Lze vycházet s psychopaty?

Existuje mnoho lidí, kteří postrádají schopnost vcítit se do druhých. Tito lidé mají poškozenou psychiku. Jde mnohy o nebezpečné psychopaty, kteří nás sice ve většině případů neohrožují fyzicky, ale pokud se nacházejí v řídících pozicích (ve firmě či ve státní organizaci), mají moc ovlivňovat negativně životy lidí ve svém okolí – stačí když způsobují enormní stres.
Lze zvládat bezvýchodné situace způsobené právě psychopaty? Jak s nimi komunikovat? Jak se bránit?

Za psychopata budeme v tomto článku považovat člověka, který postrádá schopnost vcítění do druhých. Ještě jednou to zopakuji, aby nedošlo k nějaké mýlce: V článku používám termín psychopat pro každého, kdo se nedokáže vcítit do druhých lidí, kdo postrádá schopnost empatie. (Další poruchy osobnosti nebudeme brát v úvahu.) Do této definice spadají například lidé, kteří záměrně způsobují druhým fyzickou či psychickou bolest (šikana na pracovišti).

Děti mají údajně schopnost empatie vrozenou. Dítě v ranném věku vnímá bolest druhého člověka jako svoji bolest. [Zdroj: Emoční inteligence – D. Goleman]
K dosažení stavu harmonického rozvinutí osobnosti je potřebná nejen schopnost vcítění, ale především dobrá emoční inteligence. Ta je souborem dovedností jako sebeovládání, vytrvalost, schopnost objevovat svou vnitřní motivaci, schopnost vyvinout úsilí, schopnost odolat impulsu.

Vrozená empatie je morální instinkt, který podporuje zachování druhu. Jste-li dosud psychicky zdraví, vnímáte tento instinkt v klíčových situacích jako pocit. Dokážete-li instinktivní pocity vnímat a rozlišovat, máte dobré vodítko, které chrání nejen vás, ale i druhé. Empatie však bývá brzy přehlušena vlivem společnosti, kultury a rozumu. Vaše já se snaží upřednostnit nad celkem, získat výhody, uspokojovat nadstandardní potřeby.
Poruchy psychiky mají nejen jednotlivci, ale také uskupení jednotlivců – organizace. Typicky se patogen v organizaci projevuje absencí lídrů, arogancí (nadřazováním se, ponižováním členů organizace), pochybnými cíli, vytvářením nesnesitelných vztahů.

psychopatMnozí lidé vám budou tvrdit, že poruchy v psychice (odchylky od harmonického stavu) jsou normální, protože narušený je dnes kde kdo. Ve smyslu, že se patogenní chování stává normou, mají asi pravdu. Stačí se podívat například na televizní zpravodajství. Lidé podávající denně neuvěřitelně zkreslený obraz světa se jeví na první pohled jako psychopaté. Na pohled druhý však uvidíte, že nemají na výběr. Chtějí-li si udržet práci, musí jednat v souladu se systémem (který je šílený). Po autonehodách, vraždách, sebevraždách, podvodech, rozbrojích, násilí obecně, po všech těchto patogenních jevech je velká poptávka. Lidé mají potřebu konzumovat negativní informace. Kdyby tomu tak nebylo, vyžadovali by ve větší míře informace jiného typu – například informace, které by jim mohly pomoci zlepšovat život. O takové však není zájem a když už, tak je poptávka po naprosto nerealistických návodech vydávajících se za zkratky k bohatství (např. knihy „Bohatý táta, chudý táta“, „Tajemství“, „Myšlením k bohatství“.)

nastavení myšlení

Je vaše mysl nastavená na růst nebo na stagnaci?

Které myšlení převažuje u vás? Máte šanci na úspěch a štěstí?

 

Potřebujete-li vysvětlení, proč je mnohem větší zájem o negativní zprávy a bulvár, lze se opřít o teorii psychovirů. Za psychoviry považujeme neuronové struktury v mozku, které čerpají z těla energii, aniž by něčím pomáhaly k zajištění harmonie (většinou dělají opak – škodí). Existují díky přísunu energie. Energii dostávají v momentě, kdy hltáte zprávy o nehodách, válkách, násilí, podvodech apod. Jde o uskupení neuronů, které aktivujete nevědomě a právě prostřednictvím tohoto druhu zpráv, jim umožňujete zneužívat váš organismus. Reagují-li informace na reálné hrozby, potom je vše v pořádku. Ochrana organizmu je na prvním místě. Vy však hltáním negativních zpráv reagujete na virtuální hrozby. Mozek má velkou spotřebu energie. Nejenže přicházíte o energii, ale také o svůj čas, o možnost soustředit se na podstatné věci. Pokračování na straně 2 …

 • 1. 6. 2016 at 23:31
  Permalink

  V zhladom k tomu, že sa článok zaoberá psychopatmi, ho pokladám za dosť naivný v tej časti, ktorá naznačuje, že sa konflikt dá riešiť empatickym vcitenim sa. Mám osobnú skúsenosť so psychopatom. Verte mi, že keď napadá a zámerne plánovato bližuje vašemu okoliu, žiadna empatia to nevyrieši. Ja som totiž túto metódu vyskúšala. Môžem potvrdiť že naozaj funguje. Konflikty zmizli, lenže tým som sa pre psychopata stala nezaujímavou a zameral sa na mojich najbližších.

  Odpovědět
  • 1. 6. 2016 at 23:34
   Permalink

   …takže to vlastne nič nevyriešilo, len to predĺžilo utrpenie. Takže neodporúčam. Jediné riešenie vidím v úplnom prerušení kontaktov.

   Odpovědět
 • 20. 7. 2016 at 19:01
  Permalink

  Dle článku rozhodně nedoporučuji se řídit. Psychopat není standartní zlý člověk (i když činy jsou v mnoha ohledech podobné) Psychopat je samostatná inviduální jednotka zla,čirého zla. U psychopata jste vždy jen ve dvou pozicích buď obětí čí protivníkem,ničím jiným.Nejlepší řešení ať už máte psychopata kdekoliv, je absolutní přerušení kontaktů (pokud je to rodina) a sdělit mu že víte že je psychopat, a že se rozhodně nebojíte jednat s úřady,soudy,policií a využít veškeré zákonné prostředky aby se k Vám už nikdy nepřiblížil. Pokud je to na pracovišti, odejít pryč.Psychopat se nikdy nezmění a nikdy nedá svým obětem pokoj. Nikdy. Když se budete snažit jednat s psychopatem s empatií a lidskostí,tak na Vás nahraje divadlo jako že se uvědomil,nebo jako že,ano,chápe, ťuťu ňuňu, ale uvnitř se Vám směje a už přemýšlí jak Vám ještě více ublížit.Protože psychopaté pohrdají dobrými lidmi,a čím více máte v sobě lásky,dobra,míru,empatie a nenecháte se ps. rozhodit atd. tím více Vás nenávidí,doslova. Vím o čem mluvím, máme psychopata v rodině a kdo nezažil nepochopí,běžný člověk který neví a nezná myšlení ps. a tím i jeho jednání si to nedokáže představit. Takže pro všechny kterým by tato informace pomohla a doslova zachránila život, nikdy nevěřte psychopatovi, okamžitě přerušte veškerý kontakt, odřežte ho ze svého života,ať je to kdokoliv,protože ps. nás neberou jako lidi,ale jako věci na kterých ukájí své psychopatické touhy (manipulace,ubližování) ps. nic jiného nedělá.Nikdy. Veškeré činy z nich vychází jen z těchto dvou věcí.

  Odpovědět
  • 28. 4. 2017 at 20:52
   Permalink

   @End Game: Obavam se, ze mate pravdu. Mam vlastni zkusenost, ktera rezonuje s tim co pisete. Bohuzel s takovou psychopatkou mam male deti, o ktere se bojim, kdyz je s ni necham samotne, protoze to uz proste nevyderzim a odejdu. Kdo z Vas chlapu, co zije s psychopatkou, myslim opravdovou psychopatkou o ktere pise EndGame, uz nekdy zkousel hledat odbornou ci pravni pomoc, da mi jiste za pravdu, ze je prakticky nemozne najit nekoho, kdo muze ucinne pomoci.
   Je to lidmi neresitelne, pomuze jen zazrak a to umi jen pan Buh.
   Psychopatka matka bude pouzivat deti proti Vam. Az zjisti, ze Vam na detech zalezi, a ze Vas muze potrapit, tim ze bude manipulovat s detmi, tak Vam prakticky nic nepomuze.
   Proto, nikdy, nikdy nepichejte s zenou, o ktere si myslite, ze s jeji osobnosti neni neco v poradku.

   Odpovědět
  • 2. 10. 2017 at 11:16
   Permalink

   @End Game:

   Ano je to přesně tak, nějakou dobu, no roky, jsem se v tom plácala než mi došlo o co kráčí. Napadla mne i tzv. bájná lhavost. Na mou otázku často následovala odpověď, která už v tom momentu byla lží. Psychopati lžou , podvádějí, situaci překrucují k obrazu svému. V kombinaci s hysterickými prvky skutečně s takovými osobami nelze žít. Neexistuje slušnost v jednání, tam okamžitě funguje kalkul „co z toho můžu mít“, nejlépe funguje jednání z pozice síly. To je ta věc kdy psychopat lidi dělí na silné a slabé. „slabý“ člověk je vedle něj nic. Opravdu lepší s takovým člověkem nepracovat nežít nevídat se. Ztráta času.

   Odpovědět
  • 15. 4. 2022 at 7:27
   Permalink

   Prosim vas je mozne sa s vami blizsie porozpravat o skusenostiach so psychopatom. Potrebujem sa zariadit vo svojom zivote. Dakujem

   Odpovědět
 • 27. 7. 2016 at 6:08
  Permalink

  Vaše články jsou skvělé a do značné míry přínosné. Snad až na tento. U psychopata který chce ubližovat Vám, skutečně s žádnou emtatií nepochodíte. Snad jen když jste s tím člověkem v dané chvíli sám, bez přítomnosti kolegů, přihlížejících. Takovému člověku je jediným východiskem dát najevo nulový strach. U mě je to jediná funkční metoda díky které právě s takovými lidmi konflikty nemám, jejich mysl jim nedovolí mít se mnou konflikt či mě dokonce systematicky ponižovat. Tomáš, 18 let

  Odpovědět
 • 27. 9. 2016 at 11:48
  Permalink

  Som syn psychopata ktorý mi ničí život. Bohactvom si ma obtočil okolo palca, no čím som starší tym viac sa sa mi otvaraju oči. Trvalo mi nejaky čas kym som našiel na internete dôvod jeho spravania amoj pocit viny. Pokial psychopata pocuvate ste v jeho ociach najlepsi na svete, ako nahle nebudete pocuvat to co od Vas vyzaduje ste ten najhorsi a da vam to riadne pocitit. Pocitom viny, neschopnosti, zhadzovania atd… Vsetko co je zle sa snazi nenapadne hodit na Vas, podsuva Vam myslienky nazori, teda Vam nici psychyku. Na tento druh spravania mam rozne priklady. Teda napriklad psychopat Vas nikdy nebude brat ako cloveka berie Vas skor ako vec. Ak mu dobre sluzite napriklad pri kupe mixera ktory pracuje vyborne bude Vas vychvalovat vsade kde sa da no ako nahle by sa pokazil poohovara Vas vsade otvori kôš a vyhodi, nema z Vas osoch. Takto vnimam svojho otca ktory nedokaze inak rozmyslat. Raz pri hadke ked som mu nejake veci vycital tak sa namna upriane pozrel a povedal mi ci mi dal toho malo, ale tu vobec neslo o to ci mi dal ide o to ako sa spraval ku mne a k rodine. Psychopat je vyborny herec, prisposobuje sa okolnostiam a rad taktuzuje, nakolko som clovek ktory uz aj vyhorel v praci a aj psychycky ako tak sa drzim, no ako bolo spominane v inych clankoch sloboda nieco stoji. Stale hladam odvahu odist a byt volny, no viem ze ma to bude vela stat. Raz tem den pride. Nazor ze so psychpatom sa da jednat je hlupost len spadnete do vacsej hlbky

  Odpovědět
 • 14. 12. 2016 at 14:54
  Permalink

  Rozvadzam sa so psychopatom, a je to peklo. Vsetko ma dopredu naplanovane, porusuje zakony a vy mu neviete nic dokazat….. vsetko to robi sofistikovane.

  Som v koncoch, jedina vec ktora ma tesi je ze s nim nezostarnem a prenecham o inej….. Na nich jedine plati, IGNORACIA a ked vas uvidi , ze ste stastny…. potom pride dalsi originalny utok… brutalnejsi priamo od chrbta

  Odpovědět
 • 17. 12. 2016 at 1:16
  Permalink

  Před třemi lety jsem poznala psychopata a mohu jen potvrdit zdejší komentáře. Zamilovala jsem se do něj celým srdcem, život bych za něj dala. To jediné pravé ale byl pouze jeho fyzický vzhled, 100% můj typ a o 22 let mladší. Vše ostatní, jak jsem postupně zjistila, byla přetvářka, faleš a ta nejdokonalejší herecká vystoupení, jaká jsem kdy mohla vidět. Postupně mě začal štvát jako lovnou zvěř. Za celých mých 58 let jsem se nenatrápila a nenabrečela tak, jako za ty tři roky s ním. Moje bezmezná láska a starost o něj mu jsou totálně lhostejné, neb jak jsem sama vypozorovala, láska, pomoc, domov a vše to kolem empatií a normálních mezilidských, partnerských vztahů mu je nejen zcela šumafuk, ale dokonce že ho to obtěžuje, že to nenávidí. Pro něj to je něco iluzorního, zbytečného, něco, s čím si vůbec neví rady, a proto na projevy lásky reaguje popudlivě až agresivně. Za lásku, kterou jsem se snažila mu dát, mě vlastně nenávidí a jeho hra se mnou je čím dál tím víc bezohlednější. Ke všemu, co jsem sama zažila a vypozorovala, jsem si pak ještě přečetla odborné články a ty mi vše potvrdily.. Mohu k němu cítit lasku, mít ho ve svém srdci, litovat ho, ale ne v reálu. Ač politováníhodný těžce psychicky nemocný človék, psychopata musíme v reálu vždy vidět jako ztělesněné zlo, jako krutou, chladnokrevnou bestii, jako stroj, se kterým sebevětší láska a sebeobětování nepohne ani o milimetr. Jakmile mu jeho hru kazíte, nevychází mu dle jeho potřeb, začne se mstít – malichernými ač nepříjemnými blbostmi až nebezpečnými výpady proti vám. Kolik kusů oblečení a nádobí už mi vyházel z balkonu, kolik rozstříhal oděvů, rozbil nejrůznějších věcí v bytě, polil naschvál špínou koberec apod., i nějaké ty fyzické útoky jsem zažila. Mstí se i tím, že dělá justy – kolikrát, nervově vyčerpaná, jsem ho chtěla vyhodit z bytu, prosila ho, najust zůstal a trýznil mě svými i několikahodinovými únavnými proslovy nebo větší či menší agresivitou. S psychopatem nelze bojovat – proti stroji nemáte sebemenší šanci ani dostatek energie. Řeči na něj vůbec neplatí. Už mnohokrát jsem zkoušela s ním přerušit veškerý kontakt, ale to je jako házet hrách na zed´. Stále ke mně chodí a dokáže hodiny a hodiny zvonit a klepat na dveře, až mi povolí nervy a otevřu mu a otravný kolotoč se začíná nanovo. Strojovost a patologická vytrvalost jsou psychopatům vlastní. Zjištění, že ten, koho milujete, vás chce pouze využít, ublížit vám, a dokonce vás zničit, je hodně bolestivé, ale něco s tím dělat musíte, jinak vás psychopat opravdu zničí. Dobrého pomocníka jsem našla nedávno v pepřovém spreji, který jsem jedenkrát ve vypjaté situaci také použila. Od té doby se ho bojí jako čert kříže, a když mám sprej v ruce, odejde z bytu hned a bez řečí. Na psychopata tedy platí síla nebo něco, čeho se bojí, nebo pro něho potřebná výhoda. Sex proběhne pouze, když to chce on a podle jeho pravidel, mazlení, líbání nesnáší a odmítá, nebo jen za nějakou velkou výhodu nebo když se chce někomu zalíbit, k někomu se vetřít. Já jsem pro něj pouze objekt, který on chce využít ve svůj prospěch. Vztah nenavazuje, neví, co s tím, vztahy jako takové ho vůbec nezajímají….Dál se tedy budu snažit, skoncovat s ním nadobro, neb život s nebo vedle psychopata je neúnosný a cítím to i sama na sobě, že bych mohla skončit v blázinci nebo předčasně v rakvi. Ale nelituji toho, že jsem ho potkala, protože jsem poznala, jak strašné jsou tyhle psychické poruchy a co dokáží z člověka nebo s člověkem udělat !!!

  Odpovědět
 • 15. 1. 2017 at 13:51
  Permalink

  Nesouhlasím, že psychopat není schopen empatie, naopak, velmi často je schopen, ale zneužívá ji ve svůj prospěch, jako vše ostatní.

  Odpovědět
  • 14. 4. 2018 at 13:44
   Permalink

   @Kateřina: Kateřino, pravděpodobně jste jej nepoznala tak důkladně, anebo se nejednalo o psychopata. Paní Carmen to napsala přesně. Psychopat je bestie bez citu a jakékoliv empatie.
   Mluvím z vlastní zkušenosti. Na ně opravdu nic nepůsobí. Je to ZLO.
   Jediná pomoc je utéci, před ním, pokud to ovšem jde.
   Udělá si s Vámi zvláštní pouto, nedokážu popsat. Vždy také uteču, ale pak se nějak vracím, děs je to horší a horší.
   Nějaká nepopsatelná závislost.
   Musím utéci.

   Odpovědět
 • 12. 3. 2017 at 22:29
  Permalink

  Trauma to způsobuje.. My cítíme.. Ale vy nerozumíte.. Když nevyuziju já tebe, využijes ty mě.. Přeci neublizim sám sobě? Žádná věda, je to jednoduché

  Odpovědět
 • 9. 2. 2021 at 18:23
  Permalink

  Jsem uz hodne stara dama. Je mi neuveritelnych 79 roku a teprve nyni jsem se tozhodla uteci od psychopata opravdu definitivne.nejprve plac trapeni, zoufalstvi, modleni… Neni nic mericky ridicak nemamco bych nevyuzila a neni nic co bych nepouzila a neni nic co by na mne psychopath nezkusil a nepraktikoval. Trikrat mne zranil tezce, ze jsem musila byt odvezena do nemocnice a jsem hendikepovana.{Za to se mi neustale vysmiva} Minuly tyden jsem uz nevedela co si poocit a zavolala jse na Ceskou ambasadu do Chicaga. Dlouho se mnou pracovnici hovorili, lec mnoho nadeje nedavali.Ziji v USA uz 17 let,vsak anglicky dobre nehovorim -manzelovou zasluhou. Americky ridicak nemam take jeho zasluhou.Jsem naprosto mezmocna a ambasada mi sem k nam poslala pouze policajta,ktery se prvne setkal s chotem a tim byl vsemu konec.Za 2 dny jsem mela adresu senior domu v Praze a jednam s nimi .Snad to pujde co nejrychleji, jinak mne ON pripravi o zivot. Nemohu psat dale , je zle !!!!!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *