Trénink soustředěnosti – cvičebnice koncentrace ke stažení

Řada lidí je přesvědčená, že s dovednostmi potřebnými k dosahování mimořádných úspěchů se musíte narodit. Takové přesvědčení umožňuje ospravedlnit pohodlnost – k ničemu jinému dobré není.
Jednou z nejdůležitějších dovedností, které podmiňují dosahování úspěchu, je schopnost být vysoce soustředěný a imunní vůči rušivým vlivům. Dokážete-li se dobře soustředit, jde vám vše mnohem lépe, než když se necháváte rozptylovat všemi možnými vnějšími a vnitřními podněty. Přivádět se do soustředěného stavu lze i pomocí k tomu určených cvičení.


Perfektní soustředěnost vám může pomoci k dosahování čehokoliv realistického po čem toužíte. Díky soustředěnosti máte automaticky lepší výsledky v práci, ve studiu i osobním životě. Jenže jak pozornost udržet? Jak odolávat neustálému rušení z okolí i z vlastní hlavy?
Potřebujete trénink. Jde o dovednost, kterou je možné si vypěstovat. Budou stačit tři týdny až několik měsíců – záleží jen kolik času a energie jste ochotní do sebe investovat, tedy jak moc vám na sobě záleží. Tato investice se ale každopádně mnohonásobně vrátí a nikdo vám tento cenný majetek nevezme.

Stáhněte si pro začátek jednoduchou několikastránkovou cvičebnici na soustředěnost:
Cvičebnice koncentrace
cvičení na soustředěnost
Ukázka cvičení
Dokážete přesměrovat a udržet pozornost i ve chvíli, kdy jde o život?
Pokuste se soustředit celou minutu pouze na siluety žen. V žádném případě nesmíte dovolit, aby se vaše pozornost přepnula na hroby – to je  smrt soustředěnosti (pak můžete jen přidat křížek na kámen a začít znova).
Je zapotřebí si také uvědomit propastný rozdíl mezi schopností fyzicky udržet pohled očí na zvoleném objektu a mezi schopností udržet myšlenku na daném objektu. Soustředěnost se totiž týká především myšlenek.

Na trénink soustředěnosti však nepotřebujete speciální cvičebnice jako ja ta, kterou jsem dal výše k dispozici. Můžete soustředěnost indukovat (vyvolávat) například skrze řešení inteligenčních testů a jiných hlavolamů. Stačí pár minut a potom volně navázat s tím, co právě potřebujete řešit (práce, studim ad.) Důležité je mít vhodný prostor, kde vás nikdo a nic nebude vyrušovat. Nepřípustné je mít při tom zapnutý mobil, nebo jinou moderní rušičku.

 

Existuje řada dalších dovedností, které když máte, tak se máte. S přihlédnutím ke skutečnosti, kam dnes směřujeme, je životně důležité naučit se učit a stále se učit nové věci a zejména dovednosti. Již nebude možné vystačit s tím, co jste náhodou pochytili ve školách. Školy nejdůležitější věci pro život neučí a navíc formálním vzděláním dnes již nikoho neoslníte.

Základem sebe-rozvoje jsou užitečné návyky. Víte-li, jak návyky budovat, jste téměř za vodou.

Update 2022: Teprve po dvanácti letech hledání řešení jak se lépe soustředit jsem zjistitil, že mám poruchu pozornosti (ADD/ADHD). Nemůžete-li se soustředit, buď potřebujete dopaminovou  detoxikaci, nebo máte ADHD. Příznaky ADHD jsem popsal v příspěvku Porucha pozornosti.

 • 2. 5. 2014 at 23:27
  Permalink

  Díky moc za cvičebnici, vypadá velice zajímavě.

  Odpovědět
 • 19. 2. 2015 at 9:32
  Permalink

  Pořád se mi tam míchá ten hrob,ať se soustředím jakkoliv.

  Odpovědět
 • 14. 12. 2015 at 14:39
  Permalink

  Potřebuji upřesnit, jak se koukat na ty 3 siluety – postupně na každou jednu, nebo na všechny 3 najednou periferně (to znamená koukat na ten kruh uprostřed ) nebo je to jedno…díky!

  Odpovědět
 • 19. 12. 2020 at 12:11
  Permalink

  Dobrý den, s kolegou jsme objevili Vaši cvičebnici a je geniální. Provozujeme minigolfové hřiště, kolega je závodní minigolfista a má i kroužek pro děti, v první řadě učí koncentraci a soustředění, pozoruje, že je to čím dál těžší.
  Stáhla jsem si Vaši cvičebnici a chtěla jsem se zeptat, zda bych jednotlivá cvičení mohla vkládat na naše FB stránky https://www.facebook.com/minigolfkotva, samozřejmě s odkazem na zdroj. Momentálně máme provozovnu zavřenou, ale stále máme potřebu něco dělat, dostávat minigolf do podvědomí široké veřejnosti, nejen jako pinkání do míčku někde na plovárně, ale jako sport, který je hlavně o naprostém soustředění. Jak to totiž sledujeme a samy v tom žijeme, je to opravdu stále těžší a těžší.
  Možná bychom v budoucnu mohli vytvořit i nějaký společný projekt 🙂
  Pokud tedy budeme moc sdílet vaši cvičebnici budeme rádi, předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • 28. 12. 2020 at 6:34
   Permalink

   Dobrý den, jsem rád, že je cvičebnice k užitku. Se sdílením (i jen částí) na stránkách nebo na FB souhlasím.
   Soustředěnost je ohromný problém současnosti. Jednu dobu jsem myslel, že mi z toho praskne hlava. Ale na druhou stranu, když se člověk začne věnovat hledání řešení, například pěstováním mininávyků, tak za pár týdnů najednou vidíte, že ten problém má jen okolní svět a že jde vlastně o absurdní zdánlivý problém, který se vám bude najednou jevit jako nepochopitelný. Budete si říkat: „Vždyť je to tak jednoduché! Proč si všichni nechají tak snadno odvádět svou pozornost na blbosti?“ Zkrátka, vše v životě je relativní.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *