Lze vycházet s psychopaty?

Co s těžšími psychopaty, například s lidmi, kteří na druhé zvyšují hlas i když nejsou opilí?
psychoV životě nebývá všechno tak snadné, jako v případě konfliktu s opilci. Psychika člověka může být poškozena mnohem vážněji. Jak jednat s lidmi, kteří jednají mimo hranice etických a morálních norem chování? Co dělat v situacích, kdy na vás někdo z vašeho blízkého okolí (rodina, práce) křičí nebo vás uráží?
Existují natolik narušení jedinci, že jen minimálně vnímají pocity druhých lidí. Jak se zachovat záleží na konkrétní situaci. Domnívám se, že jednou z cest by mohla být i změna rámce. To by však vyžadovalo pokročilé dovednosti v ovládání svých emocí. Jestliže u vás dojde k emoční reakci, rámec již nezměníte. Jste v pasti. Navíc u těžkého psychopata je nejspíš úplně jedno, jestli s ním soucítíte nebo se bojíte. Vaše emoce nevnímá. Pro něj existuje jenom jeho vnitřní model světa, který může být velmi pokřivený. Změna rámce, pokud by se dala vyvolat, by měla jenom krátkodobý účinek.

 

Co s psychopatem?

 • Akceptujte jeho názory. To však rozhodně neznamená, že s nimi musíte i vnitřně souhlasit! Znamená to jen, že druhému člověku navenek nasloucháte.
 • Zachovejte klid. Snažte se situaci v duchu slovně popsat (aktivujete tím myšlení a je díky tomu větší šance, že nedojde ke spuštění vaší emoční reakce).
 • Dojde-li u vás k nástupu emoce, nepotlačujte to. Je však zapotřebí vše přesměrovat, protože emoční reakce má za cíl útěk nebo boj, nic jiného. Tuto reakci se však záměrně psychopat ve vás snaží vyvolat. Snažte se místo potlačování nahlédnout na situaci z jiného úhlu. Využijte vzniklý impuls k přehodnocení. Pojmenujte vzniklé emoce. Popište v duchu situaci. Proč se cítíte špatně? Co se stalo? Bráníte se? Před čím? Bojíte se? Čeho? Je doufám zřejmé, že se zde bavíme v rovině psychických interakcí, nikoli v rovině fyzického boje. Fyzická napadení s ublížením na těle musí řešit policie.
 • Vnímejte bolest toho člověka. Může být bezmocný, osamocený, má o sobě přehnaně vysoké mínění nebo naopak nízkou sebeúctu a sebejistotu, cítí nedoceněnost či nejistotu, je zoufalý…
 • Přehodnoťte a přeformulujte situaci. Změňte interpretaci dané situace. Asi vás to překvapí, ale cílem je změnit především vaše emoce, abyste se stali nenapadnutelnými. Pokud vás nemůže druhý člověk rozhodit sebevětší blbostí, jste imunní.
 • Hlavně nebojujte – tím se všecho vždy jen zhoršuje. Snažte se o zklidnění stylem výhra – výhra. (Agresí ani okamžitým útěkem situaci nevyřešíte – pokud však má v ruce nůž, je lépe vzít nohy na ramena hned.) Výhra je možná pro obě strany, byť to může znamenat, že člověka, který se vás snaží zatáhnout do konfliktu, uzemníte iluzí, že vyhrál.
 • S vyjádřením svého postoje vyčkejte až do zklidnění emocí. Třeba i do druhého dne.
 • Pokud jde o někoho v blízkém okolí, kdo se na vás zaměřil a svojí agresi stupňuje, potom je lépe dostat se od takového psychopata natrvalo co nejdál. Čím je ten člověk více nemocný, tím horší mohou být následky. Napětí zpravidla eskaluje až do nesnesitelných situací.

Více informací naleznete například v článku Jak pracuje váš mozek.

Narušená psychika se může projevovat mnoha způsoby. Také příčin může být mnoho. Přiznávám, že nevím, jak opravdu spolehlivě řešit konfliktní situace vyvolané psychopaty. Je také možné, že vždy nějaké rozumné řešení neexistuje. Uvědomte si, že vězení a psychiatrické léčebny jsou určené především pro nemocné jedince. Společnost se tímto způsobem snaží oddělit lidi postižené různě závažnými poruchami od ostatních obyvatel. Cílem není vyléčit, ale izolovat a v případě psychiatrických léčeben za pomoci farmaceutik i utlumit. Léčba by jistě byla možná, jenže náklady by byly řádově vyšší a nenašel by se dostatečně kvalifikovaný zkušený personál.

 

Cítíte nedostatečnou schopnost empatie u sebe?
Nedaří se vám zachovat klid v kritických situacích? Jsou lidé okolo vás jen samí hlupáci a budižkničemové?
Mnoho lidí tráví většinu dní v omezeném prostoru. Náš život je utvářený interakcemi s okolím. Chcete-li začít vnímat lépe své emoce a díky tomu i emoce druhých, snažte se rozšířit prostor, ve kterém se pohybujete. Vyplatí se jít do přírody a vnímat úplně jiné druhy podnětů. Vaše mysl může být přetížená z návalu neřešitelných problémů. V přírodě se napětí uvolňuje a mizí.
Tíží vás něco? Podívejte se na noční oblohu. Co uvidíte? Milony hvězd z jedné malé galaxie, ve které se nacházíme. Jedna galaxie z miliard dalších galaxií. Uvědomíte si, že ve skutečnosti žádné problémy neexistují.
Až to největší napětí trochu opadne, potom chcete-li přijít na kloub tomu „emočnímu chování“, mohu vřele doporučit výše zmiňovanou knihu Emoční inteligence od Daniela Golemana. Pochopení jak to vlastně funguje doopravdy, může pomoci i v případě silnějšího narušení. Mozek má totiž úžasnou schopnost navracet se do harmonického stavu. Jen musí přijít dlouhodobě na jiné myšlenky.
Psychiatři „léčí“ nemocné například tak, že pomocí chemických látek deaktivují receptory. Vedlejším účinkem bývá zpravidla ještě větší poškození mozku. Jediným způsobem, jak opravdu začít léčit nemocné, je pomáhat jim překonat odpor k řešení svých problémů a poodhalit jim pro ně neviditelné nové cesty. Musí sami začít chtít svou situaci změnit a potom zvolna měnit i svůj způsob myšlení a tím i dění v mozku.

Snažte se vnést inteligenci do chápání svých vlastních emocí. Učte se porozumět emočnímu chování druhých lidí. Podaří-li se vám porozumět příčinám chování, máte šanci vcítit se do lidí, kteří jsou narušení a jednají s vámi nevhodným způsobem. Pochopíte-li, získáte větší možnosti. Naučíte se postupně i co nejvhodněji jednat a tím postupně získáte imunitu.
Budete-li nabyté dovednosti využívat co nejčastěji ve stresových situacích (příležitostí k uplatnění má každý jistě mnoho), zlepšíte se ve schopnosti řešit problematické situace co nejelegantnějším způsobem – pokud možno ve stylu výhra-výhra.

Ale jak zvládat psychopaty v reálných situacích?
V první řadě jde o to uvědomit si, že se jedná o nemocné jedince. Dojde-li vám, že jsou nemocní, nebudete na ně útočit. Nebudete-li útočit, snížíte značně i jejich možnosti co se týče agrese.
Obávám se, že jediný způsob, jak se naučit zvládat bezvýchodné situace, je trénink a sice trénink uvědomování si svých vlastních emocí, pozorování chování druhých lidí a trénink reakcí – přesněji řečeno -nereakcí-. Nejlepší je samozřejmě snažit se jim úplně vyhnout, ale zdaleka ne vždy je to možné, protože třeba nemáte momentálně dost dovedností nebo prostředků, abyste se mohli přestěhovat do jiného prostředí, nebo pracovat jinde.

Edit: Na tento starší příspěvek nyní navazuje článek Proč je tolik psychopatů, kde se snažím trochu rozrýt příčiny.

 • 1. 6. 2016 at 23:31
  Permalink

  V zhladom k tomu, že sa článok zaoberá psychopatmi, ho pokladám za dosť naivný v tej časti, ktorá naznačuje, že sa konflikt dá riešiť empatickym vcitenim sa. Mám osobnú skúsenosť so psychopatom. Verte mi, že keď napadá a zámerne plánovato bližuje vašemu okoliu, žiadna empatia to nevyrieši. Ja som totiž túto metódu vyskúšala. Môžem potvrdiť že naozaj funguje. Konflikty zmizli, lenže tým som sa pre psychopata stala nezaujímavou a zameral sa na mojich najbližších.

  Odpovědět
  • 1. 6. 2016 at 23:34
   Permalink

   …takže to vlastne nič nevyriešilo, len to predĺžilo utrpenie. Takže neodporúčam. Jediné riešenie vidím v úplnom prerušení kontaktov.

   Odpovědět
 • 20. 7. 2016 at 19:01
  Permalink

  Dle článku rozhodně nedoporučuji se řídit. Psychopat není standartní zlý člověk (i když činy jsou v mnoha ohledech podobné) Psychopat je samostatná inviduální jednotka zla,čirého zla. U psychopata jste vždy jen ve dvou pozicích buď obětí čí protivníkem,ničím jiným.Nejlepší řešení ať už máte psychopata kdekoliv, je absolutní přerušení kontaktů (pokud je to rodina) a sdělit mu že víte že je psychopat, a že se rozhodně nebojíte jednat s úřady,soudy,policií a využít veškeré zákonné prostředky aby se k Vám už nikdy nepřiblížil. Pokud je to na pracovišti, odejít pryč.Psychopat se nikdy nezmění a nikdy nedá svým obětem pokoj. Nikdy. Když se budete snažit jednat s psychopatem s empatií a lidskostí,tak na Vás nahraje divadlo jako že se uvědomil,nebo jako že,ano,chápe, ťuťu ňuňu, ale uvnitř se Vám směje a už přemýšlí jak Vám ještě více ublížit.Protože psychopaté pohrdají dobrými lidmi,a čím více máte v sobě lásky,dobra,míru,empatie a nenecháte se ps. rozhodit atd. tím více Vás nenávidí,doslova. Vím o čem mluvím, máme psychopata v rodině a kdo nezažil nepochopí,běžný člověk který neví a nezná myšlení ps. a tím i jeho jednání si to nedokáže představit. Takže pro všechny kterým by tato informace pomohla a doslova zachránila život, nikdy nevěřte psychopatovi, okamžitě přerušte veškerý kontakt, odřežte ho ze svého života,ať je to kdokoliv,protože ps. nás neberou jako lidi,ale jako věci na kterých ukájí své psychopatické touhy (manipulace,ubližování) ps. nic jiného nedělá.Nikdy. Veškeré činy z nich vychází jen z těchto dvou věcí.

  Odpovědět
  • 28. 4. 2017 at 20:52
   Permalink

   @End Game: Obavam se, ze mate pravdu. Mam vlastni zkusenost, ktera rezonuje s tim co pisete. Bohuzel s takovou psychopatkou mam male deti, o ktere se bojim, kdyz je s ni necham samotne, protoze to uz proste nevyderzim a odejdu. Kdo z Vas chlapu, co zije s psychopatkou, myslim opravdovou psychopatkou o ktere pise EndGame, uz nekdy zkousel hledat odbornou ci pravni pomoc, da mi jiste za pravdu, ze je prakticky nemozne najit nekoho, kdo muze ucinne pomoci.
   Je to lidmi neresitelne, pomuze jen zazrak a to umi jen pan Buh.
   Psychopatka matka bude pouzivat deti proti Vam. Az zjisti, ze Vam na detech zalezi, a ze Vas muze potrapit, tim ze bude manipulovat s detmi, tak Vam prakticky nic nepomuze.
   Proto, nikdy, nikdy nepichejte s zenou, o ktere si myslite, ze s jeji osobnosti neni neco v poradku.

   Odpovědět
  • 2. 10. 2017 at 11:16
   Permalink

   @End Game:

   Ano je to přesně tak, nějakou dobu, no roky, jsem se v tom plácala než mi došlo o co kráčí. Napadla mne i tzv. bájná lhavost. Na mou otázku často následovala odpověď, která už v tom momentu byla lží. Psychopati lžou , podvádějí, situaci překrucují k obrazu svému. V kombinaci s hysterickými prvky skutečně s takovými osobami nelze žít. Neexistuje slušnost v jednání, tam okamžitě funguje kalkul „co z toho můžu mít“, nejlépe funguje jednání z pozice síly. To je ta věc kdy psychopat lidi dělí na silné a slabé. „slabý“ člověk je vedle něj nic. Opravdu lepší s takovým člověkem nepracovat nežít nevídat se. Ztráta času.

   Odpovědět
  • 15. 4. 2022 at 7:27
   Permalink

   Prosim vas je mozne sa s vami blizsie porozpravat o skusenostiach so psychopatom. Potrebujem sa zariadit vo svojom zivote. Dakujem

   Odpovědět
 • 27. 7. 2016 at 6:08
  Permalink

  Vaše články jsou skvělé a do značné míry přínosné. Snad až na tento. U psychopata který chce ubližovat Vám, skutečně s žádnou emtatií nepochodíte. Snad jen když jste s tím člověkem v dané chvíli sám, bez přítomnosti kolegů, přihlížejících. Takovému člověku je jediným východiskem dát najevo nulový strach. U mě je to jediná funkční metoda díky které právě s takovými lidmi konflikty nemám, jejich mysl jim nedovolí mít se mnou konflikt či mě dokonce systematicky ponižovat. Tomáš, 18 let

  Odpovědět
 • 27. 9. 2016 at 11:48
  Permalink

  Som syn psychopata ktorý mi ničí život. Bohactvom si ma obtočil okolo palca, no čím som starší tym viac sa sa mi otvaraju oči. Trvalo mi nejaky čas kym som našiel na internete dôvod jeho spravania amoj pocit viny. Pokial psychopata pocuvate ste v jeho ociach najlepsi na svete, ako nahle nebudete pocuvat to co od Vas vyzaduje ste ten najhorsi a da vam to riadne pocitit. Pocitom viny, neschopnosti, zhadzovania atd… Vsetko co je zle sa snazi nenapadne hodit na Vas, podsuva Vam myslienky nazori, teda Vam nici psychyku. Na tento druh spravania mam rozne priklady. Teda napriklad psychopat Vas nikdy nebude brat ako cloveka berie Vas skor ako vec. Ak mu dobre sluzite napriklad pri kupe mixera ktory pracuje vyborne bude Vas vychvalovat vsade kde sa da no ako nahle by sa pokazil poohovara Vas vsade otvori kôš a vyhodi, nema z Vas osoch. Takto vnimam svojho otca ktory nedokaze inak rozmyslat. Raz pri hadke ked som mu nejake veci vycital tak sa namna upriane pozrel a povedal mi ci mi dal toho malo, ale tu vobec neslo o to ci mi dal ide o to ako sa spraval ku mne a k rodine. Psychopat je vyborny herec, prisposobuje sa okolnostiam a rad taktuzuje, nakolko som clovek ktory uz aj vyhorel v praci a aj psychycky ako tak sa drzim, no ako bolo spominane v inych clankoch sloboda nieco stoji. Stale hladam odvahu odist a byt volny, no viem ze ma to bude vela stat. Raz tem den pride. Nazor ze so psychpatom sa da jednat je hlupost len spadnete do vacsej hlbky

  Odpovědět
 • 14. 12. 2016 at 14:54
  Permalink

  Rozvadzam sa so psychopatom, a je to peklo. Vsetko ma dopredu naplanovane, porusuje zakony a vy mu neviete nic dokazat….. vsetko to robi sofistikovane.

  Som v koncoch, jedina vec ktora ma tesi je ze s nim nezostarnem a prenecham o inej….. Na nich jedine plati, IGNORACIA a ked vas uvidi , ze ste stastny…. potom pride dalsi originalny utok… brutalnejsi priamo od chrbta

  Odpovědět
 • 17. 12. 2016 at 1:16
  Permalink

  Před třemi lety jsem poznala psychopata a mohu jen potvrdit zdejší komentáře. Zamilovala jsem se do něj celým srdcem, život bych za něj dala. To jediné pravé ale byl pouze jeho fyzický vzhled, 100% můj typ a o 22 let mladší. Vše ostatní, jak jsem postupně zjistila, byla přetvářka, faleš a ta nejdokonalejší herecká vystoupení, jaká jsem kdy mohla vidět. Postupně mě začal štvát jako lovnou zvěř. Za celých mých 58 let jsem se nenatrápila a nenabrečela tak, jako za ty tři roky s ním. Moje bezmezná láska a starost o něj mu jsou totálně lhostejné, neb jak jsem sama vypozorovala, láska, pomoc, domov a vše to kolem empatií a normálních mezilidských, partnerských vztahů mu je nejen zcela šumafuk, ale dokonce že ho to obtěžuje, že to nenávidí. Pro něj to je něco iluzorního, zbytečného, něco, s čím si vůbec neví rady, a proto na projevy lásky reaguje popudlivě až agresivně. Za lásku, kterou jsem se snažila mu dát, mě vlastně nenávidí a jeho hra se mnou je čím dál tím víc bezohlednější. Ke všemu, co jsem sama zažila a vypozorovala, jsem si pak ještě přečetla odborné články a ty mi vše potvrdily.. Mohu k němu cítit lasku, mít ho ve svém srdci, litovat ho, ale ne v reálu. Ač politováníhodný těžce psychicky nemocný človék, psychopata musíme v reálu vždy vidět jako ztělesněné zlo, jako krutou, chladnokrevnou bestii, jako stroj, se kterým sebevětší láska a sebeobětování nepohne ani o milimetr. Jakmile mu jeho hru kazíte, nevychází mu dle jeho potřeb, začne se mstít – malichernými ač nepříjemnými blbostmi až nebezpečnými výpady proti vám. Kolik kusů oblečení a nádobí už mi vyházel z balkonu, kolik rozstříhal oděvů, rozbil nejrůznějších věcí v bytě, polil naschvál špínou koberec apod., i nějaké ty fyzické útoky jsem zažila. Mstí se i tím, že dělá justy – kolikrát, nervově vyčerpaná, jsem ho chtěla vyhodit z bytu, prosila ho, najust zůstal a trýznil mě svými i několikahodinovými únavnými proslovy nebo větší či menší agresivitou. S psychopatem nelze bojovat – proti stroji nemáte sebemenší šanci ani dostatek energie. Řeči na něj vůbec neplatí. Už mnohokrát jsem zkoušela s ním přerušit veškerý kontakt, ale to je jako házet hrách na zed´. Stále ke mně chodí a dokáže hodiny a hodiny zvonit a klepat na dveře, až mi povolí nervy a otevřu mu a otravný kolotoč se začíná nanovo. Strojovost a patologická vytrvalost jsou psychopatům vlastní. Zjištění, že ten, koho milujete, vás chce pouze využít, ublížit vám, a dokonce vás zničit, je hodně bolestivé, ale něco s tím dělat musíte, jinak vás psychopat opravdu zničí. Dobrého pomocníka jsem našla nedávno v pepřovém spreji, který jsem jedenkrát ve vypjaté situaci také použila. Od té doby se ho bojí jako čert kříže, a když mám sprej v ruce, odejde z bytu hned a bez řečí. Na psychopata tedy platí síla nebo něco, čeho se bojí, nebo pro něho potřebná výhoda. Sex proběhne pouze, když to chce on a podle jeho pravidel, mazlení, líbání nesnáší a odmítá, nebo jen za nějakou velkou výhodu nebo když se chce někomu zalíbit, k někomu se vetřít. Já jsem pro něj pouze objekt, který on chce využít ve svůj prospěch. Vztah nenavazuje, neví, co s tím, vztahy jako takové ho vůbec nezajímají….Dál se tedy budu snažit, skoncovat s ním nadobro, neb život s nebo vedle psychopata je neúnosný a cítím to i sama na sobě, že bych mohla skončit v blázinci nebo předčasně v rakvi. Ale nelituji toho, že jsem ho potkala, protože jsem poznala, jak strašné jsou tyhle psychické poruchy a co dokáží z člověka nebo s člověkem udělat !!!

  Odpovědět
 • 15. 1. 2017 at 13:51
  Permalink

  Nesouhlasím, že psychopat není schopen empatie, naopak, velmi často je schopen, ale zneužívá ji ve svůj prospěch, jako vše ostatní.

  Odpovědět
  • 14. 4. 2018 at 13:44
   Permalink

   @Kateřina: Kateřino, pravděpodobně jste jej nepoznala tak důkladně, anebo se nejednalo o psychopata. Paní Carmen to napsala přesně. Psychopat je bestie bez citu a jakékoliv empatie.
   Mluvím z vlastní zkušenosti. Na ně opravdu nic nepůsobí. Je to ZLO.
   Jediná pomoc je utéci, před ním, pokud to ovšem jde.
   Udělá si s Vámi zvláštní pouto, nedokážu popsat. Vždy také uteču, ale pak se nějak vracím, děs je to horší a horší.
   Nějaká nepopsatelná závislost.
   Musím utéci.

   Odpovědět
 • 12. 3. 2017 at 22:29
  Permalink

  Trauma to způsobuje.. My cítíme.. Ale vy nerozumíte.. Když nevyuziju já tebe, využijes ty mě.. Přeci neublizim sám sobě? Žádná věda, je to jednoduché

  Odpovědět
 • 9. 2. 2021 at 18:23
  Permalink

  Jsem uz hodne stara dama. Je mi neuveritelnych 79 roku a teprve nyni jsem se tozhodla uteci od psychopata opravdu definitivne.nejprve plac trapeni, zoufalstvi, modleni… Neni nic mericky ridicak nemamco bych nevyuzila a neni nic co bych nepouzila a neni nic co by na mne psychopath nezkusil a nepraktikoval. Trikrat mne zranil tezce, ze jsem musila byt odvezena do nemocnice a jsem hendikepovana.{Za to se mi neustale vysmiva} Minuly tyden jsem uz nevedela co si poocit a zavolala jse na Ceskou ambasadu do Chicaga. Dlouho se mnou pracovnici hovorili, lec mnoho nadeje nedavali.Ziji v USA uz 17 let,vsak anglicky dobre nehovorim -manzelovou zasluhou. Americky ridicak nemam take jeho zasluhou.Jsem naprosto mezmocna a ambasada mi sem k nam poslala pouze policajta,ktery se prvne setkal s chotem a tim byl vsemu konec.Za 2 dny jsem mela adresu senior domu v Praze a jednam s nimi .Snad to pujde co nejrychleji, jinak mne ON pripravi o zivot. Nemohu psat dale , je zle !!!!!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *