Inspirace v čem podnikat (a čemu se vyhnout)

Po zkušenostech s různými dodavateli služeb přináším náměty v čem podnikat. O něco níže uvádím také pár tipů, jaké práci se vyhnout (článek je tedy určený nejen budoucím podnikatelům, ale i zaměstnancům).

V čem podnikat, chcete-li vydělávat?

Bojíte-li se podnikat z důvodu obav z velké konkurence, vězte, že existuje řada oblastí, ve kterých je konkurence malá a dá se i dobře vydělat.
Níže vycházím především z mých vlastních zkušeností s firmami podnikajícími v dané oblasti:

 1.  instalujte a opravujte plynové kotle
  Při podnikání v této sféře si můžete účtovat i 5000 Kč na hodinu (nepočítaje v to náklady na materiál) a nikdo ani necekne. Zákazníci vzhledem k vaší vytíženosti a nedostatku kvalifikovaných řemeslníků budou muset čekat i několik týdnů, než se na ně dostane. V zimě si můžete nechat i připlatit – nikomu se nechce mrznout. To je realita – tedy alespoň v Praze.
 2. provádějte jakékoliv další odborné řemeslné práce
  Zručných kvalifikovaných řemeslníků je extrémní nedostatek. Poptával jsem například elektrikáře, protože jsem chtěl mít stroje zapojené „odborně“. Nikdo neměl zájem se do té práce pustit. Musel jsem si vše zapojit sám. V závislosti na množství konkurence se dostanete běžně i na 4000 Kč/hod.
 3. SEO šamanismus
  Šamanů zabývajících se SEO (Search Engine Optimization) sice stále přibývá, nicméně když jsem správce SEO pro jeden náš web poptával, téměř všichni odmítli (někteří přímo napsali, že toho mají hodně, jiní nabízeli pouze školení) a jen jedna větší pražská firma nabídla, že to mohou zajistit a sice za 30 tisíc měsíčně bez DPH avšak bez záruky umístění stránek na předních stranách SERP vyhledávačů.
  Každý kdo podniká hlavně přes internet by chtěl mít web ve vyhledávačích nahoře. Jenže dělat dobře SEO jen tak někdo neumí. Hodinová sazba u tohoto typu podnikání je až 2500 Kč v závislosti na tom, jaké si vytvoříte jméno.
  Klíčem k úspěchu je dělat především na stránkách, které jsou toálně zmršené. Na web si dejte poptávkový formulář a vybírejte si zákazníky. Zájemce, kteří poptávají optimalizace na vysoce konkurenční klíčová slova jednoduše ignorujte.
  Náš web se nakonec posunul o 50 pozic nahoru sám od sebe, takže žádný šaman nebyl potřeba. Ale vyplatí se mít na to interního pracovníka, který může nepřetržitě spravovat několik webů, případně za úplatu i weby jiných firem – pokud se vejdete do 30 tisíc.
 4. finanční služby a pojišťovnictví
  Nevím, jak se dá v této oblasti prosadit, každopádně lidé, kteří v tom umí chodit, vydělávají více, než při podnikání v předchozích bodech. Posuzuji zde však jen podle velmi malého vzorku lidí, které jsem poznal. Nemusí to být tak růžové.
 5. obchodování s realitami
  V současné době je extremní převis poptávky nad nabídkou (nevím jak mimo Prahu, ale tady je to naprosto šílené), přičemž banky tím, že umožňují stále rizikovější úvěry (tedy úvěry, u nichž v dlouhodobém horizontu není zaručené splacení) způsobují neustálé zvyšování cen a znehodnocují tím trhy (a peníze).
  Hlavní problém tohoto podnikání spočívá v obtížném hledání nemovitostí. Pokud však objevíte jak na to, jste za vodou. Jinak můžete mít pocit, že máte příliš mnoho konkurence. Co působí v této sféře na potenciální kupce nejlépe? Vždy musíte vyzdvihnout lokalitu, tzn. hodně dobrých fotografií, ale také dodat 3D vizualizaci a mapu. I potom budete horší nemovitosti prodávat řadu měsíců, ale nejspíš vždy prodáte s velkým ziskem. Viděl jsem dokonce inzerát, kde prodávali pozemek o skutečné rozloze 200 m2 jako potenciálně pětipatrovou administrativní budovu o ploše 1000 m2. Cena za ten 200 m2 pozemek tedy byla 1000 x 60000 Kč/m2 … 60 000 000 Kč. Zdá se vám to neuvěřitelné? Každopádně měli pěknou vizualizaci, tak to možná prodali i za takovou absurdní cenu, tedy za 300 tisíc Kč/m2. Do inzerátů se většinou dostává už jen odpad, který nikdo nechce – nemovitosti v dezolátním stavu nebo v otřesných lokalitách. V nabídkách bývají často i takové nesmysly, jako prodej pozemku pod již hotovými nemovitostmi, kde zbývá k zastavění jenom několik málo čtverečních metrů a podle územního plánu tam můžete postavit třeba jen kulturní zařízení nebo nějakou jinou pitomost, která nikdy investici nevrátí. Pozemky se mnohdy prodávají jako určené k zastavění i když jsou vedené jako pastvina nebo jako pole. Často se také (zejména u nových inzerátů) stává, že neustále zvyšují cenu.
  Při hledání nemovitosti se naučíte hodně debilních strategií realitních podnikavců, které ale nejspíš fungují, protože jinak by se tak často nemohli objevovat.

 

V čem podnikat, chcete-li mít stále hodně práce?

 1. zabývejte se kovovýrobou nebo rovnou založte strojírenskou výrobu
  Na tomto trhu je situace opravdu tristní. Poptával jsem několikrát výrobu různých strojních součástek a vždy bez úspěchu. Dokonce jsem psal v poptávkách, že mi záleží spíše než na ceně na spolehlivosti dodavatele. Marnost nad marnost. Nikdo se tím nechtěl zabývat. Nakonec jsem si vždy všechny součástky musel vyrobit sám v podmínkách mé kutilské dílny s velmi omezeným strojním parkem (soustruh mám asi 150 let starý, frézuji na malé CNC gravírovačce a podobné chuťovky).
  Firmy odmítají zakázky, protože nestíhají vyrábět a zároveň nemohou sehnat pracovníky. Je to začarovaný kruh. Z psychologických důvodů nemohou navýšit ceny  (pravděpodobně z obav z Čínského strojírenství, které je schopné dodávat stroje za velmi nízkou cenu kamkoliv po světě), takže moc nevydělají a raději ani nereagují na poptávky, protože i tak mají práce až nad hlavu.
 2. nabízejte služby dopravce
  Podobná situace jako v bodě 1: Spousta zakázek, málo peněz. Hledal jsem dopravce, který by odvezl na vzdálenost 100 km 1,5 tunový stroj. Rozeslal jsem mnoha dopravcům poptávku. Z patnácti oslovených se ozval jenom jeden! Přitom v místě nakládky bylo zajištěno naložení a v místě vykládky rovněž. Naštěstí to vyšlo – ten vzácný mimopražský dopravce byl ochotný stroj přivézt a řekl si za tuto službu směšných 6 tisíc. Vše proběhlo bez problémů. Přitom bych byl ochotný jít až na 15 tisíc. Domnívám se, že jsou všichni unaveni z odpovídání na poptávky, tak už zkrátka ani neodpovídají.
 3. nemáte-li žádné prostředky na investování do vlastní firmy a vlastně ani dohromady nic neumíte (a jste-li žena), hlídejte děti
  To není vtip. Je velký nedostatek „hlídaček“. Běžně si můžete účtovat 120 Kč/hod čistého. Chůvy pro naše děti sháním občas s úspěchem přes jobs.cz a s neúspěchem přes hlidacky.cz .

 

Jaké práci se vyhnout?

 1. Grafik … grafiků je mnoho a s cenou 300 Kč/hod se příliš dlouho neuživíte. Museli byste být naprosto výjimeční. (Tuto oblast neuvádím proto, že jsem se tím nějakou dobu živil, ale z důvodu, že zájemců o místo „grafik“ bývá opravdu hodně. Když hledáme grafiky, přečte inzerát kolem 800 uživatelů a odpoví kolem třiceti.)
 2. Programátor PHP … v lepším případě si můžete účtovat 600 Kč/hod. Problém je, že byste museli být opět naprosto výjimeční, abyste se tím uživili. (Již od základní školy jsem chtěl být programátor. Programovat umím docela dobře, ale jsem pomalejší než je zdrávo, takže se tím nemohu živit, i když by mě to moc bavilo. Pokud byste se i přes varování přeci jenom chtěli stát programátory, doporučuji přečíst si článek Jak se stát profesionálním programátorem. Programováním žiji už neuvěřitelných 25 let, tzn. od patnácti, kdy jsem začínal s Assemblerem na ZX Spectrum, ale výjimečnosti jsem v tom nedosáhl. Programuji tedy alespoň v mojí firmě … a samozřejmě nestíhám.)
 3. Úklidové práce … to dnes dělá hodně firem, protože je jednoduché s tím začít. S cenou však nemůžete jít na dostatečnou úroveň, protože činnost „uklízení“ je silně negativně ocejchována společností jako něco podřadnějšího. Je propastný rozdíl mezi vnímáním třeba právních služeb a úklidových služeb. Pět tisíc na hodinu jako právníci, si skutečně nikdy nikde nebudete moci jako „uklizečka“ naúčtovat.
 4. Projekční práce – „inženýring“ … 600 Kč/hod a nutnost opravdu rozsáhlých vědomostí a dovedností. Přitom je to rasovina nejvyšší kategorie. Musíte používat hlavu na 150%.
  (Deset let jsem studoval strojařinu. Stal se z toho nakonec můj koníček. Když mám čas, okrajově se v tomto směru vzdělávám, jen akorát při představě, že bych v tom měl podnikat, mi běhá mráz po zádech.)

 

Čím se živit, nejsou-li peníze na prvním místě?

Podnikejte/pracujte v tom, co vás hodně baví, co vám jde a co vám přináší hluboké uspokojení už jen ze samotného vykonávání dané činnosti. Je však neméně důležité vydělávat alespoň tolik, abyste měli dostatek prostředků na běžnou spotřebu a dostatek prostředků na neustálé inovace. Pokud nejsou peníze na inovace, potom takové podnikání brzy zkolabuje. Peníze mohou být klidně až na druhém místě.