Lucidní snění

Chcete-li, můžete potom i nadále zkoumat „duchovní“ světy, pokud jste to někdy dělali. Proč to vůbec dělat? Protože člověk prahne po poznání. Největší mystérium je pro mě osobně mozek a jeho potenciál. Jaké neuvěřitelné věci dokáží lidé vymyslet a jaké fantastické věci by ještě mohli vymyslet! Nechápu však, proč mnozí touží přejít „na druhou stranu“, když je to snové prostředí tak proměnlivé, nestabilní, mnohdy i agresivní a především krajně nelogické. Chcete přecházet na vyšší úrovně, vyšší frekvence, do vyšších světů a přitom nijak tyto pojmy nezkoumáte a berete je jako dané. Chápu, že po přečtení podobných spirituálních knih, které uvádím na začátku příspěvku, se člověk cítí svobodnější, povznesený, povzbuzený, ale bez vlastní zkušenosti jste si pouze natáhli do hlavy pár šikovných tautologických memů a ani si to neuvědomujete.

Země a celý fyzický vesmír, je ve srovnání s astrálním prostorem naprosto senzační a sice i přesto, že se zde vyskytuje ohromné množství šílenců, kteří touží vyvolávat zlo a chaos. Životní situace řady lidí, kteří chtějí existovat raději v „jiných sférách“, je nejspíš natolik beznadějná, až to snad lze trochu pochopit. Přesto bych na jejich místě raději ještě zkusil sebrat veškerou sílu a snažil bych se beznadějnou situaci změnit na uspokojivější. Vždy existují nějaké lepší cesty, o který jenom nevíme. O dosahování úspěchu v čemkoliv, je vlastně celý tento blog. Třeba zde najdete inspiraci, jak svůj život vnímat jako lepší, aniž byste se museli uchýlit k nějaké formě šílenství.

Pravověrní zastánci okultismu k výše uvedenému namítnou, že člověk má za cíl duchovně se povznést; musí se prý odevzdat a podvolit, jinak si uzavírá cestu do vyšších dimenzí. Já říkám: „Jděte s tím k šípku!“ Viděl jsem v těch vašich astrálech jenom chaos a stejně tak autoři knih popisují v podstatě výhradně nelogický chaos, ve kterém se marně snaží vyznat pomocí absurdních myšlenkových konstrukcí! Chcete-li sem vážení mystici chaos tahat, vynechte z toho laskavě svoje ovečky. Krása spočívá v řádu, harmonii a organizovanosti. Toto však existuje pouze ve fyzickém světě, v této hmatatelné realitě. Oproti tomu ošklivost, zlo a násilí má původ v chaosu a nestabilitě. Chaos je typický pro sny, nebo chcete-li, pro reality s nižší energetickou hustotou, než jakou mají „fyzické“ atomy a jejich stavební kameny.

Strážce světaJste-li „světlonošové“, „mystikové“ či podobní „šamani“ létající po astrálu a hledající osvícení, spasení, povznesení nebo něco takového, potom já jsem „strážce světa“ a nesouhlasím s tím, abyste sem tahali bordel z astrálu. Typicky se tak děje sepisováním tun pomatených ezoterických knih. Na druhou stranu … ono není vůbec špatné se tam podívat, protože potom si dokážete fyzického světa cenit jako ničeho jiného. Během snění jste v prostředí, které je pokaždé jiné a cizí. Není tam žádné „doma“. Tady na Zemi však doma jste. I kdybyste byli bezdomovci, tak pořád máte nějaké své výchozí místo, kam se můžete vrátit.

Neříkám, že bychom neměli zkoumat duchovno. To v žádném případě netvrdím! Měli bychom však mít v hlavě silný firewall proti nesmyslům, protože těch je na každém kroku plno. A měli bychom si ujasnit hodnoty.
mystikovéLidé od nepaměti touží po nesmrtelnosti. Formy vznikají a zanikají. To, co tvoří lidé, má vždy původ v nějaké myšlence. Vesmír oproti tomu z kosmologického pohledu vychází z podivného rozkmitu. Něco na počátku být muselo. Byla to také myšlenka? Nebo jenom nerovnováha něčeho? Mohl být tvořen antihmotou, je zde však hmota, nebo lépe – kladná energie. Tato hmota je  energií. Co je to energie? Kde se vzala? Mohla vzniknout z ničeho?
Touha po nesmrtelnosti zatemňuje logické myšlení. Přistupujete na níčím nepodložené umělé konstrukce. Přivíráte oči, protože si říkáte „Co kdyby?“ Nechci vám brát víru. Jenom se snažím poukázat na skutečnost, že sice můžete dosáhnout osvobozujícího přesvědčení, ale měli byste se ptát, za jakou cenu.

Astrál může každý prokázat jen a pouze sám sobě. I když je hodně silných svědectví, psychiatři by vždy dovedli přiřadit každému cestovateli diagnózu. Psychiatr na cestování astrálem nevěří. Nevěří bohužel ani tomu, že se lze vyléčit bez léků. Já na cestování něčím, co se zdá být „sdíleným myšlenkovým prostorem“ věřím. Zdá se to být někde/nikde mimo prostor a čas. Jak se ale něco takového může vejít do mozku, který má sice nepředstavitelné množství neuronových spojů, ale jen omezené množství neuronů (100 miliard?).

Zaznamenat sen nějakým senzorem zatím není možné. Musíme tedy hovořit o čistě hypotetické vrstvě reality, kterou nelze dokázat. Je to stejné, jako s představou, že žijeme v Matrixu. Není žádný způsob, jak to vyvrátit nebo dokázat. Můžeme jen spekulovat. Výpočetní výkon potřebný k simulaci celého vesmíru by byl zcela nepředstavitelný. Museli bychom se navíc ptát, zda onen Matrix neběží v jiném, větším Matrixu a ten rovněž. Jednalo by se o matrioškový Matix bez jakéhokoliv rozumného počátku. Raději věřím současné kosmologii, která sice neumí vysvětlit co bylo před vznikem prostoru a času (možná je to jenom nesmyslná otázka), avšak umožňuje o tom v celkem rozumných mezích spekulovat a nemusíte předstírat, že na některé věci je nevhodné pokládat otázky, tak jako v případě řady ostatních myšlenkových či dokonce teologických směrů.

Za povšimnutí stojí, že v lucidním snu většinou nejste pronásledováni šelmami, zlými lidmi, příšerami ani jinými přeludy. Pokud se něco takového děje, nemáte lucidní sen, ale obyčejnou noční můru, přičemž dění ve snu neovlivňujete, je předprogramované.
Lucidní sen se liší od běžného snu v mnoha ohledech. Můžete se pohybovat kam se vám zachce. Procházíte zdmi. A spíše než dostat se ze snu máte problém se v něm udržet. Při zkoumání detailů předmětů vidíte dokonale prokreslené povrchy a textury, mnohdy i takové, které jste v reálném světě ještě neviděli. Navíc i fyzicky cítíte, že mozek pracuje úplně jinak, než v normálním snu nebo při běžném vědomí. Jak vyvolat lucidní sen? … Pokračování na další straně

 • 3. 4. 2019 at 22:06
  Permalink

  Dobrý den, z mé zkušenosti se raději vůbec nezabývejte duchovní stránkou. Pro vás je zcela zbytečná a matoucí.Nic ale zhola nic o ní nevíte a přesto je to klíč doplňující člověka k jeho seberealizaci. Pokud byste zažil to co já kleknete si na kolena a budete se jen modlit úžasem.:-)

  Odpovědět
  • 11. 7. 2019 at 20:54
   Permalink

   Možná, že nás jednou čeká změna paradigmatu skrze lepší pochopení psychických nemocí. Přijdeme třeba na to, že někteří psychicky nemocní lidé žijí zároveň tady a v jiné realitě? Vidí a slyší kvantové jevy, které jejich pozorovatelé v této realitě vidět nemohou? Oni naprosto věří, protože to co vnímají, je jimi vnímáno zcela a totálně reálně. Psychiatr nemá možnost tam nahlédnout. I kdyby skutečně šlo o prolínání paralelních realit, tedy částečně jsou tito lidé tady a částečně v jiné realitě, neznamená to, že nejsou nemocní. Jestliže vnímáte něco, co lidé okolo vás nemohou vnímat, není to normální a může vám to značně komplikovat život. Psychiatr má řešení v podobě chemických látek, které blokují receptory, takže tu jinou realitu moc nevnímáte, neděsí vás, ale zároveň to má negativní vedlejší účinky, protože každé léky mají nějaké vedlejší účinky (dopad na zdraví, rozostřené vnímání této reality, problémy začlenit se do běžného života). Psychiatr nevidí a neslyší to co vy, ale může najít svou vlastní cestu do jiného světa, což se často stává (jednoduše zešílí). Děje se to také kvantovým fyzikům, protože se nadměrně snaží uchopit racionální myslí jevy neuchopitelné. Nenápadný počátek šílenství fyziků bývá dle mého názoru často při ověřování dvojštěrbinového experimentu, kdy chování fotonů závisí na pozorovateli, což je samo o sobě šílené. Následuje většinou změna paradigmatu … a psychické problémy, protože se v tom začnou dost šťourat. Výsledky těchto fyzikálních experimentů jsou zcela prokazatelné a tím totálně bourají představu o realitě.
   Souhlasím, že duchovní stránka je matoucí. Jestliže nelze v „duchovní“ rovině najít žádné logické záchytné body a tedy ani nelze dát těm jevům smysluplnost, potom je zřejmé, že zkoumat podobné věci je kontraproduktivní. Ničemu to nepomůže. Pokud by však bylo možné nahlížet do paralelních světů a vnímat pevné logické záchytné body (objevovat logiku), potom proč ne? Má-li někdo tuto schopnost, měl by duchovno (ať už je to cokoliv) prozkoumávat. Já tam nikdy neviděl ani neslyšel nic, co by dávalo sebemenší smysl. A dávat těm jevům nějaký smysl jenom na základě údivu, překvapení nebo že něco vzdáleně připomíná to a to (volné asociace), mi přijde, promiňte, hloupé.

   Odpovědět
 • 4. 3. 2020 at 2:48
  Permalink

  Dobrý den. Chtěl bych se pouze zeptat jestli má lucidní snění nějaké „vedlejší účinky“ jako třeba že se nemohu samovolně probudit, noční můry na které nemůžete přestat myslet takže nezmizí atd. Moc by mě zajímalo jestli je to skutečně bezpečné. Přecejen o mozku toho ještě moc nevíme

  Odpovědět
  • 9. 3. 2020 at 8:51
   Permalink

   Lucidní snění je při rozumné míře užívání neškodné. O lucidní snění se totiž jedná jen v případě, kdy máte kontrolu nad snem. V těchto snech se nestává, že by vás něco pronásledovalo nebo jinak obtěžovalo. Jsou to především „průzkumné – údivné“ sny.
   Může se však stát, že zažijete noční můru, která se tváří jako lucidní sen a je doprovázena spánkovou paralýzou, což je velký problém, pokud jste o tom nikdy předtím neslyšeli. Nemalé procento populace má poruchu spánku, kdy je narušen mechanismus oddělující snění od bdění. Zejména tím trpí lidé pracující na směny nebo nadměrně užívající lehké drogy, ale může se to stát třeba i jste-li přetížení nebo když vás něco nebo někdo v noci často budí.

   Zdravý spánek doprovází relaxace svalstva. Spánková paralýza je děsivý stav, kdy jste se probudili, ale vaše svalstvo je stále odpojené a relaxuje. Mnohdy se nemůžete ani pohnout. Nejhorší je, že tento stav často doprovází různé podivné zvuky, vibrace, nebo i záblesky světla. Když to člověk zažije poprvé a nikdy předtím o tom neslyšel, může to značně narušit jeho psychiku. Začne při tom totiž naplno pracovat fantazie ve spolupráci s emocemi. Snažíte se příjít na to co se děje. Máte strach. Pokud s tím začnete bojovat, jen se vše zhoršuje a strach se stupňuje. Pokud navíc máte do paměti natažené horory, fantasy nebo sci-fi, vaše fantazie si hrábne přesně tam. Začnete hledat vysvětlení v oblastech nadpřirozena, nebo jste-li více vědecky založeni, tak třeba začnete věřit, že vás unesli mimozemšťané a provádějí na vás pokusy.
   Přitom je řešení velice jednoduché. Uklidnit se, nevšímat si projevů spánkové paralýzy a nechat to odeznít. Většinou stačí pár minut. Nechcete-li takové stavy zažívat, musíte si dát do pořádku život. Nehltat zábavní negativní zpravodajské stoky, více než filmy nebo seriály sledovat dokumentární nebo naučné pořady (na youtube je toho spousta), číst odbornou literaturu, vzdělávat se, snažit se žít zdravě atd. O tom je např. tento web, nebo alespoň když mám chvilku času, tak sem nějaké ty užitečnější informace píšu.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *