Lucidní snění

Lucidní snění je vědomé prožívání a ovlivňování snů. Jenom 20 až 30% populace dokáže mít tyto sny (dle prof. Walkera z Berkeley, který se zabývá studiem spánku). Proto v různých diskusích narazíte na pochybnosti o existenci vědomého snění. Věda nedokáže vysvětlit o co přesně jde. Někteří z vás jste lucidní snění alespoň jednou zažili a můžete potvrdit, že se nejedná o výmysl chorých mozků. Setkal jsem se osobně dokonce s člověkem, který má prý tak přesvědčivé sny, že jsou dle jeho tvrzení k nerozeznání od reality. V čistě lucidním snu však vždy poznáte, že jde jenom o sen. Když budete chtít například vzlétnout, provedete zkoušku tak, že třeba nadskočíte a pokud se potom vznášíte, je zřejmé, že sníte. Jenže až tak jednoduché to není. Budete-li hledat v diskusích nebo v knihách více informací, objevíte, že mnoho lidí má děsivější zkušenosti. Zažívají například OBE, tedy mimotělní zkušenost (out-of-body experience) nebo to nazývají astrální projekce. Osobně mám zažité pouze lucidní sny. Spíše věřím, že je vytváří mozek.

Nepatřím mezi papoušky, kteří bez rozmyslu opakují co píší jiní. Knih na téma astrální projekce jsem četl několik. Hledal jsem hlubší informace o lucidním snění, jenže mi G předhazoval spíše ezoteriku. Překvapilo mne, že důvěryhodněji působí komentáře lidí v diskusích (třeba na Youtube), než samotní autoři těchto knih. Namátkou uvedu tři:
Albert Taylor – Soul Traveler,
Don DeGracia – Astral Projection,
J.J. van der Leeuw – Conquest of Illusion .
Tito autoři, zejména Albert Taylor, sice vnáší do knih své zkušenosti, ale zároveň omílají bez rozmyslu pojmy a tvrzení jiných autorů, které jsou buď rovněž opsané od jiných autorů anebo podložené pouhou subjektivní zkušeností. Celé to plave na vodě. Psychiatři by neváhali s diagnózou ani na okamžik. Já mám spíše podezření, že si pánové natáhli do hlavy tautologické memy.

Jste-li mezi 20 až 30% vyvolených, kteří mohou mít živé sny, můžete se sami přesvědčit, jak prokreslené tyto sny mohou být. Nedaří-li se vám živé sny vyvolávat, v závěru článku uvádím jednoduchý návod jak na to.

Závěry z vědomého snění vyvodíte potom nejspíš dva:

 1. buď opravdu existuje další rovina existence, která je viditelná jen skrze snění či meditace
 2. nebo máte extrémně výkonný 3D modelovací systém v mozku + audio systém pro generování realistických zvuků a melodií

Je-li skutečností spíše vysvětlení druhé, potom je poněkud nepochopitelné, že je náš mozek v bdělém stavu ve srovnání s tím, co dokáže provádět během snění, tak strašně, ale strašně pomalý a nešikovný i když od něj chcete jen primitivní vizualizace. Napadá mě, zda to není tím, že by nekontrolovatelné snění během bdění mohlo silně kolidovat se smyslovým vnímáním, tedy s tím, co vidíme, slyšíme, cítíme… Taková dovednost by byla během dne zjevně dosti na obtíž.

Astrální snění (či cestování), se dle řady svědectví liší od lucidního tím, že není vytvářené mozkem. Jde údajně o další vrstvu reality, které se říká metafyzická a je považována za reálnou. Důvodem bývají zkušenosti s navštívenými místy, kde cestovatel nikdy nebyl a poté se na daná místa podívá i ve fyzické realitě a zjišťuje, že jsou zcela shodná. Jsou uváděny také případy, kdy se dva cestovatelé setkají ve snu a potvrdí si navzájem co zažili, když se poté sejdou ve fyzickém světě.

Jedni tvrdí, že ke vnímání této vrstvy slouží třetí oko, což má být část mozku zvaná šišinka (endokrinní žláza produkující melatonin). V takovém případě by vědomí mohlo být vzdáleným pozorovatelem něčeho metafyzického, nějaké informační matrice nacházející se mimo prostor a čas? Další průzkumníci věří, že se duše odpoutává od těla a putuje v komplexní astrální realitě. Má být připojena k tělu stříbrnou šňůrou, která prý zajišťuje bezpečný návrat. To je i na mě ale už trochu moc. Nemá to logiku. Vidíte-li ve snu šňůru, není to spíš ochranná představa, která vás má ujistit, že jste v tom zvláštním světě v bezpečí?

Sebemenší logiku jsem však nikdy v žádném snu neobjevil, ani v jediném. Dokonce ani když jsem byl před lety několik dní v kómatu, což mi umožnilo vidět divné snové věci mnohem zřetelněji. To, co jsem zažíval, nemělo NAPROSTO ŽÁDNOU logiku. Věřím, že by leckdo nějakou vymyslel. Já se však musím na věci dívat kriticky – právě díky vlastním zkušenostem. Věřím sice na „duchy“ a „astrální entity“, ale mám pro ně podstatně jiné vysvětlení než okultisté. Byl jsem těmito „bytostmi“ tvrdě napaden. Zbavit se jejich vlivu se mi podařilo, až když jsem objevil memetiku a začal na „entity“ nahlížet jako na invazní myšlenky a představy utvářené v mozku prostřednictvím neuronových spojů. Tyto „entity“ vznikají zejména čtením pochybných knih a setkáváním se s pomatenými lidmi. Jsou také reakcí na různé nerovnováhy, které v sobě pěstujeme. Při pohledu na tyto jevy zjednodušeně jako na memy, se vám může podařit vytvořit dokonalou obrannou linii, přes kterou se žádná nebezpečná nebo nesmyslná myšlenka nedostane, resp. nezakoření ve vaší hlavě. Alespoň budete-li stále ve střehu a budete-li s novými myšlenkami (jakýmikoliv myšlenkami) pracovat jako s něčím, co není vaší součástí. Co vám ale potom zbyde? Ponechte si jako svojí součást jen to, s čím se zcela a bez jakýchkoli výhrad můžete ztotožnit. Nedělejte prosím nejčastější chybu a sice nepřejímejte přesvědčení nebo pojmy druhých, nemáte-li možnost si jejich tvrzení na vlastní kůži pečlivě ověřit. Jinak s nejvyšší pravděpodobností přejímáte pouze memetické struktury, které vás potom snadno obelstí.
Doporučuji dělat pravidelně kritickou revizi stávajících přesvědčení. Kde a jak jste je získali? Proč věříte tomu a tomu? Pokračování na další straně

 • 3. 4. 2019 at 22:06
  Permalink

  Dobrý den, z mé zkušenosti se raději vůbec nezabývejte duchovní stránkou. Pro vás je zcela zbytečná a matoucí.Nic ale zhola nic o ní nevíte a přesto je to klíč doplňující člověka k jeho seberealizaci. Pokud byste zažil to co já kleknete si na kolena a budete se jen modlit úžasem.:-)

  Odpovědět
  • 11. 7. 2019 at 20:54
   Permalink

   Možná, že nás jednou čeká změna paradigmatu skrze lepší pochopení psychických nemocí. Přijdeme třeba na to, že někteří psychicky nemocní lidé žijí zároveň tady a v jiné realitě? Vidí a slyší kvantové jevy, které jejich pozorovatelé v této realitě vidět nemohou? Oni naprosto věří, protože to co vnímají, je jimi vnímáno zcela a totálně reálně. Psychiatr nemá možnost tam nahlédnout. I kdyby skutečně šlo o prolínání paralelních realit, tedy částečně jsou tito lidé tady a částečně v jiné realitě, neznamená to, že nejsou nemocní. Jestliže vnímáte něco, co lidé okolo vás nemohou vnímat, není to normální a může vám to značně komplikovat život. Psychiatr má řešení v podobě chemických látek, které blokují receptory, takže tu jinou realitu moc nevnímáte, neděsí vás, ale zároveň to má negativní vedlejší účinky, protože každé léky mají nějaké vedlejší účinky (dopad na zdraví, rozostřené vnímání této reality, problémy začlenit se do běžného života). Psychiatr nevidí a neslyší to co vy, ale může najít svou vlastní cestu do jiného světa, což se často stává (jednoduše zešílí). Děje se to také kvantovým fyzikům, protože se nadměrně snaží uchopit racionální myslí jevy neuchopitelné. Nenápadný počátek šílenství fyziků bývá dle mého názoru často při ověřování dvojštěrbinového experimentu, kdy chování fotonů závisí na pozorovateli, což je samo o sobě šílené. Následuje většinou změna paradigmatu … a psychické problémy, protože se v tom začnou dost šťourat. Výsledky těchto fyzikálních experimentů jsou zcela prokazatelné a tím totálně bourají představu o realitě.
   Souhlasím, že duchovní stránka je matoucí. Jestliže nelze v „duchovní“ rovině najít žádné logické záchytné body a tedy ani nelze dát těm jevům smysluplnost, potom je zřejmé, že zkoumat podobné věci je kontraproduktivní. Ničemu to nepomůže. Pokud by však bylo možné nahlížet do paralelních světů a vnímat pevné logické záchytné body (objevovat logiku), potom proč ne? Má-li někdo tuto schopnost, měl by duchovno (ať už je to cokoliv) prozkoumávat. Já tam nikdy neviděl ani neslyšel nic, co by dávalo sebemenší smysl. A dávat těm jevům nějaký smysl jenom na základě údivu, překvapení nebo že něco vzdáleně připomíná to a to (volné asociace), mi přijde, promiňte, hloupé.

   Odpovědět
 • 4. 3. 2020 at 2:48
  Permalink

  Dobrý den. Chtěl bych se pouze zeptat jestli má lucidní snění nějaké „vedlejší účinky“ jako třeba že se nemohu samovolně probudit, noční můry na které nemůžete přestat myslet takže nezmizí atd. Moc by mě zajímalo jestli je to skutečně bezpečné. Přecejen o mozku toho ještě moc nevíme

  Odpovědět
  • 9. 3. 2020 at 8:51
   Permalink

   Lucidní snění je při rozumné míře užívání neškodné. O lucidní snění se totiž jedná jen v případě, kdy máte kontrolu nad snem. V těchto snech se nestává, že by vás něco pronásledovalo nebo jinak obtěžovalo. Jsou to především „průzkumné – údivné“ sny.
   Může se však stát, že zažijete noční můru, která se tváří jako lucidní sen a je doprovázena spánkovou paralýzou, což je velký problém, pokud jste o tom nikdy předtím neslyšeli. Nemalé procento populace má poruchu spánku, kdy je narušen mechanismus oddělující snění od bdění. Zejména tím trpí lidé pracující na směny nebo nadměrně užívající lehké drogy, ale může se to stát třeba i jste-li přetížení nebo když vás něco nebo někdo v noci často budí.

   Zdravý spánek doprovází relaxace svalstva. Spánková paralýza je děsivý stav, kdy jste se probudili, ale vaše svalstvo je stále odpojené a relaxuje. Mnohdy se nemůžete ani pohnout. Nejhorší je, že tento stav často doprovází různé podivné zvuky, vibrace, nebo i záblesky světla. Když to člověk zažije poprvé a nikdy předtím o tom neslyšel, může to značně narušit jeho psychiku. Začne při tom totiž naplno pracovat fantazie ve spolupráci s emocemi. Snažíte se příjít na to co se děje. Máte strach. Pokud s tím začnete bojovat, jen se vše zhoršuje a strach se stupňuje. Pokud navíc máte do paměti natažené horory, fantasy nebo sci-fi, vaše fantazie si hrábne přesně tam. Začnete hledat vysvětlení v oblastech nadpřirozena, nebo jste-li více vědecky založeni, tak třeba začnete věřit, že vás unesli mimozemšťané a provádějí na vás pokusy.
   Přitom je řešení velice jednoduché. Uklidnit se, nevšímat si projevů spánkové paralýzy a nechat to odeznít. Většinou stačí pár minut. Nechcete-li takové stavy zažívat, musíte si dát do pořádku život. Nehltat zábavní negativní zpravodajské stoky, více než filmy nebo seriály sledovat dokumentární nebo naučné pořady (na youtube je toho spousta), číst odbornou literaturu, vzdělávat se, snažit se žít zdravě atd. O tom je např. tento web, nebo alespoň když mám chvilku času, tak sem nějaké ty užitečnější informace píšu.

   Odpovědět
 • 29. 2. 2024 at 19:56
  Permalink

  Ahoj, je mi 44 a lucidní sny mám od svých 14ti let. Zprvu jsem se bál a nevěděl o co jde, ale pak mi jedna hodná prodavačka v podchodu doporučila nějaké knihy, kde jsem stavy identifikoval, to mi bylo tak 16. Já jen můžu litovat pochybovače, protože jakmile jste tam, víte, že je to něco nepozemského. Některé sny později přecházely v mnohem hlubší stavy až někdy děsivé, zato ale několikrát intenzivnější a jak bych to nazval „pravdivější“ než stav bdělosti v každodením životě. Ve finále jsem už ani při usínání vědomí neztrável a potom přicházely astrální zážitky. Jen mohu říci, že po tom všem vím, že smrt neexistuje a tenhle svět tady je také jen sen. Tak snům zdar, ať se daří.

  Odpovědět
  • 1. 3. 2024 at 14:48
   Permalink

   Ahoj. Tvrzení „smrt neexistuje“ je problematické. Připusťme existenci astrálu či nějaké jiné formy Matrixu (či vnořených Matrixů, paralelních realit, apod.), kdy dle většiny učení přežívá vědomí a případně reinkarnuje. Musíme se bavit přirozeně čistě v hypotetické rovině, protože všechny zážitky s tímto související jsou vždy pouze subjektivní a nedají se nijak dokázat.
   Takže, můžeme tvrdit, že smrt neexistuje, když při každé destrukci fyzického těla dojde zároveň k totálnímu smazání paměti, tedy ke ztrátě veškeré identity, snad kromě vnímání?
   Je samotné vnímání identitou? Obávám se, že identita musí být přichycena k paměťové platformě, k matrici, kde lze uchovávat stavy, zážitky, vjemy. Bez paměti identita nemůže existovat. Zničení paměti = smrt.
   Ani v živých lucidních snech žádná identita neexistuje. Vždy jde o prožitky unikátní a pouze o prožitky, nikoliv o žití. Ve snech totiž nikdo nemá „trvalé bydliště“, kam by se mohl vracet a kde by mohl například zanechávat předměty nalezené při cestování po matrici v nějaké jiné rovině existence či jen v jiných oblastech. Fluidní proměnlivá, nelogická až bláznivá povaha snů spíše naznačuje, že vnímáme pouze výtvory našich mozků, které jsou někdy vskutku barvité a neuvěřitelné.

   Jsou sice lidé, kteří tvrdí, že si pamatují minulé životy. Pochybuji, že si něco jen tak vymýšlejí. Mají živé zážitky, to ano, ale ani oni sami si nemohou být jistí, že nejde jen o informace vygenerované jejich mozkem. A mozek dokáže neuvěřitelné věci.
   Poslouchal jsem nahrávky jedné vědátorky, která se zabývá výzkumem lidské paměti a zejména chybami v souvislosti s problematikou svědeckých výpovědí při vyšetřování zločinů. Velké množství lidí bývá neprávem odsouzeno právě kvůli výpovědím očitých svědků, kdy jejich fantazie pracuje na plné obrátky, mozek vygeneruje detailně věci, které se nestaly a dojde k uložení příběhů do jejich paměti tak, jako by se opravdu staly. Je to tragédie. Hodně lidí bývá později osvobozeno na základě přezkoumání dalších důkazů forenzních analýz, zejména díky DNA, která je unikátní, ale každý to štěstí nemá.

   Nedávno mě zaujalo video generované AI, které trochu připomíná jak fluidně probíhají některé sny. Jestliže dnešní primitivní počítače dokáží generovat tak úžasné sny, potom nechápu, proč se podivujeme nad schopností nejsložitějšího systému ve známém vesmíru (bavíme se o lidském mozku) generovat sny ještě barvitější a díky prolínání s dalšími vjemy i hmatatelnější. Někdo ve snech slyší i zvuky, někomu se připojí hmat, možná i čich. To žádná AI neumí a přesto i jen vygenerované obrázky jsou fantastické. Tady je odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=0fDJXmqdN-A
   Sny mají podobnou „logiku“, jako výše uvedené video. Tedy žádnou. Nechce se mi připustit, že „astrál“ skutečně existuje, protože bych musel zároveň uznat, že jde o místo krajně nelogické, naprosto šílené. Navštívit šílené nelogické místo, kde se vše děje zcela náhodně jako ve snech, bez jakékoliv smysluplnosti, vědoměji než jak lze vnímat ve snech netoužím. Mám rád logiku.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *