Maslowova pyramida lidských potřeb

Dalo by se říci, že motivace je potřeba pohybu? Největší vliv na potřebu být v pohybu mají fyziologické potřeby (a možná především fyzikální zákonitosti). Přísun potravy považujeme za nezbytně nutnou potřebu, kterou je nevyhnutelné uspokojit. K tomu, abychom dokázali uspokojit nejzákladnější potřeby, není nutné ani vydělávat peníze. Stačilo by odejít do džungle a živit se tím, co dá příroda. Jenže naše potřeby jsou mnohem větší a závisejí také velmi na tom, kde se právě nacházíme.
V našich geografických podmínkách je nutné mít i dostatečně uzpůsobený příbytek, který nás ochrání před chladem, mrazem a jinými povětrnostními výkyvy. Nemáte-li kde bydlet, je váš život v důsledku tohoto nedostatku v zimě vážně ohrožen.

Kdyby záleželo jenom na uspokojení základních potřeb, potom i u nás by stačilo mít malou chýši s krbem a hospodářstvím. Jsme však především tvorové společenští a tím zcela závislí na společnosti.

Poznejte zdroje potřeb

Biologickým základem motivace by měla teoreticky být fyziologická homeostáza. Je-li organismus v homeostázi, funguje optimálním způsobem. Optimální funkčnost organizmu je důležitá nikoliv pro vás, ale pro šíření genů a memů, které mají v živém světě nadřazenou roli. Existují nenápadně nad námi, jsou v podstatě nesmrtelné a mohou se replikovat teoreticky do nekonečna (do doby, než dojde k vyčerpání všech zdrojů energie nebo k jiné zkáze).

Vaše tělo bude jednou zničeno. Vaše geny a memy však mají možnost přežít a dále se šířit i po vaší smrti. Umožnit jim šíření lze jen za určitých podmínek, které vyplývají z dostatečného uspokojování biologických potřeb, ale především z uspokojování potřeb kulturně-sociálních. Co jsou však ve skutečnosti ony kulturně-sociální potřeby? Kdo je definoval? Kdo požaduje jejich naplňování? Proč? Za jakým účelem? Je možné, že kultura (memy) žije svůj vlastní život a její potřeby se stávají našimi potřebami prostřednictvím infikování? Je možné, že prapodstatou všech potřeb je replikace?

Maslowova pyramida lidských potřeb (transcendentní interpretace)
Maslowova pyramida lidských potřeb (zdroj neznámý)

Co doopravdy chcete?

Stále něco potřebujeme a hledáme. Pokud to získáme, hledáme a potřebujeme něco dalšího, protože to co jsme získali nás uspokojilo nebo to nebylo úplně ono. Lidská mysl nevydrží dlouho v klidu, je neustále něčím zaměstnána. Čím je v této chvíli zaměstnána vaše mysl? Stále vás zajímá Maslowova pyramida potřeb? Nechcete namísto uspokojování potřeb druhých začít objevovat své vnitřní motivace? Tento web vám v tom může pomoci.

5 thoughts on “Maslowova pyramida lidských potřeb

 • 3. 1. 2019 at 10:41
  Permalink

  Tyto informace vyhledávám z důvodu své profese. Učím žáky Výchovu ke zdraví a dnes se budeme zabývat lidskými potřebami.

  Reply
  • 4. 1. 2019 at 13:07
   Permalink

   Děkuji za zodpovězení mého dotazu. Pomáháte mi pochopit potřeby čtenářů tohoto blogu. Články se snažím psát tak, aby byly užitečné. Blog je nekomerční – pro mě jediným ziskem je, mohu-li přispívat ke zlepšování informovanosti a alespoň trochu provokovat ostatní k většímu používání šedé kůry mozkové. Uvítal bych reakce i dalších čtenářů na můj dotaz (otázku jsem položil na třetí straně).

   Reply
 • 25. 3. 2019 at 2:14
  Permalink

  Dobrý den,
  tento článek mne zaujal pro jiný úhel pohledu a v podstatě je to to co hledám. Jiný úhel pohledu na motivaci v tomto případě trefně řečeno stimulaci.
  Snažím se o stimulaci lidí, se kterými mne pojí pracovní prostředí a ekonomické cíle.
  Bez toho abych je zaujala se mi nepodaří cílových hodnot dosáhnout a bude to mít přímý vliv na mou profesní budoucnost. Avšak není nijak jednoduché vymýšlet stále nové a nové způsoby jak předat a vysvětlit myšlenku.
  Najít důvod proč se neustále snažit dosahovat lepších a lepších výsledků když vždy chybí hmatatelný výsledek a vyvolání soutěživosti je setřeno absencí odměny spojené s případným vítězstvím.
  Tito mí kolegové až na pár výjimek nemají svůj vlastní „hnací motor“,nemají potřebu seberealizace a přesto s nimi chci dosáhnout cíle.
  Pokud by Vás napadlo něco zajímavého k výše uvedenému, prosím o koment. případně radu.
  Děkuji za Váš článek 🙂

  Reply
  • 16. 7. 2019 at 8:23
   Permalink

   Pokud vaši kolegové neví kdy jsou úspěšní a nedostanou v tu chvíli pozitivní zpětnou vazbu, tak neví jak mohou úspěch opakovat. Ti, co nemají vlastní „hnací motor“, jak jste psala, ho zcela jistě mají, ale vaše stimuly jej zatím nenašly. Často je potřeba kolegy „zatáhnout“ do Vaší hlavy, aby pochopili to, co motivuje vás a proto vy stimulujete je. Jinak se tomu říká společná vize týmu, pokud se s ní členové týmu neztotožní, pak nemají nadšení ke splnění cíle…

   Reply
 • 7. 5. 2019 at 14:13
  Permalink

  Starám se o své 2 děti, náš společný život (tedy i naplnění či nenaplnění mých a také jejich potřeb, a následky, které to má) mě vede ke snaze všemu lépe porozumět, sobě i jim, abychom lépe „fungovali“, byli vespolek a jako jedinci spokojenější a šťastnější. Je to cesta, cesta hledání vyváženosti a harmonie 🙂

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *