Jak rozpoznat podvodné inzeráty

Internet nabízí řadu možností jak hledat zaměstnání, ale bohužel s tím přichází i zvýšené riziko podvodných inzerátů. Proč je na internetu mezi nabídkami práce tolik podvodných inzerátů a jak je rozpoznat? To jsou otázky, které si klade mnoho lidí, kteří hledají práci online. V tomto článku se pokusím poskytnout několik rad, jak se chránit před podvody a rozlišit je od solidních nabídek.

 

Proč je na internetu tolik podvodných inzerátů?

Existuje několik důvodů:

 1. Anonymita: Internet umožňuje lidem zůstat v anonymitě, což podvodníkům dává volnou ruku k vytvoření falešných nabídek.
 2. Rychlý zisk: Mnoho podvodníků hledá rychlý zisk a využívá lidi, kteří jsou v tísnivé finanční situaci, nabízejíce jim falešné práce a vymáhajíce peníze nebo osobní údaje.
 3. Nedostatečná regulace: Internet je stále relativně novým médiem, a regulační orgány zatím nestíhají s postupujícími technologickými změnami.
 4. Nedostatek zkušeností: Lidé nejsou dostatečně obeznámeni s různými typy podvodů.

unterwasserman

Jak rozpoznat podvodné inzeráty?

Rozpoznání podvodných inzerátů může být obtížné, ale existuje několik způsobů, jak se chránit:

 1. Zkoumejte důvěryhodnost: Zkontrolujte, jakou má inzerent pověst. Prohledejte recenze a hodnocení. (Nejde-li žádné informace najít, hovoří to mnohdy samo za sebe.)
 2. Najděte webové stránky inzerenta. Čím více energie bylo vloženo do vytvoření obsahu stránek, tím menší je riziko podvodu. Podvodníci většinou nemají možnost vytvořit kvalitní informativní web.
  Zavolejte na uvedený telefonní kontakt. Prověřte existují-li nezávislé informace o daném subjektu.
 3. Neposkytujte své osobní údaje. Nikdy hned nikomu nedávejte své osobní údaje nejste-li si 100% jisti, že inzerát je legitimní.
 4. Nikomu za žádných okolností neposílejte peníze na účet. Většina inzerátů slibuje výdělek, nalákají vás a určitými postupy „oblbnou“, abyste například zaplatili nějaké drobné či větší náklady spojené s výrobou nějakých výrobků. Zejména lidé, kteří jsou ve finanční tísni, se nechají obelhat, protože přestávají používat rozum a jsou ovládáni emocemi. Podvody se skrývají například za pracemi, kdy je požadován členský poplatek, vstupní paušální poplatek, pojištění, a řada dalších nesmyslných poplatků.
 5. Buďte obezřetní ohledně výdělků. Pokud se nabídka práce zdá příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, může jít o podvod. Ale stejně tak dnes podvodníci připravují nabídky uvěřitelné.

Na internetu se mohou vyskytovat dobré pracovní příležitosti, ale je nutná obezřetnost, tzn. být skeptičtí a co nejvíce zapojit rozum.

Nedaří-li se vám najít práci, zamyslete se, zda by nestálo za to naučit se novým dovednostem a hledat si zákazníky a klienty přímo, bez zprostředkovatelů. Zprostředkovateli jsou například firmy nebo živnostníci. Jste-li zaměstnáni ve firmě, nemusíte se o nic starat. Firma získá zakázky za vás. Ale také to znamená, že nic moc vydělat nemůžete, protože většina nákladů spočívá v pokrytí marketingových aktivit, tedy v získávání zakázek. A dokonce ani když budete pracovat v marketingovém oddělení, nebudete vnímat odměnu za vynaložené úsilí jako dostatečnou. Nejvíc vždy vydělá majitel. Rozhodnete-li se dělat nějakou práci, o kterou je zájem ze strany zákazníků, ale na vlastní pěst, bez zprostředkovatelů, budete se muset naučit řadě nových dovedností, zejména překonávat strach z neznáma.

Na tomto webu se zabývám hledáním způsobů, jak zvýšit soustředěnost, jak vytvářet nové návyky, jak se učit a jak budovat řadu dalších dovedností potřebných pro přežití v současném složitém přeinformovaném světě plném bludů, podvodníků, falešných rad a nesmyslů. Informace na tomto webu poskytuji zdarma. Placené jsou zde pouze informace koncentrované do podoby knih. Napsat článek jako je tento, který právě čtete, mi trvalo deset minut. Napsat kvalitní knihu mi ovšem trvá řadu týdnů i měsíců, proto tento typ informací nemohu nabízet zdarma.

Například zde můžete zakoupit knihu v elektronické podobě (PDF) na téma přivýdělek. Kniha se jmenuje 50 způsobů jak si přivydělat, a jsou v ní kromě inspirací na přivýdělek hlavně informace, které vám mohou pomoci dostat se na vyšší úroveň s dovednostmi potřebnými pro život. Školy tyto věci neučí a najít si sami použitelné informace v tom hrozném marastu na internetu je pro řadu lidí obtížné. Nechcete-li trávit týdny a měsíce hledáním cesty, zvažte, zda nezvolit tuto příjemnou zkratku.

Největší rozdíl mezi lidmi úspěšnými a neúspěšnými je v tom, jaké mají dovednosti (zcela zásadní jsou například soustředěnost na cíl, vytrvalost, sebedisciplina, konstruktivní myšlení). Nic záhadného za tím nehledejte. Štěstí a náhoda v tom sice také hrají roli, ale ne až tak zásadní.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *