Trénink soustředěnosti – cvičebnice koncentrace ke stažení

Řada lidí je přesvědčená, že s dovednostmi potřebnými k dosahování mimořádných úspěchů se musíte narodit. Takové přesvědčení umožňuje ospravedlnit pohodlnost – k ničemu jinému dobré není.
Jednou z nejdůležitějších dovedností, které podmiňují dosahování úspěchu, je schopnost být vysoce soustředěný a imunní vůči rušivým vlivům. Dokážete-li se dobře soustředit, jde vám vše mnohem lépe, než když se necháváte rozptylovat všemi možnými vnějšími a vnitřními podněty. Přivádět se do soustředěného stavu lze i pomocí k tomu určených cvičení.


Perfektní soustředěnost vám může pomoci k dosahování čehokoliv realistického po čem toužíte. Díky soustředěnosti máte automaticky lepší výsledky v práci, ve studiu i osobním životě. Jenže jak pozornost udržet? Jak odolávat neustálému rušení z okolí i z vlastní hlavy?
Potřebujete trénink. Jde o dovednost, kterou je možné si vypěstovat. Budou stačit tři týdny až několik měsíců – záleží jen kolik času a energie jste ochotní do sebe investovat, tedy jak moc vám na sobě záleží. Tato investice se ale každopádně mnohonásobně vrátí a nikdo vám tento cenný majetek nevezme.

Stáhněte si pro začátek jednoduchou několikastránkovou cvičebnici na soustředěnost:
Cvičebnice koncentrace
cvičení na soustředěnost
Ukázka cvičení
Dokážete přesměrovat a udržet pozornost i ve chvíli, kdy jde o život?
Pokuste se soustředit celou minutu pouze na siluety žen. V žádném případě nesmíte dovolit, aby se vaše pozornost přepnula na hroby – to je  smrt soustředěnosti (pak můžete jen přidat křížek na kámen a začít znova).
Je zapotřebí si také uvědomit propastný rozdíl mezi schopností fyzicky udržet pohled očí na zvoleném objektu a mezi schopností udržet myšlenku na daném objektu. Soustředěnost se totiž týká především myšlenek.

Na trénink soustředěnosti však nepotřebujete speciální cvičebnice jako ja ta, kterou jsem dal výše k dispozici. Můžete soustředěnost indukovat (vyvolávat) například skrze řešení inteligenčních testů a jiných hlavolamů. Stačí pár minut a potom volně navázat s tím, co právě potřebujete řešit (práce, studim ad.) Důležité je mít vhodný prostor, kde vás nikdo a nic nebude vyrušovat. Nepřípustné je mít při tom zapnutý mobil, nebo jinou moderní rušičku.

 

Existuje řada dalších dovedností, které když máte, tak se máte. S přihlédnutím ke skutečnosti, kam dnes směřujeme, je životně důležité naučit se učit a stále se učit nové věci a zejména dovednosti. Již nebude možné vystačit s tím, co jste náhodou pochytili ve školách. Školy nejdůležitější věci pro život neučí a navíc formálním vzděláním dnes již nikoho neoslníte.

Základem sebe-rozvoje jsou užitečné návyky. Víte-li, jak návyky budovat, jste téměř za vodou.

 • Byly pro vás výše uvedené informace zajímavé? Odkažte na článek ze svého webu, sociálních sítí nebo z diskusí.
 • Narazili jste na nepřesnosti? Napište do komentářů a uveďte zdroj ověřených informací.

omentáře k příspěvku “Trénink soustředěnosti – cvičebnice koncentrace ke stažení

 • 2. 5. 2014 at 23:27
  Permalink

  Díky moc za cvičebnici, vypadá velice zajímavě.

  Odpovědět
 • 19. 2. 2015 at 9:32
  Permalink

  Pořád se mi tam míchá ten hrob,ať se soustředím jakkoliv.

  Odpovědět
 • 14. 12. 2015 at 14:39
  Permalink

  Potřebuji upřesnit, jak se koukat na ty 3 siluety – postupně na každou jednu, nebo na všechny 3 najednou periferně (to znamená koukat na ten kruh uprostřed ) nebo je to jedno…díky!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *