce poskrovnu.
Největší světová on-line tržiště práce
www.freelancer.com
Freelancer je částečně přeložený do češtiny a proto jej uvádím na prvním místě. Nicméně české nabídky práce tam nehledejte. Vše je v angličtině.
Pokud jste se ještě na žádném tržišti neregistrovali, zkuste nejprve Freelancer. I když žádnou práci nehledám a jen občas tam nějakou nabízím, na Freelancer jsem chodil, a sice proto, že jsou na něm jedny z nejtěžších testů znalostí, na které jde na internetu narazit. A vůbec se nedivím. Většina nabídek práce (někde jsem četl že až 99%) zůstávala ladem, protože zaměstnavatelé často naráželi na totální amatéry neschopné dodržet cokoliv z toho co slíbili. Zákonitě musela přijít protiopatření. Zaměstnavatelé jsou nyní nabádáni, aby najímali na práci přednostně freelancery, kteří absolvovali úspěšně testy v dané oblasti.
Osobně mám odvahu svěřit práci už jen někomu, kdo a) má zkoušky nebo b) má kvalitní reference. Pokud nemáte reference (což je normální a pochopitelné, jste-li nově registrovaní), můžete je získat půjdete-li s cenou níže. Ale jen blázen si vás najme pokud nebudete mít úspěšně složené testy. Většina „pracovníků“ hledá právě blázny (nadmíru optimistické zaměstnavatele), kteří se nechávají unést představou, jak levně získají to, co poptávají.
U každé zkoušky je uvedena cena. Nenechte se však zmýlit. Možnost absolvovat test lze směnit za kredity, které dostáváte za aktivitu na Freelanceru. Nemusíte za testy zaplatit ani dolar! Bude-li mít někdo zájem, napíši podrobný návod jak na to.
www.elance.com
Oproti minulému roku hlásí Elance dvojnásobek pracovních příležitostí. Průměrná hodinová mzda je 20$ u většiny typů práce (zdroj: statistiky Elance). Takto nízká mzda (s ohledem na nutnost mít rozsáhlé vědomosti a dovednosti pro dané typy práce) by mohla být podle mého názoru způsobená invazí samouků z Indie, Pákistánu, Filipín, Bangladéše a dalších zemí „třetího světa“. Při hledání pracovníků na on-line tržištích jsem se častokrát setkal s neodbytnými indy, kteří slíbí naprosto všechno, za mizivou cenu a s neuvěřitelnými dodacími termíny, leč nic uspokojivého od nich neuvidíte. Tuto zkušenost jistě nemám jen já. Nejvíce si pracovníky najímají zaměstnavatelé z USA. Lákadlem je pro ně nízká cena. Ti, kteří s „úžasnými cenovými nabídkami“ však již měli nějakou zkušenost, si dnes již raději připlatí, protože za časové ztráty to zkrátka nestojí. Postupem času ale budou indové a spol. velice konkurenceschopní. Mají k tomu řadu předpokladů – touhu po západním stylu života, dravost a je jich opravdu hodně (Indů je na Elance 500 milionů; Čechů ne více než 10 tisíc (ale je nás tam asi ještě mnohem méně – ve statistikách byla jako poslední zobrazená země uvedena Belgie se 12 tisíci) ).
Další tržiště:
www.oDesk.com
www.peopleperhour.com
www.guru.com
Pro koho volná pracovní místa rozhodně nejsou
Lidé, kteří nejsou ochotní průběžně se vzdělávat a pracovat na sobě a svých dovednostech, nemají na on-line tržištích prakticky žádnou šanci. Patříte-li do této skupiny obyvatelstva, vůbec o nic se nepokoušejte. Byla by to jenom ztráta času.
Doba potřebná k získání nezbytných dovedností se může pohybovat od měsíců po roky (roky intenzivní práce doprovázené v případě snahy prosadit se na on-line tržištích téměř nekonečnou řadnou neúspěchů, protože konkurence je ohromná a důvěra zaměstnavatelů ve vaše schopnosti mizivá).
Přestože nejlepším učitelem je praxe, je nutné nejprve se zorientovat v teorii a zmapovat dané části trhu (nabídky práce, co práce obnáší a především jak ji dotáhnout do konce). Řeknete-li si, že za tu námahu to nestojí, možná máte pravdu a možná také ne. Kde budete za pět, deset nebo za patnáct let bez toho, že byste se vzdělávali? Věříte, že na stejném místě a na stejné životní úrovni jako dnes? Nebo dokonce věříte, že na tom budete lépe?? Zázraky se stávají jenom ve filmech. Přestaňte ztrácet čas zbytečnými aktivitami a začněte se místo toho vzdělávat v oblasti, která vás nejvíce zaujme. Máte-li problémy se sebeovládáním, soustředěností, vytrvalostí, motivací apod., čtěte www.filosofie-uspechu.cz, kde se této problematice v řadě článků věnuji. Na výmluvy už není čas. Je potřeba naskočit na vlak.
On-line trhy práce mohou v současnosti zajistit dostatečné hlavní příjmy jenom nejlepším z nejlepších. Průměrnost není v kurzu. Přesto však můžete na Freelanceru či jiných tržištích získat mnoho – a sice zkušenosti, a ty potom prodávat na místním trhu práce. Zkušenosti vám zůstanou; jenom peníze se rozkutálí. Budete-li na sobě pracovat – byť zvolna, ale vytrvale, nakonec uspějete. Přeji hodně vytrvalosti, soustředěnosti a štěstí.