Jak se přinutit pracovat na nejtěžších úkolech

Možná to znáte. Na seznamu úkolů se vám už nějakou dobu válí nepříjemný obtížný úkol, který má navíc vysokou prioritu. Je to klíčový úkol, jehož vyřešením se nepochybně posunete zase o kus dopředu, ale nedaří se vám přinutit jej vyřešit. Několikrát jste to zkoušeli a vždy s neúspěchem. Co s tím? Existuje nějaký postup jak pohnout s balvanem?

Problém „těžkých balvanů“ spočívá většinou ve špatné přípravě. Úplně na začátku, kdy jste úkol identifikovali, zpravidla načrtnete řešení jen velmi přibližné, nebo žádné. Prostě zapíšete úkol a doufáte, že se nějak sám vyřeší. Nevyřeší! Musíte jej rozbít na atomy, na jednotlivé elementární kroky, které již řešit půjde. Pokud jste se několikrát pokusili blbě formulovaný úkol vyřešit a nikam vás snaha neposunula, je pravděpodobné, že jste si tím vše ještě zbytečně zkomplikovali. Přilepili jste na úkol nevědomky emoční nechuť až zhnusení a o to horší je začít na úkolu pracovat, protože teď vám ve snaze brání navíc i savčí mozek, což je vždy docela problém. Savčí mozek má jak známo větší sílu než neokortex. Došlo-li to až tak daleko, potom je nejlepší úkol pohřbít a připravit se na jeho řešení v jiném světle a úplně od začátku. Přimíchejte k tomu i pozitivní emoce. Proč musíte najít řešení? Co tím získáte? Představujte si cílové stavy.

Mnohdy však funguje nejlépe pravidlo 3-2-1-start. Vyberte si jeden elementární krok, který je součástí řešení úkolu a který chápete. Zahajte odpočet, po němž bude následovat práce na řešení daného elementárního úkolu, bez ohledu na pocity a odpor, který k práci máte. Čím jednodušší a jasnější zadání, tím lépe. V této fázi jde jen o to roztočit kola a dostat se do pohybu.

Každý těžký úkol má v sobě buď vysokou míru fyzické nebo psychické náročnosti, nebo řadu neznámých a tím vysokou míru nejistoty. Mozek nejistotu vyloženě nesnáší. Proto politické strany cílí často na vytváření iluzorních jistot, což mentálně slabší voliči milují – chtějí jistotu výdělku, jistotu zajištění ve stáří, jistotu bydlení, jistotu všeho možného a především neproveditelného. Co na tom, že splnění volebních slibů je podmíněno porušením fyzikálních zákonů, např. zákonu o zachování energie?

Vysoká míra fyzické či psychické náročnosti lze zmírnit každodenním trénováním rutin. Nechce se vám uklízet, vynášet smetí, nakupovat? Tak to dělejte pravidelněji, častěji a vědoměji. Vadí vám fyzická či psychická zátěž při řešení pracovních úkolů? Rozložte úkoly na primitivní jednoduché operace, které zvládne vykonat i cvičená opice. Dělejte přestávky pro doplnění mentální či fyzické energie. Je zapotřebí nabít se energií a také zajistit hybnost.

mravenčí práceNutit se pracovat ale nemusíte. Pokud vytrvale „topíte pod kotel“ – byť i jen zvolna – stačí vše začít ještě zpřehledňovat, zjednodušovat a organizovat. Mnohdy je největší problém nejasné zadání. Úkol však můžete vždy a bez výjimek cyklicky zpřesňovat a prokreslovat do detailů až tak, že bude vše krystalicky jasné. Vyřadíte tím ze hry nepříjemnou nejistotu. Zbytek vyřeší trénink rutin a mravenčí práce. Co je to mravenčí práce? Jednoduchá, ale vytrvalá činnost, kdy se krůček po krůčku přibližujete k cíli. Stačí opravdu málo, ale musíte to málo vykonávat často a bez odmlouvání. Co zvládne mravenec, nevyhnutelně zvládnete také, jen akorát nezapomínejte, že mravenec nezevluje, nenechá se od práce odlákat a je tím co dělá zcela pohlcený.

Pokud stále nechápete jak řešit nejtěžší úkoly, vemte sešit a začněte volně zapisovat, jaké kroky je potřeba udělat, co je nutné se naučit, zjistit, zapsat, utřídit apod., aby došlo ke zpřesnění postupu jak úkol vyřešit a tedy k dosažení cíle. Pokaždé když si problém zpřehledníte a ujasníte, udělejte za textem čáru a druhý den nebo za pár hodin začněte od začátku novou iteraci. (Iterace je přiblížení k výsledku.) Při každém dalším zapisování hledání konkrétních postupů jak úkol vyřešit se nevyhnutelně přiblížíte ke zřetelnějšímu řešení. Můžete sice narazit na slepou uličku, ale i to se počítá, protože alespoň zjistíte, kudy cesta nevede!
Čím více opakujete snahu najít řešení, tím blíže se dostanete k objevení schůdného postupu, který povede k dosažení cíle.
Iterace se používají zejména při hledání nových technických řešení kdy je ve hře příliš mnoho neznámých a nejde se opřít jen o fyzikální model. Například takto pracují ve SpaceX při vývoji nových raket. Navrhnou řešení, vyzkoušejí zda to funguje a když ne, řešení upřesní, vylepší a znova otestují a tak stále dokola, dokud nenajdou řešení funkční. Co na tom, že občas (nebo častěji) raketa vybouchne? Hlavní je, aby v jedné z dalších vývojových generací fungovala jak má!
Jde o pokrokovou metodu, se kterou musíte uspět, budete-li se dobře soustředit a snažit. Když se takto dají vymýšlet rakety, to by bylo, aby tím nešlo vyřešit cokoliv jednoduššího!

Kam dál? Zjistěte, jaký je váš mindset.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *