Statistika věda je, má však cenné údaje

Napadlo vás někdy, že lze loterii přirovnat ke způsobu investování a tedy že je možné matematicky spočítat pravděpodobnost návratnosti investice? Pokud jakoukoliv loterii vnímáte jenom jako příležitostnou zábavu, potom je vše v pořádku. Pokud však často sázíte s očekáváním zisku, měli byste si nechat spočítat jaká je statistická pravděpodobnost, že můžete něco vydělat. Protože jinak nejste nic než gambleři a měli byste se léčit.

Jaká je pravděpodobnost výhry v loterii?

Zajímavým ukazatelem hlouposti národů by mohly být statistiky zapojení mas do sázkových her. V jedné oblíbené tuzemské loterii, kterou nebudu jmenovat, je pravděpodobnost výhry prvního pořadí 1:13 983 816 (0,000 007 15%), druhého pořadí … 1:2 330 636 (0,000 0429%), třetího pořadí 1:55 491 (0,001 802%). Přeloženo do běžné řeči, je pravděpodobnost první výhry jeden pokus z necelých čtrnácti milionů pokusů. Přitom vyplacené výhry tvoří v nejlepším případě polovinu z peněz, které do sázení lidé dávají.

Z množství sázejících je patrné, že školou prošli, aniž by si vzali z matematiky byť jen to málo užitečného, co může běžným životaběžcům nabídnout.

Kontrolní otázka: Myslíte si, že je větší pravděpodobnost, že vyjdou čísla 1, 2, 3, 4, 5, 6 nebo 2, 11, 12, 25, 34, 48 ?  (co na to statistika se dozvíte na konci článku)

 

Černá nebo bílá? Jako v ruletě …

Zkusme se nad pravděpodobností výhry zamyslet co nejjednodušším způsobem, aby to pochopil každý. Máte triko, které je zcela symetrické, vepředu bílé, vzadu černé. Řekněme, že dostanete za úkol vyzkoušet si na vlastní kůži, jaká je pravděpodobnost, že si obléknete triko po tmě tak, aby byla bílá vepředu a černá vzadu. Pravděpodobnost, že si je obléknete správně, je 1:2, což představuje 50%. Provedete-li statisticky významný počet pokusů, bude jich z tisíce přibližně 500 jedním způsobem a 500 druhým způsobem. Stejně tak budete-li sázet v ruletě na bílé políčko.

Trochu horší pravděpodobnost úspěchu bude například v případě, kdy máte vyjmout z pytlíku bílou kuličku, je-li jich tam 99 černých a jenom jedna bílá. Jaká je pravděpodobnost? 1:100 (tzn. 1%). Pouze v jednom procentu případů vytáhnete bílou kuličku.

Důležitá otázka:
Sázeli byste v loterii, kde můžete vyhrát 100 Kč, zaplatíte-li za každý pokus 2 Kč? Výhra asi nic moc, že?

Malá nápověda:
V průměru budete potřebovat na výhru 100 Kč investovat 200 Kč.

Hráli byste, kdyby vytažení bílé kuličky znamenalo výhru 1 000 000 Kč a každý pokus by vás stál 20 000 Kč?
Statisticky byste prosázeli v průměru 2 miliony a vyhráli 1 milion. Zkuste se prosím hodně zamyslet: Vyplatí se takové sázení?

Je to jako kdybyste dostali úžasnou investiční příležitost, kdy můžete získat jeden celý milion, ale jen když investujete miliony dva.

Sází lidé proto, že nerozumí statistice nebo proto, že statistice nevěří? Je pravda, že můžete napoprvé nebo napočtvrté nebo na devadesátéosmé vytáhnout bílou kuličku. Ale čím více pokusů, tím více se přiblíží výsledky hry výše uvedeným závěrům.

 

Proč lidé sází, i když to nemůže být pro ně ziskové?

Lidé sází proto, že nemají chuť zabývat se něčím tak pitomým, jako je statistika. A když v tom pokračují navzdory znalosti statistiky, potom jde čistě o gamblerství, tedy neschopnost uřídit své emoce.

Pokud vám přijde, že 1, 2, 3, 4, 5, 6 nemohou být nikdy vylosovány, že je to naprosto nemožné, tak vězte, že je pravděpodobnost vylosování čísel 2, 11, 12, 25, 34, 48 úplně stejná. Je jedno, vsadíte-li 1, 2, 3, 4, 5, 6 nebo 2, 11, 12, 25, 34, 48. Jen akorát chytráci se vám v tom prvním případě škodolibě vysmějí.

Nejsem matematik. Chcete-li přesvědčivější důvody pro úsporu jinak zcela zbytečně vyhazovaných peněz za tikety, losy, sázenky a nevím co všechno ještě, přečtěte si článek o pravděpodobnosti výhry psaný pro děti matematikem z Katedry matematiky a informatiky ze sociálně ekonomické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně: https://www.alik.cz/a/zabavna-matematika-vsadili-byste-v-loterii-cisla-1-2-3-4-5-a-6

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *