Lucidní snění

Lucidní snění je vědomé prožívání a ovlivňování snů. Jenom 20 až 30% populace dokáže mít tyto sny (dle prof. Walkera z Berkeley, který se zabývá studiem spánku). Proto v různých diskusích narazíte na pochybnosti o existenci vědomého snění. Věda nedokáže vysvětlit o co přesně jde. Někteří z vás jste lucidní snění alespoň jednou zažili a můžete potvrdit, že se nejedná o výmysl chorých mozků. Setkal jsem se osobně dokonce s člověkem, který má prý tak přesvědčivé sny, že jsou dle jeho tvrzení k nerozeznání od reality. V čistě lucidním snu však vždy poznáte, že jde jenom o sen. Když budete chtít například vzlétnout, provedete zkoušku tak, že třeba nadskočíte a pokud se potom vznášíte, je zřejmé, že sníte. Jenže až tak jednoduché to není. Budete-li hledat v diskusích nebo v knihách více informací, objevíte, že mnoho lidí má děsivější zkušenosti. Zažívají například OBE, tedy mimotělní zkušenost (out-of-body experience) nebo to nazývají astrální projekce. Osobně mám zažité pouze lucidní sny. Spíše věřím, že je vytváří mozek.

Nepatřím mezi papoušky, kteří bez rozmyslu opakují co píší jiní. Knih na téma astrální projekce jsem četl několik. Hledal jsem hlubší informace o lucidním snění, jenže mi G předhazoval spíše ezoteriku. Překvapilo mne, že důvěryhodněji působí komentáře lidí v diskusích (třeba na Youtube), než samotní autoři těchto knih. Namátkou uvedu tři:
Albert Taylor – Soul Traveler,
Don DeGracia – Astral Projection,
J.J. van der Leeuw – Conquest of Illusion .
Tito autoři, zejména Albert Taylor, sice vnáší do knih své zkušenosti, ale zároveň omílají bez rozmyslu pojmy a tvrzení jiných autorů, které jsou buď rovněž opsané od jiných autorů anebo podložené pouhou subjektivní zkušeností. Celé to plave na vodě. Psychiatři by neváhali s diagnózou ani na okamžik. Já mám spíše podezření, že si pánové natáhli do hlavy tautologické memy.

Jste-li mezi 20 až 30% vyvolených, kteří mohou mít živé sny, můžete se sami přesvědčit, jak prokreslené tyto sny mohou být. Nedaří-li se vám živé sny vyvolávat, v závěru článku uvádím jednoduchý návod jak na to.

Závěry z vědomého snění vyvodíte potom nejspíš dva:

  1. buď opravdu existuje další rovina existence, která je viditelná jen skrze snění či meditace
  2. nebo máte extrémně výkonný 3D modelovací systém v mozku + audio systém pro generování realistických zvuků a melodií

Je-li skutečností spíše vysvětlení druhé, potom je poněkud nepochopitelné, že je náš mozek v bdělém stavu ve srovnání s tím, co dokáže provádět během snění, tak strašně, ale strašně pomalý a nešikovný i když od něj chcete jen primitivní vizualizace. Napadá mě, zda to není tím, že by nekontrolovatelné snění během bdění mohlo silně kolidovat se smyslovým vnímáním, tedy s tím, co vidíme, slyšíme, cítíme… Taková dovednost by byla během dne zjevně dosti na obtíž.

Astrální snění (či cestování), se dle řady svědectví liší od lucidního tím, že není vytvářené mozkem. Jde údajně o další vrstvu reality, které se říká metafyzická a je považována za reálnou. Důvodem bývají zkušenosti s navštívenými místy, kde cestovatel nikdy nebyl a poté se na daná místa podívá i ve fyzické realitě a zjišťuje, že jsou zcela shodná. Jsou uváděny také případy, kdy se dva cestovatelé setkají ve snu a potvrdí si navzájem co zažili, když se poté sejdou ve fyzickém světě.

Jedni tvrdí, že ke vnímání této vrstvy slouží třetí oko, což má být část mozku zvaná šišinka (endokrinní žláza produkující melatonin). V takovém případě by vědomí mohlo být vzdáleným pozorovatelem něčeho metafyzického, nějaké informační matrice nacházející se mimo prostor a čas? Další průzkumníci věří, že se duše odpoutává od těla a putuje v komplexní astrální realitě. Má být připojena k tělu stříbrnou šňůrou, která prý zajišťuje bezpečný návrat. To je i na mě ale už trochu moc. Nemá to logiku. Vidíte-li ve snu šňůru, není to spíš ochranná představa, která vás má ujistit, že jste v tom zvláštním světě v bezpečí?

Sebemenší logiku jsem však nikdy v žádném snu neobjevil, ani v jediném. Dokonce ani když jsem byl před lety několik dní v kómatu, což mi umožnilo vidět divné snové věci mnohem zřetelněji. To, co jsem zažíval, nemělo NAPROSTO ŽÁDNOU logiku. Věřím, že by leckdo nějakou vymyslel. Já se však musím na věci dívat kriticky – právě díky vlastním zkušenostem. Věřím sice na “duchy” a “astrální entity”, ale mám pro ně podstatně jiné vysvětlení než okultisté. Byl jsem těmito “bytostmi” tvrdě napaden. Zbavit se jejich vlivu se mi podařilo, až když jsem objevil memetiku a začal na “entity” nahlížet jako na invazní myšlenky a představy utvářené v mozku prostřednictvím neuronových spojů. Tyto “entity” vznikají zejména čtením pochybných knih a setkáváním se s pomatenými lidmi. Jsou také reakcí na různé nerovnováhy, které v sobě pěstujeme. Při pohledu na tyto jevy zjednodušeně jako na memy, se vám může podařit vytvořit dokonalou obrannou linii, přes kterou se žádná nebezpečná nebo nesmyslná myšlenka nedostane, resp. nezakoření ve vaší hlavě. Alespoň budete-li stále ve střehu a budete-li s novými myšlenkami (jakýmikoliv myšlenkami) pracovat jako s něčím, co není vaší součástí. Co vám ale potom zbyde? Ponechte si jako svojí součást jen to, s čím se zcela a bez jakýchkoli výhrad můžete ztotožnit. Nedělejte prosím nejčastější chybu a sice nepřejímejte přesvědčení nebo pojmy druhých, nemáte-li možnost si jejich tvrzení na vlastní kůži pečlivě ověřit. Jinak s nejvyšší pravděpodobností přejímáte pouze memetické struktury, které vás potom snadno obelstí.
Doporučuji dělat pravidelně kritickou revizi stávajících přesvědčení. Kde a jak jste je získali? Proč věříte tomu a tomu? Pokračování na další straně

Komentář:

  • 3.4.2019 at 22:06
    Permalink

    Dobrý den, z mé zkušenosti se raději vůbec nezabývejte duchovní stránkou. Pro vás je zcela zbytečná a matoucí.Nic ale zhola nic o ní nevíte a přesto je to klíč doplňující člověka k jeho seberealizaci. Pokud byste zažil to co já kleknete si na kolena a budete se jen modlit úžasem.:-)

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *